Средно 780 лв. за около 8 дни ще похарчат българските семейства, които ще отидат на почивка това лято. Данните са от традиционното национално-представително проучване на ББСС "Галъп интернешънъл", посветено на летните почивки и отпуските, по поръчка на вестник "Класа".
Близо една четвърт от пълнолетните българи заявяват, че ще отидат на почивка на море, планина или друг тип отмора това лято. Данните по този показател са стабилни в последните няколко години и, изглежда, не се влияят от това дали страната е в икономическа криза, или не.
Процентът на заявилите, че ще почиват това лято, е значително по-висок сред българите с доходи над средните, висшистите и българите във възрастовия диапазон 18-25 г. Три четвърти от по-заможните ни сънародници (74%) заявяват, че ще отидат на курорт в периода юни-септември тази година. Около половината от висшистите и от младите хора (18-25 г.) ще почиват на море или планина това лято.
И тази година България си остава най-популярната дестинация за почивка на българите. Мнозинството (85%) от летовниците ще изберат родна земя за отпуската си. Процентът родолюбци е малко по-висок от миналата година, за сметка на по-нисък дял на заявилите, че ще отидат зад граница.
Днес те са 10%, като процентът е значително по-висок сред висшистите (почти двойно повече - 19%) и модерно живеещите българи (тези, които говорят чужди езици, пътуват често и редовно ползват интернет).
Що се отнася до типа почивка, морските курорти продължават да доминират в предпочитанията на българите. И тази година, както в миналите, преобладаващата част от летуващите (72%) ще изберат морския бряг.
Въпреки силната популярност на морските курорти, в последните години регистрираме и ръст на желаещите да почиват на планина. Тази година процентът избрали планинското спокойствие е същият като измереното през 2010 г. - 21%. Най-големи привърженици на отпуската в планината са българите над 40-годишна възраст, висшистите и българите с доходи над средните.
На море или планина, в България или в чужбина, почти всеки вид почивка изисква сериозен материален ресурс, който създава доста грижи на българите в условията на икономическа криза.
Средната сума, която българските домакинства ще отделят за годишната си почивка, е в тенденция на намаляване в последните няколко години. Според тазгодишните данни, семействата, които ще отидат на курорт, ще отделят за това малко под 800 лв. (за средно осемдневна ваканция).
Това е със 100 лева по-малко от средната сума за лятото на 2010 г. и с цели 300 лв. по-ниско от похарченото през 2009 г.
Разбира се, средната сума за почивката търпи много вариации спрямо профила на почиващите. Например, средното домакинство сред българите с доходи над средните ще похарчи над 1200 лв. за лятната си отпуска, сума с близо 50% по-висока от средната за целокупното население.
Само малко над 500 лв. пък ще може да похарчи домакинството от групата на българите с доходи под средните, което все пак ще си позволи да отиде на почивка.
Изследването е проведено в началото на месец юни, национално представително е и обхваща 1000 пълнолетни българи чрез пряко интервю по домовете. Един процент от извадката отговаря на 58 хиляди души, максималното стандартно статистическо отклонение при 50-процентните дялове е ±3%. Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни сондажи на "Галъп интернешънъл" в България от 1992 г.
Тъкмо днес слушах оферта /в Испания/ за почивка на Тенерифе, Канарските острови, 4 звезден хотел, всичко включено /или както е модерно да се казва и в България напоследък- ол инклузив.../ за 340 евро... От България няма да излезе много по0 скъпо, евтини самолети се намират... Каква ми е файдата тогава да отида на българското черноморие и да си тровя нервите с долуспоменатите проблеми..а и не само...
Бих им простил на гърците някое друго неудобство щом стачкуват... Но при всички случаи по-добре там, отколкото на наш "курорт" през цялото време да се чудя дали съм попаднал в Люлин или на Илиенци