Сагата с евентуалната поява на истинска национална детска болница в България придоби завършено абсурден вид. И мина с много средните стандарти за управленска некадърност, които у нас са изключително високи.
Три години след началото на проекта не просто няма първа копка - за болница да не говорим, а общественици, лекари, здравно министерство и архитекти успяха да направят пълен кръг и да се върнат там, откъдето тръгнаха.
Точно така - три години се търси терен за болницата, като тя виртуално се мести из София - от бившата Правителствена болница към Александровска, а в последните месеци отново акостира в "Лозенец". И, както и преди три години, беше посрещната с протест - от работещите в лечебното заведение.
България е сред малкото страни в Европейския съюз (ЕС), които нямат комплексна детска болница, в която да са събрани всички педиатрични специалности, така че деца с хронични или тежки заболявания да получават адекватна грижа - от диагностиката до палиативните грижи. Да, има специализирана болница по педиатрия - "Проф. Иван Митев", но извън нея са хирургичните специалности, ортопедия и травматология, онкологични болести и какво ли още не.
Родителите на деца, които страдат от сериозни заболявания се налага да обикалят от болница в болница още на етап диагноза, да мъкнат бумаги между различните клиники и често и към здравната каса.
За комплексно лечение, което изисква помощ от различни клиники, се лавира между няколко болници, понякога и в различни градове. Това пречи на адекватното лечение и превръща и без това тежкия живот на тези семейства в ад.
Идеята за новата болница е да събере всички съществуващи отделения, което би осигурило далеч по-добра грижа за децата, както и по възможност по-модерна и приветлива среда.
Тя съществува от десетилетия, но - донякъде изненадващо, в края на 2018 г. кабинетът на Бойко Борисов обяви, че известната като правителствена болница "Лозенец" ще се превърне в детска клиника, която ще обедини всички педиатрични звена.
Последва сериозен отпор от бившото вече ръководство на болницата - проф. Любомир Спасов, както и от Софийския университет, тъй като "Лозенец" е учебна база на Медицинския факултет на СУ. От университета имаха сериозни опасения какво би станало с факултета им и в крайна сметка управляващите тогава се отказаха от идеята.
Все пак, преди да бъде уволнен и обвинен от сегашния здравен министър Стойчо Кацаров в незаконни трансплантации, Спасов се задържа начело на болницата над 20 години.
В дебата обаче лъснаха данни за огромни дългове на Правителствена, която тогава беше под шапката и управлението на Министерски съвет и издържана със субсидии, за разлика от останалите клиники у нас, които разчитат само на здравната каса.
И изведнъж, вместо в детска болница, "Лозенец" се превърна в търговско дружество, каквито са и останалите лечебни заведения, и беше прехвърлена на Софийския университет.
Плановете за комплексна детска болница пък се насочиха към изоставено от 30 години скеле в двора на Александровска болница, вдигнато точно с цел там да има педиатрия. Здравно министерство обяви през 2019 г. конкурс за превръщането му в болница, но срещна яростен отпор от неправителствени организации и Камарата на архитектите.
Според тях старото 12-етажно скеле не може да се използва, устройствените планове в София вече са други и подобна сграда би била незаконна, а реконструкция на строежа ще е по-скъпа от събарянето му. Освен това поръчката беше за т.нар. инженеринг - спечелият търга прави и проекта, и строи и осъществява контрол, което не гарантира качество.
Според неправителствените организации, които организираха протести и петиции пък проектът за нова болница на здравно министерство не предвиждаше редица клиники, т.е. основният проблем със събирането на всички детски клиники под един покрив оставаше. Проектът, според организациите, не предвиждаше и пространства за учене и игра, стаи за родители и т.н. Те настояваха за нов. На страната на протестиращите бяха и част от педиатрите. Друга част от лекарите смятаха, че разправията трябва да спре, за да започне изграждането на някаква болница.
От МЗ обаче сключиха договор със спечелилите поръчката "Главболгарстрой" за 93 млн. лв. без ДДС и открито започнаха да обвиняват архитектите и родителите в лобизъм, макар и неясно за кого.
Тъй като недоволството не спря, здравно министерство организира поредна среща и дискусия - през лятото на 2020 г. и всички направиха компромис - здравното министерство се съгласи скелето да бъде бутнато, защото по него не може да се направи съвременна болница, а протестиращите - че се съгласяват болницата все пак да остане там, но вдигната от нулата.
Но до бутане така и не стигна, нито до каквото и да било, недоволството продължи, а после дойдоха избори и служебно правителство. То реши да преразгледа проекта и да даде на прокуратурата договора на предишния кабинет.
Причината - според Закона за обществените поръчки болницата не може да бъде построена в рамките на проведения конкурс и договор заради съществена промяна в проекта.
Тоест болница на мястото на стария строеж в двора на Медицинска академия може да бъде построена, само ако той не бъде съборен, тъй като в подписания договор с ГБС е заложена реконструкция на скелета.
И така се стигна отново до Правителствена болница, като за преместването съгласие дадоха и педиатрите, и гражданските организации. Аргументът на настоящия здравен министър Стойчо Кацаров е, че "Лозенец" разполага с над 160 декара терен, на който може да се строи, намира се в Южния парк и няма градоустройствени пречки там да се вдигне болница.
МЗ смята и че "Лозенец" има капацитета и да приеме сегашната болница по педиатрия до построяването на новата, особено предвид, че бившата Правителствена предлага несравнимо по-добри условия и е оборудвана по най-съвременни стандарти.
Работещите в "Лозенец" обаче излязоха на на протест и се обявиха против идеята да приютят педиатрията, начело с директора доц. Радосвет Горнев. И отново опасението е за статута на "Лозенец" на учебна база на МУ-София, както и че ще бъде напълно затрита.
Кацаров отвърна, че болницата остава в сегашния си вид - просто има достатъчно капацитет да поеме и педиатрията, и няма да загуби нито отделенията си, нито университетския си статут.
Решението да има комплексна детска болница в двора на "Лозенец" изглежда логично и приемливо. Проблемът е, че идва ново правителство. И че според Кацаров изграждането ѝ - ако започне - ще отнеме 6-7 години.
С пропилените по най-безумен начин досега три, стават 10 години. Това са две поколения деца.
Междувременно, докато тече националната сага, община Бургас обяви намерението си да построи местна детска болница, която да поеме грижата както за децата от областта, така и в цяла Източна България.
Проектът вече стигна до етап да се иска разрешение от кабинета за създаване на болницата, което се очаква в първите три месеца на 2022 г.Тогава ще започне и строителството.
Очаква се проектът да бъде реализиран за 20 месеца, т.е. към 2024 г. в града да има пълноценна детска болница.
Може пък тя да стане национална и да приема децата от цяла България. Защото по начина, по който се движи столичната, изглежда все по вероятно тя да бъде пратена на Луната.