Нещо голямо се случи в Румъния - рекордна избирателна активност, отстъпление на популизма и победа за един успешен кмет с германски корени - Клаус Йоханис, който ще е новият президент на страната.
Напук на всички социологически прогнози за балотажа, напук на изоставането с десет пункта след първия тур, сериозният Йоханис, кметът с каменно изражение, надделя над сочения за абсолютен фаворит и настоящ премиер - социалист Виктор Понта, при това с около 10 на сто разлика.
Медиите в Румъния пишат за изненадващ обрат, политически шок и сензация, последвала изнервена предизборна кампания и дошла във време, когато народът отчаяно иска промяна и по-добър начин на живот. Понта направи така, че да угоди на много от държавните служители, раздавайки им бонуси преди вота - лекарите и учителите, както на бедните чрез раздаване на пакети с хранителни продукти.
Клаус Йоханис имаше в своя арсенал единствено четири успешни мандата като градоначалник на Сибиу и няколко силни послания, сред които „Спрете корупцията". Той води Национално-либералната партия, която изостава в сравнение с добре смазаната машина на Социалдемократическата партия и финансовите й възможности.
Той е протестант в една православна държава, "германски румънец", който защитава свободния пазар, докато все повече се завръщат лозунгите на комунизма.
Как етническият германец успя да спечели?
Голяма част от избирателите се надяваха, че ако отпратят Понта и левицата от властта, то в Румъния ще дойдат по-добри времена. Страстите се бяха разгорещили, типично за страна, в която около 40 на сто от населението изпитва носталгия по комунизма, затова избирателите взеха вота много присърце. Особено видимо бе това сред противниците на Понта - известни интелектуалци и журналисти, както и активната в социалните мрежи средна класа.
Решаващи обаче се оказаха румънците зад граница, техните почти един милион гласове объркаха сметките на Понта и инсталирането му от премиерския пост в президентството.
Социалистът имаше цялата държавна машина зад гърба си, но я впрегна срещу вота от чужбина, който не се очертаваше да му донесе позитивен резултат. Правителството на Понта създаде бюрократични процедури, така че румънците зад граница да не гласуват. Сега Йоханис заговори за отзоваване на посланиците в държавите, в които румънските изселници са били „унижени" и вотът им - опорочен.
Пред редица посолства в държави от Западна Европа имаше дълги опашки още от вечерта преди изборния ден, за да може желаещите да пуснат бюлетина в урните. Анализатори подчертават силното участие на младите имигранти. Хиляди се бяха събрали преди посолството в Дъблин да отвори - единствената разкрита секция в цяла Ирландия, а активността в Германия също бе изключително висока заради произхода на Йоханис.
На страната на Йоханис застана и унгарското малцинство в Румъния. Подкрепа дойде и от лагера на отиващия си държавен глава Траян Бъсеску - в лицето на евродепутата Моника Мокавей, също кандидат за президент, но отпаднала след първия тур.
Извъртане докрай
Тези хора навярно биха изброили стотици причини да не се гласува за Понта, лидер на Социалдемократическата партия, която държи властта от 2012 г. Това правителството въведе някои много спорни законови поправки, сред които инкриминиране на разследващата журналистика и имунитет за корумпирани политици.
„Румъния няма да бъде Унгария", отвръщаше Йоханис, в чието лице мнозина видяха европейските ценности и връщането на нормалния тон в на моменти истеричната румънска политика. Под негово ръководство Сибиу бе избран за Европейска столица на културата през 2007 г. и успя да развие мащабни проекти, с които привлече един милион туристи.
Виктор Понта е един от най-непоследователните политици, които може да си представите. Докато беше в опозиция, той придаваше чудовищен вид на Международния валутен фонд и спасителния заем, който Румъния трябваше да вземе - и изпълни условията му като премиер. Когато взе властта, Понта не само затегна коланите и намали публичните разходи, но даде привилегии на корпорациите, особено на тези в добивната индустрия - на злато и шистов газ.
Това предизвика най-големите протести по време на неговото управление, докато той се опитваше да крепи своите поддръжници с чисто идеологически аргументи - неговата партия била от добрите, която свали режима на Николае Чаушеску, за да реформира страната.
Междувременно всеки пети работещ не може да изкара месеца, разчитайки единствено на своята заплата, а 40 на сто от населението е изложено на риск бедност и социално изключване.
Тихият кандидат
От друга страна Йоханис, бивш учител по физика, изглеждаше много по-удачен избор, особено след по-високо образованите румънци в западната част на страната, затова той акцентираше върху развитието на икономиката и върховенството на закона. Електоратът на Понта се състои основно от хора от провинция с ниско образование и възрастните, които повече се интересуват от социални помощи.
Пред новия президент на Румъния има сериозни предизвикателства, типични за бедна държава, в която корупцията има основна роля. На Йоханис няма да му бъде леко, защото Виктор Понта смята да запази премиерския си пост, въпреки оставката.