Новият Ноев ковчег? Плаващ хотел...

Светът обмисля архитектурни технологични решения за спасение от природни катаклизми

Спомняте ли си проекта "Биосфера 2"? Ще откриете доста сходства между него и Ark, плаващият (макар и не задължително) екологичен, генериращ сам енергията си подобен на мехур хотел, проектиран от руския архитект Александър Ремизов.

Ремизов създава проекта си за Ark като част от програма за архитектура и преодоляване на бедствия от Международния съюз на архитектите. Според сайта Remistudio, Ark е проектиран като "интегрирана енергийна система с непрекъсваемо снабдяване с енергия, използващ алтернативни енергийни източници." Вместо от стъкло и стомана, Ark е изработен от издръжливи "самопочистващи се" и рециклируеми пластмасови панели.

Ark подражава на проекта "Биосфера" в опита си да създаде самоподдържаща се, генерираща кислород конструкция. Според публикация в списание Spiegel, Ark ще бъде изграден около централен олекотен стълб, свързващ ветровите генератори в най-високите слоеве на сградата и топливните помпи с хранилището за енергия и конверсия на термални източници в най-долната част. Ремизов също така възнамерява да разположи отгоре на централния стълб спирален преобразувател на вятърна енергия (работещ на принципа на торнадото).

Непотопяем - и "перпетуум мобиле"

Приличащият на купол Ark, изграден върху основа от фибробетон и крепящ се на дървени дъги, спускащи се от централния шпил, стоманени въжета и прозрачно етил-тетрафлуороетиленово (ETFE) фолио, е предвиден да издържа на земетресения и да остава на повърхността - в случай на наводнения или повишаване на морското равнище.

Ремизов твърди на своя уебсайт, че обвивката на сградата от ETFE също така би могла да служи като колектор за слънчева енергия за подгряване на вода, а също и за улей за улавяне на дъждовна вода за обитателите на екзотичната сграда.

Описанието на забележителностите на сградата в проекта е доста обстойно - освен комфортни стаи за обитателите, плаващият хотел ще включва ресторанти, зали за фитнес и спорт, зали за занимания с изкуство, активен отдих, битово и медицинско обслужване и дори помещения за обучение. Дизайнерите на хотела обещават също така да бъдат налице Интернет и телевизия, чрез която обитателите му да поддържат връзка с външния свят.

Зелено, зелено...

Не по-малко интересно решение е включването в рамките на екологичния плаващ хотел и на зелени растения, чрез които се получава затворена екосистема, която би била полезна в случай, че действително възникне глобален екологичен катаклизъм и Arc се окаже отрязан от цивилизацията.

Ремизов си сътрудничи с немска дизайнерска и инженерна компания, както и с руския академик Лев Бритвин, който по думите на архитекта се е занимавал с разработка на енергоспестяващи решения за космически станции. В момента фирмата търси инвеститори, за да въплъти в реалността авангардното дизайнерско решение.

Архитектът разкрива пред Spiegel, че предварително произведени части от плаващия хотел биха направили изграждането му възможно само за три до четири месеца, почти навсякъде по света. В завършен вид Ark ще осигурява 14 000 кв.м. жилищна площ.

Алтернативни проекти за спасение от катаклизми

Опирайки се на прогнозите на еколозите за глобалното затопляне, световните архитекти проектират нови екологични, енергоспестяващи и практически безотпадни селища под земята, под водата и на повърхността на морето.

Green Float

Японската фирма Shimizu през ноември представи свой проект за малки плаващи градчета, дрейфащи из Тихия океан подобно на огромни водни лилии. Проектът Green Float се състои от самостоятелни "клетки"-райони, всеки от които може да подслони комфортно между 10 и 50 000 жители. Всяка от тази клетки може самостоятелно да плава из океана близо до екватора, но същевременно може да се свързва с другите клетки за изграждане на селища и дори градове (модули).

В центъра на всяка от клетките е предвидено да бъде построен небостъргач с височина около 1 км, който ще бъде заобиколен от гори и пасища, а всичко това ще бъде построено върху решетеста понтонна конструкция от 7000-тонни плочи.

За строежа на проекта японците са се спрели на свръхлеки сплави на база магнезий. Клетките ще могат да преработват отпадъци от морските води в енергийни запаси - и ще бъдат защитени от вълнение и лошо време чрез сложни системи от еластични бариери, заобикалящи лагуните около клетките. Първите подобни конструкции се очаква да бъдат готови към 2025 г.

Изкуствени Малдиви

Заради заплахата от наводняване на Малдивските острови при глобалното затопляне, властите на островната държава вече са подписали договор за строителството на изкуствени обитаеми острови с холандското архитектурно бюро Dutch Docklands. Подробности за проекта засега липсват, известно е само, че изкуствените острови ще бъдат с формата на петолъчни звезди, а жилищните сгради ще бъдат разположени под ливади със зелени насаждения.

Правителството на Малдивите смята към 2020 г. да премине изцяло към възобновяеми енергийни източници - и дори изкупува територии в съседни страни, където да пресели жителите си, в случай че "естествените" острови се окажат под морското равнище.

Земестъргачи

В САЩ пък обмислят идеята за "обратни небостъргачи". За разлика от познатите ни високи сгради, те би трябвало да се строят в дълбочина, и ще бъдат високи (или по-скоро дълбоки?!) 270 метра. Първият такъв проект, дело на младия архитект Матю Фромболути, е предвиден за реализация в изоставена миньорска шахта край Бизби, Аризона.

И в този проект е предвидено цялостно самоосигуряване с енергия и продоволствие, а слънчевата светлина ще прониква през голям прозрачен купол и многобройни светлинни "прозорци" на повърхността на земята.

Водостъргачи

В Малайзия пък е проектиран първият "водостъргач" - проект, наречен "hO2+scraper", огромната част от който се намира под водата. Той е създаден от архитектурната компания Sarly Adre Bin Sarkum и представлява плаващ град, използващ енергия от вълните, вятъра и слънцето и произвежда селскостопанска продукция чрез разположени в недрата му развъдници за аквакултури и хидропонни технологии.

Отдолу на конструкцията са предвидени "биолуминесцентни пипала", които трупат енергия от кинетични движения и осигуряват среда за обитание на морската фауна. Освен това те заедно с допълнителен баласт ще удържат "водния небостъргач" на повърхността на океана.

Архитектите твърдят, че има перспектива за цели "мегаполиси", съставени от подобни подводни сгради, които да използват огромните незаети водни територии на Земята.

Новините

Най-четените