Гръцкият министър за защита на гражданите Михалис Хрисохоидис предизвика истински смут с идеята си да настани нелегалните имигранти в центрове от затворен тип. Всъщност нищо странно няма - идват избори.
Гласуваният тези дни интеграционнен закон на министъра на защитата на гражданите разбуни духовете. Съвсем доскоро - до лятото на 2009 - Хрисохоидис в качеството си на опозиционер отхвърля идеята бежанците да престояват в изолатори до депортирането си, изхождайки от хуманитарни съображения. Днес вече като министър иска да създаде центрове за задържане в цяла Гърция. С пари от Европейския съюз.
Левите опозиционни партии и неправителствените правозащитни организации критикуват остро проекта и говорят за "лагери за интерниране, приличащи на затвори". Мохамади Юнус от Сдружението на гръцките бежански организации няма съмнение, че проектът е чиста проба предизборна маневра.
"От 2001 г. живея в Гърция и постоянно се сблъсквам все със същото - наближат ли избори, винаги тръгват дискусии срещу имигрантите. Миграцията е проблем за Гърция, но проблемите не могат да се решат с полицейски акции. Много по-добре би било, ако се спазват съществуващите закони. Гръцкото право на политическо убежище е едно от най-добрите в Европа, но не се прилага на практика".
Носители на престъпност и зарази?
Три от десните партии в Гърция експлоатират темата за растящата престъпност, като обвиняват за нея най-вече пришълците. Според последните допитвания тези партии получават 5 процента от гласовете и имат шансове да влязат в гръцкия парламент.
Ултрадясната групировка "Златната зора" дори предлага специални услуги за лична защита - охрана за самотните пенсионери, които се опасяват от нападение, когато ходят до банката си.
Според Мохамади Юнус през последните години престъпността в Атина действително е нараснала, но между миграция и престъпност няма никаква връзка. "Действително съществува проблем със сигурността в централната част на Атина, но потърпевши сме ние, имигрантите. Повечето чужденци не смеят да излизат по улиците в късните часове", казва той.
Масло в огъня допълнително налива и министърът на здравеопазването Андреас Ловердос, който заяви в телевизионно интервю, че имигрантите разпространяват инфекциозни заболявания и са "бомба със закъснител" за здравеопазването.
Каква да е миграционната политика?
Консерваторите от своя страна са по-скоро сдържани. За тях източник на загриженост е най-вече острата критика от Брюксел, че Гърция не може да контролира границите си.
Евродепутатът Георгиос Папаниколау настоява за решителна миграционна политика - с ефективна охрана на външните граници, даване на политическо убежище, депортиране на нелегалните имигранти и интегриране на живеещите в страната чужденци.
Същевременно той подчертава, че финансовите тежести от подобна политика трябва да бъдат разпределени справедливо в европейски мащаб. Съгласно Дъблинското рамково споразумение именно страната, на чиято територия най-напред е стъпил бежанец, трябва да обработи неговата молба за политическо убежище.
По този начин Гърция е станала притегателна цел и трамплин към Европа за много чужденци, твърдят консерваторите. И настояват за ревизия на споразумението от Дъблин.
*Оригиналното заглавие е "Поредният гръцки проблем".