Заради кризата ядем малко - и кофти храни

Ново проучване показва, че хората по целия свят променят начина си на хранене заради растящите цени на хранителните продукти. Според изследването, проведено от агенцията за международна помощ Oxfam, мнозинството хора в повечето държави не ядат същите храни, която са консумирали преди две години.

39% от анкетираните обвиняват за това повишените цени на хранителните продукти, а 33% посочват като причина различни здравословни проблеми. Проучването говори красноречиво и за ефектите от глобализацията върху хранителния режим на хората - в много от държавите пицата и спагетите са сред трите любими храни.

Навсякъде хората консумират по-малко - и по-нискокачествена храна

Сред 17-те държави, в които се е провело социологическото изследване, са и Русия, САЩ и Индия. "Начинът ни на хранене се променя бързо и за прекалено много хора тази промяна е към по-лошо," казва Джеръми Хобс, изпълнителен директор на Oxfam. "Голям брой хора, особено в най-бедните държави в света, ограничават количеството и качеството на храната, която консумират, заради повишаващите се цени".

По мнението на Абулреза Абасян, икономист в организацията за Плехрана и земеделие към ООН - ФАО, високите цени на храните представляват нарастващ (и непредсказуем) дял от разходите за едно домакинство в развиващите се държави.

"Хората в по-бедните държави вече се хранят веднъж дневно, а при повишените цени почти всичките им доходи отиват за храна," коментира Абасян. "Те не могат да се снабдят с повече пари, затова единственото нещо, което им остава, е да консумират по-малко и по-некачествени храни".

Засегнати са не само най-бедните страни...

Седемдесет и шест на сто от анкетираните в Кения са посочили промяна в хранителния си режим, като 79% от тях изтъкват като причина за това цените на хранителните продукти. В Мексико 65% са променили диетата си, като над половината от тях също винят цените за това.

Въпреки че цените на хранителните продукти се отразяват най-зле върху развиващите се страни, и развитият свят не остава незасегнат. В САЩ 55% от анкетираните са отговорили, че вече не потребяват същите храни, които са консумирали преди две години, като 31% от тях посочват като основна причина нарасналата им стойност.

От 2008 г. насам милиони хора изпадат в крайна бедност, за да се хранят

След 30 години на относителна стабилност, цените на основните храни като месо, варива и захар се покачиха рязко през 2008-а, като тогава експертите сочеха какви ли не възможни причини - от климатичните условия до производството на биогорива и краткосрочната визия на икономическите политики.

През февруари тази година, индексът на ООН за цените на храните - стойност, която изразява средните цени на пет основни храни, включително месо, млечни продукти и варива - е достигнал най-високото ниво за всички времена - 238, което е близо 20% по-висока стойност от тази при хранителната криза през 2008 г.

От юни 2010 г. насам, близо 44 милиона души по целия свят са достигнали до крайна бедност заради високите цени на хранителните продукти, като до този момент броят на тези хора е 1.2 милиарда. Всички те живеят много под прага на бедността, като оцеляват най-често с около 1.25 долара на ден (по данни на Световната банка).

Няма шанс цените на храните да тръгнат скоро надолу

Абасян казва, че ФАО не очаква цените да спаднат скоро. "До 2020 г. вероятността цените на храните да спаднат значително е нищожна," което от своя страна се дължи на липсата на фундаментални промени в световния земеделски пазар, допълва тя. Това се дължи и на факта, че има пет милиарда хора по света, които не се намират под прага на бедността.

"Цените днес, колкото и да са високи, може би не се струват достатъчно високи на хората, които живеят в икономически развитите страни, така че те продължават да купуват, а по този начин цените се запазват непроменени," коментира Абасян тезата, че в момента, в който цените на храните стават толкова високи, хората спират да ги купуват.

"Опасността произлиза оттам, че хората продължават да потребяват - независимо от цената, и това я покачва още повече за тези, които дори в настоящия момент не могат да си я позволят".

Дали Г-20 са готови за някакви реални мерки по въпроса

Според Абасян, тъй като системата на свободния пазар на храните не може да се грижи за най-бедните в света, възможно решение на проблема е да се предоставя целенасочена помощ, а цените на хранителните продукти да се субсидират за тези, които се намират под прага на бедността.

Министрите на земеделието на страните от Г-20 ще се срещнат в Париж тази седмица, за да обсъдят проблема с високите цени на хранителните продукти. Макар че предишните срещи от този вид са довели до незначителни резултати, Абасян е оптимистка, че този път нещата ще бъдат различни.

Двадесетте най-големи държави "вече са осъзнали, че цените на храните са сериозен проблем и че той не може да бъде разрешен с празни обещания," казва тя. "И това само по себе си е значителна стъпка"...

#3 Оня Дето Го Трият 20.06.2011 в 11:47:29

@ Мануела /ком.2/ Абсолютли! Право в 10-ката! Не ми се занимаваше да ги изброявам аз тия неща, по-лесно ми е наготово само да го потвърдя Кризата определено не е причината за тумбаците на мъжете и паласките на жените..... но пък е готино като оправдание Айде да поспортуваме малко викам...

#7 fALLEN 20.06.2011 в 14:32:26

мануелче, за пърженето в мазнина и т.н. си права, но що реши, че зелена салата със зехтин е вредна, ми е мноу чудно. а тва за таратора не го разбрах, и него ли го ръгна при вредните храни? не е зле да се побразоваш малко преди да се цепиш. освен това - печенето е по-малко вредно от пърженето. прегорялото месо винаги е вредно (да не кажа канцерогенно), но веднъж на 1-2 седмици не е проблем, като няма смисъл всичко да се препича като в адска пещ. и т.н.

#8 fALLEN 20.06.2011 в 14:34:54

*пообразоваш.

#11 MiaWallace 20.06.2011 в 16:08:59

Да, българската кухня може да не е от най-здравословните, обаче аз си мисля, че проблемът е другаде. А и не смятам, че хората вече се ограничават с типично български ястия, тъй като има доста голям избор на продукти и рецепти. По-скоро съм склонна да заложа на липсата на време или чист мързел и избора на готови и полуготови храни, приготвени в незнайно какви условия. Никога не съм разбирала хората, чиято храна се състои предимно от сандвичи на крак, катми, дюнери и пр. Същите тези хора не се и движат достатъчно, отново оправдавайки се с липса на време.

Новините

Най-четените