"Мой дълг е да разкажа за Чернобил"

"Покажете ми герой и ще ви напиша трагедия"

През 1986 г. в ядрената сянка на инцидента в Чернобилската АЕЦ, един от най-талантливите съветски учени ще изпита на гърба си думите на Франсис Скот Фицджералд.

Може да се каже, че тази история приключва на 27 април 1988 гoдина, когато в своя кабинет е намерен обесен академик Валерий Легасов. Той е едва на 51 години, но не само, че е сред най-големите светила на съветската наука, но е придобил и световна известност покрай ядрения инцидент в Чернобил.

Какво води до самоубийство академик Легасов?

Всичко започва точно две години по-рано - в слънчевото утро на 26 април 1986 година. Денят е събота и академик Легасов отива на прозаично партийно събрание в Министерството на средното машиностроене (по това име се крие министерството отговарящо за ядрената индустрия в СССР).

Академикът е изключително талантлив химик, чиято научна кариера се развива със завидна скорост. На 31 години той е кандидат на науките. Пет години по-късно е вече доктор на химическите науки. На 42 е професор в Московския държавен университет, а през 1981-ва е избран за член на Академията на науките на СССР.

След две години е избран и за първи заместник на Института за атомна енергия "Курчатов".

Талантът, принципността и твърде бързото му издигане не му носят много приятели.

Но да се върнем към сутринта на 26 април 1986-та. Веднага след събранието съобщават на Легасов, че е включен в правителствена комисия, която трябва да изясни какво точно се случва в Чернобилската АЕЦ, тъй като по-рано там е станал взрив.

Академикът не се занимава пряко с ядрени реактори, но в съботната утрин е един от малкото учени от института "Курчатов", които са открити на работа.

Последва полет до Киев, а оттам комисията с автомобили поема към Чернобилската АЕЦ. Въпреки, че от инцидента са минали над 18 часа, в тромавата бюрократична система на СССР практически не протича достоверна информация.

Легасов и други членове на комисията се товарят на военен вертолет и оглеждат пострадалата АЕЦ от въздуха. Пред тях се разкрива страшно зрелище.

На дъното на разрушения корпус на четвърти енергоблок в малиново сияе оголеното ядро на атомен реактор. Гледка, която никое човешко същество не би трябвало да види.

В нощта на 26 срещу 27 април мащабите на инцидента бавно започват да стават ясни. Радиоактивността в някои райони на централата е 40 пъти над фаталната доза за човек.

Най-страшен е пожарът, който тлее в реактора.

Преди експлозията в него е имало около 2400 тона уран и графит и всяка секунда в атмосферата се изхвърля невероятен букет от силно радиоактивни и токсични радионуклиди.

Легасов, който поема научната част на операцията, предлага в реактора да се хвърля пясък и глина с надеждата да бъде прекратено горенето.

Още на следващия ден военни вертолети започват да хвърлят торби с пясък и глина, а след няколко дни и олово и бор. Облъчването, което екипажите поемат е огромно.

В първата нощ след експлозията въпросът с евакуацията на град Припят остава да виси.

Жителите на града поемат огромни дози радиация, но в Москва още се колебаят. Легасов настоява евакуацията да започне час по-скоро. Заповедта за това идва едва в 11 часа на 27 април - почти 36 часа след инцидента.

Ужасът, който цари в Чернобилската АЕЦ, достига библейски размери.

Легасов разбира, че на плещите му пада товар, за който нито е подготвен, нито е искал. На 27 април академикът лично откарва брониран автомобил до сградата на четвърти реактор, за да бъде замерена там радиацията. Дозата, която Легасов поема, със сигурност нямаше да му позволи да доживее дълбока старост. Казват, че той се излага на нея, за да получи моралното право да праща други на сигурна смърт.

Нещо, което му се налага да прави твърде често в следващите седмици.

Реакторът продължава да гори и да повишава температурата си. Разтопеното атомно гориво и графит придобиват лавообразна форма и започват да прогарят долната част на реактора.

