От 21 октомври навлизаме в нова фаза на така наречената "нова реалност". До обществените места на закрито достъп вече ще имат единствено хората, които притежават зелен сертификат за COVID.
Традиционно въведението заварва стабилна част от адресатите си неподготвени, а и отколешната неспособност на институциите да обясняват и изнасят информация за пандемията ясно и достъпно не помага ни най-малко.
Затова тук ще обясним кой, къде и как може да се сдобие със зелен сертификат, за кои обекти той осигурява достъп и къде не е необходим.
Според заповедта на здравно министерство, с която се легализира въвеждането на сертификата, той е нужен за достъп или влизане в:
- в музеи, галерии, кина, театри, циркови представления, концерти и други сценични прояви на закрито
- като публика на спортни състезания за картотекирани състезатели към лицензирани спортни федерации
- фитнес центрове, спортни зали и клубове, плувни басейни и комплекси, балнеолечебни центрове, СПА центрове, уелнес центрове и таласотерапевтични центрове
- заведенията за хранене и развлечения, включително и тези към местата за настаняване
- търговските центрове тип МОЛ, магазините с нетна търговска площ над 300 кв м, базарите и изложенията на закрито
- организирани екскурзии и групови посещения на туристически обекти в страната
- конгресно-конферентни мероприятия, семинари, симпозиуми, обучения, конкурси, изпити
- масови мероприятия, като музикални и други фестивали, събори, фолклорни инициативи
- груповите посещения в центрове, школи и други обекти за танцово и музикално изкуство
- присъствения учебен процес във висшите училища
- провеждането на присъствени групови занятия за възрастни в езикови центрове, образователни центрове и други обучителни центрове и школи
Това означава, че на всички останали места - общественият транспорт, магазините, които предлагат предимно хранителни стоки, аптеките, дрогериите, оптиките, зоомагазините, банките, доставчиците на пощенски и куриерски услуги, застрахователите, доставчиците на платежни услуги и офисите на телекомуникационните оператори може да се влиза без сертификат.
Достъп без документа е възможен и ако тези обекти са в мол.
Зелен сертификат се издава на хората, които са ваксинирани, преболедували или имат отрицателен тест за коронавирус, направен в последните 72 часа, ако е PCR, или в последните 48 часа, ако е антигенен.
Всички работещи на местата, където достъпът е само срещу такъв документ, също трябва да имат сертификат. Хората, които работят извън подобни обекти - офиси, администрация и т.н., нямат нужда от сертификат, за да отидат на работното си място.
Документът се проверява от собствениците на обектите или организаторите, ако става дума за събитие като концерт или семинар.
Изключение от изискванията има за децата до 18 години, които могат да влизат навсякъде без сертификат, но за места като молове обаче за тях се изисква пълнолетен придружител.
Сертификатът съдържа уникален QR код, който се генерира в Националната здравно-информационна система. Документът се сваля или разпечатва от сайта ѝ his.bg.
Сертификат се издава на хора със завършен ваксинационен курс с някоя от четирите одобрени за употреба у нас ваксини - на AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna и Janssen.
За завършен ваксинационен курс се приема и комбинираният прием на една доза от ваксината на AstraZeneca с една доза от ваксината на Pfizer/Moderna. Сертификатът за ваксинация е безсрочен. Важат и сертификатите, издадени в ЕС.
Макар цифровият COVID сертификат да може да бъде изтеглен от хора, които са си поставили само първа доза след 01.06.2021 г., заповедта на МЗ не казва, че те имат валиден документ и съответно - право да посещават закрити обекти.
На сертификат имат право и преболедувалите. Той е валиден за периода от 11-тия до 180-тия ден, считано от датата на проведеното изследване, вписана в документа.
За валидни за сертификат се приемат и положителен PCR тест, и антигенен, но направен от сертифицирана лаборатория и вписан в информационната здравна система. Ако тестът не е качен в системата, човек няма как да си извади сертификат с QR код.
Последното може да е огромен проблем и вече има сигнали от хора, които не могат да си издадат сертификат, защото резултатите от антигенните им тестове не са били качени от съответното лечебно заведение или лаборатория.
И при третия вариант - за отрицателен тест, също се изисква код и сертификат, свален или принтиран от his.bg. За него важат отново PCR, за 72 часа, и бърз антигенен тест - за 48 часа, но не резултатът, който обикновено се издава от лабораториите, а каченият от тях вариант в информационната система със съответния QR код.
От здравно министерство обявиха, че на всички сертифицирани лаборатории ще бъдат раздадени антигенни тестове, които да са безплатни за потребителите. Хората ще трябва да платят само за вземането и обработването на пробата, като се очаква цената да е около 5-10 лева.
Стига да е сертифицирана, лабораторията може да има изнесени пунктове - пред молове или на централни места, и не е нужно да се ходи в обичайните манипулационни. Не е нужно човек да има и симптоми на коронавирус, за да получи безплатния тест за сертификат.
Сертификат не се издава за наличието на антитела след прекарана инфекция, припомниха от здравно министерство.