Вчера месецът завърши, както му отива след истеричните му 31 дни - с тикви и бродещи чудовища. Не че и този сравнително нов за културата ни начин да изпратим октомври не предизвика поредните махленски дърляния - българско ли е да празнуваме Хелоуин или е национално предателство.
То цялата ни Мара втасала, та проблемът на българската идентичност, оказва се, е само в това дали да пуснем детето да се маскира като Хари Потър и да отиде на карнавала в училище или да го затворим родолюбиво вкъщи до кукерските празници, когато ще го издокараме с хлопатари и козя маска.
Но какво ли да се чудим - българско качество е да ни пречи всичко, що може да донесе малко радост или добро настроение. Принципно празникът, когато не е по нашенски, за нас е повече застрашителен, отколкото разтоварващ и рано или късно става ясно, че е част от пъклен конспиративен план за претопяване на традициите ни.
Трагици сме си ние по природа - дай ни да е тежко, че да има за какво да се тюхкаме. А покрай най-изборния месец социалните тегоби си бяха в мазохистично добро количество - то не бяха вечерни академични депутатски инспекции, то не бяха демократично заключени активни граждани, то не бяха хакнати сайтове.
Някак съвсем естествено цялата тази нагъсто забъркана каша завърши с лай... пардон, с гранатомети. И така месецът отмина, подчинен изцяло на лъжи, игри, измами, хулиганствания, волни посещения и запрещения и два топовни удара на неуцелили мишената си съвременни черешови топчета.
А всъщност през октомври се случиха и много добри неща. Те обаче останаха едва дишащи под повърхността на лошите новини, а не трябваше. В името на здравия баланс между добро и лошо и защото от време на време все още ни се връща вярата в градивния български дух, в следващите редове ще прочетете това, което през последните 31 дни мина покрай ушите ни.
И, надявам се, като мен ще усетите приятен прилив на гордост и човешко щастие от факта, че някъде нещо добро се е случило и ние сме били или сме част от него.
Театър "Азарян"
Когато се открива нов театър, се отваря нов свят. В България това рядко се случва - театърът не е бизнес и често не е печелившо предприятие. За да направиш театър, трябва да обичаш и да умееш да превръщаш любовта си в енергия, която да споделяш. Звучи високопарно, но точно това е механизмът - иначе не става тая работа с творческите пространства.
През октомври се откри нов театър, при това в Националния дворец на културата, където дълги години, допреди някакви си около шест месеца, властваха гащите, базарите и ведомствените концерти. Сцената се откри с Чеховата "Чайка", с режисьор Явор Гърдев и моментално се самозаяви като театър с високи естетически изисквания. Точно такъв, какъвто беше и неговият патрон Крикор Азарян.
"Космически гласове" - най-добрият хор на света
Когато става дума за българското фолклорно пеене, принципно си се гордеем. И има за какво. През този месец хорът "Космически гласове" с диригент Ваня Монева спечели първо място в един от най-важните конкурси за този вид пеене в света Let the Peoples Sing на Европейския съюз за радио и телевизия.
Това беше неговото четиридесет и четвърто издание, чийто финал се предаваше на живо за всички радиостанции, членове на Еврорадио. У нас песните на нашите момичета можеха да се чуят по националното радио "Христо Ботев".
Български шампиони по астрономия
В предизборната олелия почти никой не чу и че имаме четири медала от XX юбилейна Международна олимпиада по астрономия в Казан, Русия. Един златен, два сребърни и един бронзов медал спечелиха четири български момчета - ученици в обикновени, държавни математически български гимназии.
Свикнахме някак да гледаме репортажите, в които скромни юноши се снимат за спомен на летището с букети цветя, срамежливо провесили на вратовете си медалите и не си даваме сметка, че това е много по-голямо и много по-смислено от огромна част от българския политически или обществен живот.
И български шампиони по Шотокан Карате-До
Говорим за световно първенство с над 1300 състезатели от 35 държави! Шампионатът беше в град Суботица, Сърбия, а България беше представена от цели четиридесет и двама участници. Така че имаме няколко първи места, за вторите и третите - да не говорим.