Легасов се страхува точно от това развитие. Помещенията под реактора са пълни с вода, защото в първите часове след инцидента се изливат хиляди тонове от нея в опит да се ограничат пораженията.

Ако лавата достигне до водата, то може да се очаква мощна вторична експлозия.

Според академика тя ще е достатъчно силна да унищожи останалите три реактора в Чернобилската АЕЦ. Радиоактивното замърсяване в този случай ще обезлюди огромна част от СССР.

Легасов настоява водата в помещенията под реактора да се изпомпа, но това е невъзможно, тъй като на ръка трябва да се отворят няколко шлюза.

Трима доброволци са пратени на сигурна смърт. Шлюзовете са отворени, водата изпомпана, а години по-късно, когато помещенията се изследват подробно, се вижда, че разтопеното ядрено гориво наистина е пробило бетона и е можело да достигне водата.

На 5 май Легасов се връща в Москва. Лицето му носи "ядрения загар" на човек, продължително излаган на високи дози радиация. Академикът докладва пред ЦК на КПСС и веднага се връща в Чернобил.

Той остава в атомната станция през цялото лято, непрекъснато работейки върху изникващите нови и нови проблеми.

От онези дни е запазена и кинохроника, в която журналист пита Легасов дали в Чернобил радиацията е опасна. Камерата запечатва горчивия му смях. Легасов крие своя дозиметър в кабинета си, знаейки че отдавна се е изложил на прекалено големи дози радиация.

През август 1986-та става ясно, че СССР трябва да докладва пред Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Със съставянето на доклада е натоварен Валерий Легасов и подчинените му от института Курчатов.

Изначално Легасов иска да опише цялата истина за инцидента.

В месеците, които той прекарва в Чернобил, в него се натрупа абсолютно отвращение от неглижирането на ядрената безопасност в СССР и системните грешки на съветската ядрена индустрия.

Академикът събира десетки случаи на ядрени инциденти, открива сериозни пропуски и технически несъвършенства в конструкцията на експлоадиралия реактор РБМК-1000, ясно описва атмосферата на безсмислена секретност, която цари в ядрената индустрия на страната.

Докладът е изготвен и даден в ЦК на КПСС за съгласуване.

Когато апаратчиците се запознават с изводите на Легасов и намерението му тази информация да бъде дадена на света, се чуват предложения за неговото подвеждане под отговорност за държавна измяна.

Но на държавното ръководство на СССР е ясно, че светът чака отговори и място за лавиране няма. Взето е решение докладът да се пренапише и смекчи. В ревизираната му версия няма откровени лъжи, но се премълчават важни данни за ненадежната работа на реакторите РБМК-1000, а основната вина е хвърлена върху операторите на реактора (които в голямата си част са вече мъртви).

Легасов е инструктиран да се придържа максимално към одобрения доклад и да не отговаря на допълнителни въпроси.

На 25 август във Виена започва конференцията на МААЕ. Легасов изчита сам целия 400-страничен доклад. След това в продължение на часове отговаря подробно на въпросите на водещи експерти в областта на ядрената енергетика.

Световната общност остава доволна, но в ЦК на КПСС са бесни, че Легасов дава много допълнителна информация за инцидента, която не е минала през партийната цензура.

На 1 септември 1986-та академик Валерий Легасов навършва 50 години.

Протоколът в научните среди в СССР говори, че той трябва да получи званието „Герой на социалистическия труд". Вместо това Легасов се прибира с евтин съветски часовник с посвещение.

За съветското ръководство своенравният химик започва да се превръща в досадна пречка за погребване на чернобилския инцидент.

Историята помни няколко сериозни сблъсъка между Легасов и Горбачов по време на заседания на ЦК на КПСС. Апаратчиците искат цялата вина да се хвърли на операторите на реактора и с това случая да приключи.

