Човекът, променил икономическата теория

Книгата му „Капиталът в 21 век" се превърна за нула време в бестселър - Томас Пикети е французин, икономист, който застана срещу всичко, което се преподава в икономическите университети. Произведението на френския икономист постави на дневен ред и дискусията за икономическото развитие на света от ъгъл, от който никой не е поглеждал през последните години.

Основната му теза е, че не си струва да се работи. Само едно голямо наследство може да доведе до благосъстояние от калибъра на Рокфелер или Вандербил, защото възвращаемостта от частни активи е по-голяма от икономическия растеж. На 700 страници Пикети прави преглед на развитието на икономиката в интервала от последните 100 до 300 години назад и изчислява следното:  1,6 процента растеж на година. Капиталът на богатите се е увеличил в същия период с 5%, което оставя средната класа много зад гърба им.

За да могат тезите на Пикети да добият по-голяма популярност, американският студент Натан Роскуист е измислил начин, така че книгата на френския икономист да излезе под формата на постинги в Twitter от по 140 знака. Ако искате да четете сами, следвайте @Pikketybot.

Тук публикуваме 12 от най-атрактивните тези в Twitter от книгата на Томас Пикети:

1. Ако се вземат средните стойности за един по дълъг период назад, става ясно, че всички богати страни, растат с почти еднаква скорост.

2. Без данъци обществото няма да има обща съдба и общите действия биха били невъзможни

3. Богатството генерира доход

4. В страни с отрицателен естествен прираст, наследствата могат да играят безпрецедентна роля

5. Инфлацията всъщност е данък за богатите безделници, или да го кажем по-точно, за богатство, което не е инвестирано.

6. Днес, ние знаем, че в дългосрочен план, структурен растеж е възможен само ако се увеличава производителността.

7. През 20-ти век в Съединените щати не е направена голяма крачка по посока на социалната справедливост.

8. Ако се правят сравнения за периоди от по няколко години, разликата може да бъде значителна и това да засили гордостта или завистта на някои държави.

9. Неравенството не е непременно лошо: Въпросът е дали е оправдано и дали са налице основания за това.

10. Европейският съюз е в екзистенциална криза и изборите за Европейския парламент скоро ще ни го напомнят болезнено.

11. Ако минималната работна заплата се удвои или утрои, би било изненадващо, ако негативните ефекти от това не надделеят като резултат.

12. Развитието на технологиите със сигурност е подобрило човешките способности и компетентност.

#1 gothic 07.05.2014 в 10:10:37

WTF

#2 hidden_in_the_shadows 07.05.2014 в 15:02:57

И аз ще се присъединя към WTF По-големи общи приказки не съм чел.

#3 hidden_in_the_shadows 07.05.2014 в 15:13:42

1. Аз пък си мислех, че растат с различна скорос, почти еднаквия им БВП по ППП ми го говори. 2. Аз пък си мислех, че данъците не се използват за общи цели. 3.Аз пък мислех, че нищетата генерира доход. 4.Аз пък мислех, че наследството не играе безпрецедентна роля никъде. 5.АЗ пък мислех, че инфлацията ти помага когато иамш пари в банката. 6.Той Solow, друго е казал май, производителността вреди на ръстежа или кфото там беше ^^ 7. Глупости, САЩ е най-социалната държава, не е като дивия капитализъм в Скандинавието при лудите викинги. 8. Не бях чувал за икономически цикли преди, мерси. 9.Неравенството е лошо, той затова капитализма рухна, а социализма си просперира. 10. Да бе? Никой не го знае тфа. 11. УАУ, нас пък в икономическия ни учеха, че нарастването на МРЗ намалява безработицата и всички стават по-богати и си строят имения на кушадасъ. 12. Французине, тъп си като круша. Не са ли те учели в началното, че тия от каменната ера са били по-развити от нас и компетентни. Ние си мислим, че светкавиците са от ГОСПАТ БОК, те са открили отдавна, че е физически феномен. То така, книга в twitter, Кфо да очаквам. Абе кафето, вие редакция нямате ли, или за тях е огромна новост тея 12 точки ?

#4 Nikkor 07.05.2014 в 20:07:00

Ами вместо да четете кратки туитове, вземете си купете книгата в Амазон и прочетете всичките 400 и кусур страници. Последно като проверих беше изчерпана. И все пак там можете да намерите литература, която няма как иначе да достигне до вас. И за бога престанете да плюете по всеки умен, образован и начетен човек. Аман от тоя най-противен български навик.

#5 hidden_in_the_shadows 07.05.2014 в 21:19:55

Всъщност във форума има хора с икономическо образование и тея смешни точки могат да ги докажат и емпирично и теоретично... Как да не плюя, след като тоя боламач от всеизвестни факти ни се представя като велико прозрение ?

#6 hidden_in_the_shadows 07.05.2014 в 21:28:06

Нико, Може книгата да е брилянтна, ама както е представена тук е пълен BS! И да цитиам от статията " Основната му теза е, че не си струва да се работи." WAT? Ама французин, кфо да го праиш, ще си карат на помощи докато не стане френски халифат...

Новините

Най-четените