Новината беше отразена от няколко скромни сайта и намери място в кратки дописки на спортните страници на няколко вестника. Пък си заслужаваше.
"Съдилището" се запътва към "Оскар"
Филмът "Съдилището" на режисьора Стефан Командарев, което е предложението ни в категорията за чуждоезичен филм за наградата на Американската филмова академия тази година, тихо и кротко междувременно спечели Голямата награда на кинофестивала Heartland в Индианаполис, САЩ.
Лентата беше избрана измежду цели 17 000 заглавия, от които са били номинирани едва пет. Интересното е, че филмите се представят и лично от техните режисьори, а спечелването на първото място е изключително достойно и важно признание за качествата на продукцията. И за тази новина не чухме кой знае колко - сигурно, защото принцип в българските медии е да не се говори много за култура, защото според тях тя е... скучна. Е, на света явно тя никак не му е досадила, тъкмо напротив.
Безплатно приложение за планинско спасяване
Освен заклетите и екстремни алпинисти и планинари вероятно никой не разбра, че от октомври Планинската спасителна служба пусна безплатно мобилно приложение, с което всеки загубил се в планината може с един клик да подаде сигнал и да получи бърза помощ. Приложението е налично за Android и iOS.
Апликацията е изключително лесна - с едно натискане в Централния денонощен пост на спасителната служба получават GPS координати и SMS с подробности около мястото на бедстващия. Идеята е, че текстовите съобщения минават много по-бързо и при по-малък сигнал, отколкото е нужно за провеждането на разговор.
И още една добра новина - приложението е действащо преди началото на зимния сезон, така че поне в този случай зимата, надяваме се, няма да ни/ги изненада.
КАТ с акция за неправилно паркиралите
От началото на месеца КАТ обяви, че започва стриктна кампания за спиране на неправилното паркиране. Радостната новина е, че това следва да засегне онези наглеци, които паркират на места за инвалиди, на пешеходни пътеки, на тревни площи и на входове за градинки.
Лошата новина обаче все още е, че познавайки маниерите на пътна полиция, няма как да не очакваме, че глобите ще се уреждат по „оня начин" и полицаите няма да заработват допълнително. Та време е КАТ да направи е една вътрешна стриктна кампания за неправилното облагодетелстване, но това е друга тема. Иначе да, много сме доволни, че най-накрая и КАТ ще глобява нарушителите и няма да се налага да си правим стикери, за да ги наказваме лично.
Летящи трамваи в София
И тази новина мина като вечерен бриз - незабележимо и тихо. Пък става въпрос за нещо важно - през 2017 година по столичния булевард "Цар Борис" трамваите ще са скоростни и ще свързват кв. Левски с кв. Княжево за 17-20 минути. Мотрисите ще се движат почти двойно по-бързо по специално изградено трасе и ще развиват скорост от около 25 - 30 км/ч. За сравнение, метровлакчето "лети" с 38 км/ч.
Промяната беше анонсирана от любимия на столичани главен архитект Петър Диков, което някак от само себе си ни кара да сме подозрителни към доброто й изпълнение. Той лично обеща още, че влакчетата ще се движат по зелено трасе, а пък ние стискаме палци то да няма безрадостната съдба на пробното зелено трасе около Руски паметник, което бесмилостно прегоря и изсъхна...
Сред добрините, случили се на българския хоризонт, са още няколко. На първо място да сложим тази, че парното и газът поевтиняха от първи октомври. Както знаем, това не значи, че цените на свързаните с това продукти ще намалеят. Както и не значи, че тази разлика няма да се компенсира с нещо друго, което ще поскъпне. Въпреки това новината си е добра.
А що се отнася до това коя е най-добрата новина днес, в първия ден от ноември, то тя е че днес е Денят на будителите. За един изпаднал в постоянна дрямка народ това трябва да е най-големият празник. Добро утро!