Легасов държи на падането на секретността около съветската ядрена индустрия, която до голяма степен е виновна за инцидента. Слабостите на реакторите РБМК-1000 са били известни, имало е и предишни инциденти с тях. Обаче поради секретността, за операторите в Чернобилската АЕЦ поверените им реактори са безупречни.

Критиките на Легасов към РБМК-1000 му спечелват могъщ враг - академик Анатолий Александров - научен ръководител на проекта, глава на съветската Академия на науките и началник на Институт "Курчатов".

Тръгват слухове, че Легасов иска да пенсионира Александров и да заеме поста му в ядрения институт.

Легасов има и друга принципна критика. Съветските АЕЦ се строят без херметични бетонни бункери, в които да се поставят реакторите. В случай на инцидент като чернобилския, тези бункери могат да ограничат ядреното замърсяване и дори и при взривен реактор, заразяването на природата да е минимално.

Но петилетните планове си искат своето, реакторите РБМК трябва да са евтини и масови, а в мита за мирния атом вярват всички. Затова и бетонни укрития не се строят.

През 1987-ма изследванията върху взривилия се четвърти реактор показват, че хвърлянето на пясък и олово върху него са били безсмислени.

Враговете на Легасов използват това за атаки срещу него.

Академикът изпада в тежка депресия. Здравето му също започва да се влошава. През август той опитва да се самоубие със свръхдоза приспивателни, но е спасен, а случката е представена като неволна грешка.

През есента на същата година в СССР вече бушува "гласността" и "перестройката". Легасов се изпълва с надежда, че критиките му към системата ще бъдат чути и ще бъдат взети категорични мерки за подобряване на безопасността в съветската ядрена индустрия.

Академикът пише пространна статия озаглавена "Моят дълг е да разкажа", в която описва реалните причини за чернобилския инцидент, дава примери за опасната бюрократщина, която властва в министерствата на енергетиката и на средното машиностроене, настоява за влагане на повече средства за безопасност.

Статията, която трябва да се появи на страниците на вестник "Правда", е спряна от цензурата.

В началото на 1988 година Легасов отново е предложен за званието "Герой на социалистическия труд", но лично Михаил Горбачов отказва да го включи сред наградените.

През пролетта академикът се опитва да използва малкото му останал авторитет и връзки, за да организира в СССР агенция за ядрена безопасност. На 26 април 1988 г. идеята му официално е отхвърлена.
Легасов се прибира в дома си съкрушен и на другия ден е открит обесен.

След смъртта му са намерени пет аудиокасети, на които той записва спомените си около чернобилската авария. Много от ключовите моменти в разказа му липсват. Говори се, че касетите внимателно се прослушват и местата, в които се разкрива абсолютната безотговорност на съветското ръководство, най-вече в първите дни след инцидента, са изтрити.

Под предлог, че са радиоактивни, всички записки на академика са иззети от властите.

Смъртта на Легасов, обаче не може да бъде скрита.

Първоначално властите се опитват да прикрият, че академикът е сложил край на живота си, но новината плъзва сред съветските научни среди. Три седмици по-късно "Правда" публикува статията му "Моят дълг е да разкажа", която дава импулс за промяна в съветската ядрена индустрия.

През 1993 година Русия предоставя на МААЕ ревизиран доклад за чернобилската авария, в който открито се говори за несъвършенствата на реакторите РБМК-1000.

Три години по-късно руският президент Борис Елцин награждава посмъртно Легасов със званието "Герой на Руската федерация" за смелост, мъжество и героизъм при ликвидацията на последиците от чернобилската авария.

#1 stizi 26.04.2016 в 11:34:39

Грандиозен човек. Винаги съм се чудил, какво бих направил в подобна ситуация. Дали бих дал живота си за нещо по-голямо, дали би ми стискало. Каквото и да каже човек, тук думите са безмислени и само действията говорят. Само мога да си представям какво е било първите месеци след инцидентна в Припят и Чернобил. Да не говорим за политическата борба след това в Москва.

