Столицата на Великобритания неслучайно е известна като Лондонград, а Итън Скуеър в луксозния му квартал Белгрейвия - като Червения площад.
Благодарение на "златните визи", които позволяват на тези, които инвестират поне 2 млн. лири да могат да влизат свободно в страната, в последните 20 години Великобритания се оказа една от любимите дестинации на руските олигарси.
Според Transparency International поне 150 имота на Острова, на стойност общо над 1,5 милиарда лири (1,8 млрд. евро), са собственост на руснаци, които са били обвинявани в корупция или имат връзки с Кремъл.
А сега, като част от санкциите към Русия заради войната в Украйна, британското правителство обяви, че ще накаже и свързаните с Москва и президента Владимир Путин олигарси. Мерките включват и запори на имотите и яхтите им, които се намират на нейна територия, а в момента се правят списъците на богаташите, които ще бъдат санкционирани.
Защото Великобритания е дотолкова известна като втори дом на олигарсите, че преди няколко години активисти организираха "клептократични турове", на които показваха на всички заинтересовани именията и скъпите апартаменти на руснаци, украинци и казахи в Лондон.
Но богатите руснаци не са само в Челси и Хайгейт - където втората най-голяма къща във Великобритания - имението Witanhurst, може да се похвали с руски собственик. Единствено Бъкингамския дворец е по-голям от замъка, официално купен от офшорна компания, за който се смята, че е собственост на Андрей Гуриев.
На само 40-тина км от Лондон се намира друго любимо място на руските богаташи - St George's Hill - затворен комплекс от 960 акра с имоти за милиони лири, известен като британският Бевърли Хилс.
Там, според "Гардиън", руснаци и граждани на страни от бившия СССР притежават над една четвърт от имотите в него.
Do you know anyone that would be interested in Furze Croft at £16,750,000? #Weybridge @StGeorges_Hill pic.twitter.com/meQxWglXAh
— St. George's Hill (@StGeorges_Hill) February 22, 2015
Комплексът St George"s Hill започва да се изгражда преди над 100 години - като удобно убежище за джентълмените от големия бизнес в Лондон. Намира се до градчето Уейбридж в северната част на едно от най-живописните графства на Острова - Съри.
Заради близостта си със столицата, към него бързо се насочват бизнесмени и банкери. А след това става популярен и сред знаменитостите.
Там са живели звезди като Джон Ленън, Ринго Стар, Том Джоунс, Елтън Джон, Клиф Ричард, Кейт Уинслет, които окончателно затвърждават статута му на синоним на лукса и богатството.
От началото на този век обаче към къщите и именията започват да се насочват богаташи от Русия и Източна Европа и за момента се смята, че там има по-голяма концентрация на руски собственици, отколкото в Челси и Хайгейт.
Наблизо, случайно или не, е Кобъм, където е и тренировъчната база на "Челси", собственост на Роман Абрамович.
В комплекса има 430 къщи и имения с различни размери и цени, които варират от 3 до 17 милиона лири, или от 3,6 до 20 млн. евро. Най-високата от тези цени е платена през 2020 г. от купувач от Източна Европа, според специализираното издание Mansion Global.
St. George"s Hill предлага основно големи къщи в традиционен провинциален стил. Или по-точно - уголемени джорджиански имения с големи неокласически портали и покриви с фронтони. Парцелите към тях варират от един до осем акра, а големината на къщите е от 280 до 2800 кв.м.
Нещо повече - първоначално имотите са били по-малки, но с годините и новите купувачи, размерите им стават все по-големи и от оригиналните къщи са останали малко.
Описвани като дворци на удоволствията, именията имат всевъзможни съоръжения и глезотии като домашни аудио системи, киностаи, вътрешни плувни басейни, фитнеси и сауни, спални с гардеробни и двойни бани, ръчно изработени кухни по поръчка, тенис кортове, парти стаи, винарни и какво ли не още. Само за аква дискотека никой нищо не е казал.
По-големите имения за 10 млн. лири(12 млн. евро) имат и огромни вътрешни комплекси за релакс, отделени места за персонала, асансьор, автоматични входни врати и подземен гараж за 12 коли. Всичко това е дискретно описано от брокерите като "съчетание на ново и старо", отдавна станало популярно сред купувачите в комплекса. Малко по-фриволен превод вероятно би могъл да го окачестви като новобогаташки кич.
Комплексът се грижи зорко за жителите си. Той е затворен, а на входните портали има жива охрана, плюс видеонаблюдение, автоматично разпознаване на номерата на влизащите коли и достъп само с карти.
The three nines at St Georges Hill all offer a different challenge; with steep hills, ridges and ravines accompanied by hard running, rumpled fairways and cleverly conceived greens it all makes for a stern test of golf. pic.twitter.com/gZ4es6al6X
— St George's Hill Golf Club (@StGeorgesHillGC) October 15, 2018
Между именията е зелено, навсякъде има стари дървета и рододендрони.
На върха на хълма е кацнало игрище за голф с 18 дупки, има и тенис клуб. И до двете достъп имат само членове на прилежащите им клубове.
В района има и доста престижни училища, като самият Итън е на 27 км.
Общо се смята, че това бижу е доминирано от чужденци, като британците са около 30-40 на сто. Овен руснаци, там има и богаташи от Източна Европа и Близкия Изток.
Досега само един станал публично известен инцидент е нарушил спокойствието в луксозния рай.
През 2012 година там умира един от жителите - Александър Перепиличний, който колабира по време на сутрешния си крос. Обстоятелствата около смъртта му остават неясни и недоказани, но се твърди, че е отровен.
Перепиличний е бивш руски банкер, избягал във Великобритания, след като е помагал в разследване за корупция в руската администрация.
Не се знае точно кои са другите обитатели на британския Бевърли Хилс. Нито дали и доколко ще бъдат засегнати от санкциите, които Великобритания се закани да наложи на руски олигарси, включително и да запорира имотите им.
Които беше приютила толкова уютно за толкова дълго време.