И така, това най-после се случи. Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ) обърна вниманието си отново към сирийския диктатор Башар ал-Асад, залавяйки и убивайки наскоро стотици негови войници в северния град Рака, Сирия.
Тази промяна в стратегията на джихадисткото движение със сигурност ще повлияе на политиката на Асад и вероятно на баланса на силите в целия регион.
Експертите досега неведнъж са грешали за ИДИЛ. Първо за групата бе обявено, че се бори срещу Асад. Доста по-късно хората осъзнаха, че движението действа наравно със сирийския режим, като целите им на бойното поле си пасват перфектно.
Сред първите, които разбраха това, бяха турски политици, като впоследстие тази теза бе възприета и от ООН и САЩ.
После хората започнаха да вярват, че ИДИЛ ще изчезне преди Асад. Но сирийският президент така и не се оттегли, а джихадистката организация го надмина, като се превърна в най-голямата и най-опасна заплаха в региона.
В последно време някои анализатори твърдяха, че Асад и ИДИЛ никога не биха посмели да се атакуват взаимно. И тази теория се оказа в кошчето за боклук на несбъдналите се масови прогнози за бъдещето.
Дали Сирия ще се обърне срещу ИДИЛ?
През януари турският вестник "Хюриет" писа: "ИДИЛ сега си е избрала за мишена шиитското правителство в Ирак, но няма да е проблем за тях да се обърнат срещу Дамаск или Техеран утре. Може да се очаква джихадисткото движение да напусне полесражението, когато властта и влиянието на Асад отслабнат. Но ситуацията в Ирак ни показва, че може и трябва да се мисли и за точно обратния вариант."
Това, което се случва сега, е развитие на точно този сценарий. ИДИЛ започна да атакува сирийския режим, след като вече нямаше нужда от Асад. Какво предстои сега? Преди всичко подкрепата за Асад ще се увеличи в Сирия. С нарастващ страх от ИДИЛ, хората може да се примирят да живеят под неговото управление. Сирийската опозиция може също да направи компромис, докато джихадистите придобиват все повече сила и влияние.
Ами самият сирийски диктатор? До този момент той наблюдаваше безстрастно бойците от ИДИЛ да избиват неговите опоненти. Посланикът на Сирия в ООН - Башар Джафари, описва перфектно ситуацията: "Кой би казал, че не е в негова полза, ако две опозиционни групи взаимно се избиват?". Само че една от тях сега се е обърнала срещу неговия собствен лагер.
Когато Асад става съюзник
Сред прогнозите на "Хюриет" е и тази, която сега звучи като пророчество: "Башар ал-Асад ще се присъедини към фронта срещу ИДИЛ в мига, в който стане мишена на джихадистите. Тогава Запада, Турция и Асад може да се окажат принудени да си сътрудничат срещу ИДИЛ."
Сирийският президент трябва да застане до своя про-шиитски и иракски колега Нури ал Малики в борбата срещу ИДИЛ. Това обаче означава да застане рамо до рамо с иранския президент Хасан Рухани, тъй като той помага на Малики.
Ситуацията става много по-сложна, отколкото някой е предвиждал. САЩ в момента си сътрудничат с Иран по иракския въпрос, което проправя път за Иран да продължава да се сближава със Запада. Следващото иракско правителство също ще е изключително зависимо от САЩ.
Логично е да се очаква САЩ да ударят по фронтовете с ИДИЛ в момента, в който се сформира следващото иракско правителство. Според непотвърдени сведения вече са запачнали удари с безпилотни летателни апарати. "Ако ИДИЛ директно се противопостави на американските интереси, може да се наложи да прибегнем към удари с ограничен мащаб," коментира под сурдинка висш правителствен служител във Вашингтон.
И независимо дали на Турция й харесва, тя няма друг избор, освен да се присъедини към този развиващ се фронт срещу ИДИЛ. Същото важи и за иракския Кюрдистан, като съюзник на Вашингтон и Анкара - и скоро и на Багдад.
Иран, САЩ и Турция скоро може да се окажат съюзници на Асад.