#2 AlahAkbar 26.04.2016 в 12:28:39

За сравнение, нашите червени мърши плюскаха австралийско агнешко и пиеха бутилирана вода... И до ден днешен никой не им е потърсил сметка, за поредния геноцид срещу българския народ!!!

#3 dedogo6 26.04.2016 в 13:09:48

Червените тролове нещо мълчите, ми се струва, а?Що мълчите бе, тия дето работите за тях не им е пукало и за вас, и сте рупали салатки и сте пили млекце ония дни... Толкова ли не се обичате, че бихте пукнали за една умряла кауза?! Около мен близки и познати се разболяха/отидоха си от тоя свят благодарение на БКП и цялото ръководство на държавата, което ако ли нищо да не беше съобщило, да беше взело поне някакви превантивни мерки под измислен предлог... Ама не би.Траяли са си като ...... и са папали вносни манджи.За благото на СССР и КПСС.Чужда държава с имперски мераци, експлоатираща нашата. Няма да забравим това, нито ще ви го простим.Ще разкажа на сина си, а после и на внука си, за да знаят какви мизерници са управлявали държавата.

#5 SamVaims 26.04.2016 в 13:37:26

Поредното престъпление срещу човечеството от страна на СССР, чийто разпад впрочем Путин определя като "най-голямата геополитическа катастрофа на 20-ти век"

#6 dedogo6 26.04.2016 в 14:16:39

Другари, много мълчите нещо... Споделете вашите идеи за "съвеЦката радиация - най-безопасната радиация в света"...

#7 AlahAkbar 26.04.2016 в 16:18:05

Гледам в други сайтове - измислили са го вече и е спусната опорната точка! За всичко са виновни... украинците. Русия, както обикновенно няма нищо общо със СССР, те и до днес не са признали престъпленията му и даже путьо съжалява за разпада му.

#8 gothic 26.04.2016 в 17:03:20

В подкрепа на AlahAkbar ще си позволя да покажа четири постинга на видни русофили, сред най-четените в една блог платформа за днес. И темите, които ги "вълнуват"..... http://theeconomist.blog.bg/politika/2016/04/25/quot-ne-se-syrdi-choveche-quot-za-bydeshti-pensioneri.1447276 http://kuschel.blog.bg/drugi/2016/04/25/quot-evropeiskiiat-syiuz-e-edno-goliamo-shaize-quot-kazva-sy.1447286 http://mt46.blog.bg/biznes/2016/04/25/typi-tipove-zashto-se-klaniate-na-amerikanskite-bokluci.1447263 http://valsodar.blog.bg/politika/2016/04/25/na-miastoto-na-pishkova-i-prochie-liberastka-sgan.1447237 Четете и коментарите, щото те си се коментират помежду си....

#10 GETI 26.04.2016 в 17:42:04

яяя,всичкото соросоид под строй на амбразурата,плюе жаби и гущери и тъй като в страната ни няма руско нпо,на кой ли ще е ДЪЛГ да разкаже за аварията, пожарът през 22 март 1975 г. на реактора в АЕЦ Браунс Фери в САЩ (щата Алабама) или за " най-сериозният инцидент в атомната енергетика на САЩ, аварията в АЕЦ Тримейл Айлънд - щата Пенсилвания- 28 март 1979 г. В резултат на серия пробиви в оборудването и груби грешки от страна на операторите, на АЕЦ-а настъпва топене на 53% от активната зона на реактора. В атмосферата попадат инертните радиоактивни газове - ксенон и йод. А в р. Сукуахана се изтичат 185 куб. м радиоактивна вода. От района, под радиационно влияние, са били евакуирани 200 хил. човека" все пак,това с АЕЦ-овете,както в САЩ така и в СССР,Япония,Франция,Швейцаря и др.за които не се пише,бяха аварии- инциденти. интересното е, КОЙ ли целенасочено хвърляше атомни бомби в Япония и обеднен уран над Сърбия?

