Можете да се обзаложите, че едно изобретение си има своите минуси, дори и без изобретателят му да се разкайва, че го е създал.
В този случай говорим за Джон Силван, изобретател на "лесната кафемашина" Keurig - изобретение, наречено "най-разхитителната форма за правене на кафе" в света.
Силван казва, че съжалява за творението си основно заради сериозния му ефект върху околната среда.
Keurig използва еднократни пластмасови капсули с кафе, наречени "K-Cups," които не са лесно рециклируеми или биоразградими. "Аз самият не използвам такава", казва Силван за кафемашината с капсули.
"Първо, те са сравнително скъпи. Плюс това шварц кафето примерно не е особено трудно за правене".
Вманиачената по удобството Америка е най-големият потребител на кафе в света. Близо 85% от възрастните в Америка пият кафе. Според Националната кафе асоциация, един на всеки 5 възрастни пие кафе, правено от капсула в чаша, всеки ден.
Миналата година Keurig Green Mountain продадоха цели 9,8 млрд. K-Cups капсули - достатъчно, за да може, ако бъдат подредени една до друга, да направят пълна обиколка на земята повече от десет пъти.
Keurig твърдят, че планират всички K-Cups капсули да станат рециклируеми към 2020 година, но към този момент вече ще е твърде късно.
Изпълнителният директор на Egg Studios Майк Хаки създаде популярното видео "Kill the K-Cup" миналия месец, което изтъква факта, че 13 милиарда K-Cups капсули са били изхвърлени в сметищата само през последната година.
"Притеснява ли ви мисълта и вие да допринасяте за това?" пита Хаки.
K-Cups не са единствените изобретения, замърсяващи околната среда.
Много обекти от ежедневието, които приемаме за даденост, имат сериозен ефект върху Земята.
Вижте в галерията няколко прости домакински продукти и предмети, които вредят на околната среда повече, отколкото бихте очаквали.
еми... ще караме, докато можем и това е... все от нещо и някога ще се мре
В Библията пише, че страхът от Бога е началото или основата на всяка мъдрост. Липсата на страх от Създателя, неминуемо ще доведе до съсипване на творението, в т.ч. и неговият "венец" - човека. Дали сме убийци или жертви, няма особено значение в този случай.
А нещо за тампони, памперси, мокри кЪрпИчки, тампони за грим, филтри на цигари, клечки за зъби, кибритени, торбички, полиетиленови например, флакони за деодоранти, анти-хибри и пр?
Може и да вредим на природата, според някои много модерно мислещи, но издишваме въглероден диоксид, едно време въглероден двуокис му викахме. Ако не бяхме ние, с какво щяха да фотосинтезират растенията, а? Тя направо природата си съществува благодарение на нашите вредности.
хехе, трима не са чували за фотосинтеза или просто ме мразят