На 6 ноември имаме възможност да направим своя избор за бъдещия президент на България. Всеки от нас ще може да вземе участие и в националния референдум. За да бъдат изорите свободни, честни и демократични, има значение и от нашето участие. Ако видите нередности, изразете се против тях и сигнализирайте в случай на нарушения в изборния процес.
За какво трябва да внимаваме в избирателната секция?
Има два списъка, един за президентски избори и един за национален референдум. Членовете на комисията трябва да ви намерят в съответния списък и да ви дадат бюлетини, за да гласувате. Ако не искате да участвате в референдума, не трябва да взимате бюлетина за него.
Гласувате сам и необезпокоявян, в пълна тайна. На разстояние 3 метра от тъмната стаичка, не трябва да има човек, нито пряка видимост към мястото, както и въшни лица в секцията. Не е разрешено да се правят селфита.
Членовете на комисията трябва да вземат бюлетината от кочана и да поставят първия печат върху нея. След това гласувате. После се връщате при комисията, проверява се дали номерът на бюлетината съвпада, а не давате предварително подготвена. Поставя се втори печат и се откъсва номера.
За референдума се гласува с бюлетина и плик, няма печати. Вписват данните ви в списъка и се подписвате, след което гласувате.
В случай, че забележите нарушение от страна на член на секционната избирателна комисия или на представители на партиите, може да подадете жалба до Районната избирателна комисия. Тя е длъжна да разгледа случая незабавно и да публикува решението на сайта си.
Ето някои от възможните нарушения:
1. В изборните помещения присъстват кандидати за президент и вицепрезидент.
В изборните помещения могат да присъстват само членовете на секционните комисии, избирателите, застъпници и наблюдатели. Те задължително имат обозначителни знаци.
2. Присъствие на лица без обозначителни знаци, застъпници или представители на партии, които проследяват как гласуват избирателите.
3. Организирано извозване, съпровождане на избиратели и групово гласуване - както пише на сайта на ЦИК "неграмотността не е основание за гласуване с придружител".
4. Възпрепятстване на избирателите да гласуват.
5. Събиране на лични карти и изготвяне на списъци с лични данни на избиратели.
6. Разпитване на избирателите и разкриване тайната на вота (това не важи за екзит-половете).
7. Отправяне на заплахи за физическа саморазправа и оказване на тормоз върху избирателите;
8. Раздаване на пари;
9. Опрощаване на дългове;
10. Раздаване на хранителни продукти, дърва за огрев и други материални облаги.
Ако видите нещо подобно, обърнете се към полицията. Те са длъжни да реагират незабавно.
Неслучайно още от времето на Алеко Константинов e нарицателно как Бай Ганьо прави избори, а аферата в Костинброд беше само преди три години в деня за размисъл. Затова демокрацията ще победи, само когато повече хора си знаят правата и ги защитават. В противен случай ставаме лесно манипулируеми.
Съветите са от асоциация "Прозрачност без граници".