#11 SamVaims 26.04.2016 в 18:01:35

GETI - тъпо, русофилско, нещастно парче такова. Тези ти писания какво общо имат с аварията в Чернобил?, за което е темата?

#12 TheRock 26.04.2016 в 18:35:59

Трагедия и безкрайно гнусно поведение на комунистическата върхушка в България! Докато хората гълтат Йод 161, Цезий 137, Цезий 134 и "горещи частици", комунистическата паплач яде специални храни и пие вода доставени специално за тях от незаразени райони в чужбина! Само заради това тези хора заслужават всеобщо презрение, а не да канят Евгения Живкова и Тодор Славков постоянно и по-различни медии!!! Проклети да са тези морални изроди!!!

#13 TheRock 26.04.2016 в 18:38:29

GETI | 26.04.201617:42 Та ти си морален изрод драги!!! За всички тези аварии комунистическата пропаганда здраво информираше хората, но за Чернобил странно мълчеше!! Ти си невероятен боклук!!!

#15 TheRock 26.04.2016 в 18:43:30

Дано след тази статия сте разбрали защо трябваше да се затворят старите реактори в Козлодуй???

#16 TheRock 26.04.2016 в 18:54:08

“Ще си мълчим” – казаха тогава червените прасета. Заплювам ги, заплювам и тази част от поколенията им, която не се терзае от факта, че в низост е закърмена.

#18 dedogo6 26.04.2016 в 19:29:26

Другарю Гети, усещаш ли колко кухо и празно звучиш?Като глас в тенекия от соц-сирене си.Няма кой да мъцне да ти удари едно рамо, барем двама да плюете, щото няма по какво. България беше отровена не от аварията в Три майл айлънд, нито от тази във Фукушима от по ново време, а от аварията в Чернобил.Която другарите скриха и от теб, ако си бил роден, а ако не си, от твоите родители. Така че, ходи да береш шишарки на луната, и не се появявай ,че си несъстоятелен.

#19 The Seeker 26.04.2016 в 20:20:17

Ей че тайфа се е събрала тук да мели... Не знам само дали гоните бонуси (тролене към някое НПО) за великден или просто си нямате работа в "реалния живот". Да станал е инцидент, аварията не е специална - това не е като да ти метнат бомби с обеднен уран - вашите любимци - както вярно отбелязва Гети. Станал е инцидент, който ако не е бил героизма на многото отиващи на съзнателна сигурна смърт Руснаци - ефекта върху всички (да и върху вас, неблагодарните) е щял да бъде експоненциално по-голям. Убеден съм, че ако се случи такова нещо в БГ няма да има доброволци да се пожертват, понеже тук всички гледат само себе си. Минали са времената на героите в БГ - герои останаха само нашите родители, които сега са пенсионери - а държавата им се "отблагодарява" подобаващо... Виновни в случая не са ви Руснаците - но нали ви плащат, трябва да смърдите по техен адрес. Виновни са ви върхушката на БГ (от онова време) - и да, те нямат оправдание, както и вие сега, понеже тази върхушка се разля после във всички партии (и текущите, които толкова оходно сътрудничат с чичко сам). Т.е. вие косвено подкрепяте остатъка от тази върхушка, най-малкото с кривите си възгледи (ако приемем хипотетично, че не сте платени тролове), нескопосано маскирани зад горди родолюбци - русофобски настроени - пародия . По темата, имаше макар и малко информация по темата в БГ, понеже помня как ни бяха забранили (родители) да излизаме на вън, как се опаковаха фугите на прозорците с напоени парцали - малко от малко филтрират. Как ни мажеха с йод и жълтите хапчета в училище - който е бил тогава ученик, знае. Апропо, до момента са извършени много опити с ядрено оръжие, от чернобил насам, което води до чувствително по-големи замърсявания на околната среда от въпросната авария. Ето интересна статистика за взривовете в световен мащаб от 1945 до 1998 година, интересно е кой води класацията : https://www.youtube.com/watch?v=I9lquok4Pdk

Новините

Най-четените