Егоцентризмът на лесно обидчивите

Един от най-смущаващите моменти в социалното общуване е сблъсъкът с хора, сякаш спрели когнитивното си развитие в така наречения предоперационален стадий, който обикновено протича между две и шест годишна възраст.

Според популярната теория на швейцарския психолог Жан Пиаже това е периодът, в който човек е подчинен изцяло на своя егоцентризъм. Характерно за този етап на развитие е убеждението, че светът се върти около теб.

Естествено е за дечицата в тази възраст да не могат да проумеят съществуването на различна от тяхната гледна точка и да смятат, че всичко, на което стават свидетели, е пряко свързано с тях самите.

Когато подобно мислене се наблюдава у голям човек обаче, имаме проблем.

Сещате се. Това е големият мачо в компанията, който започва да ви гледа агресивно, когато го попитате коя беше столицата на еди коя си държава (тъй като наистина не си спомняте, без да отчитате, че той изобщо не е наясно и приема въпроса ви като заяждане).

Това е онази закръглена кака, която си мисли, че я наричате дебела, защото сте казали, че пържените картофи в 23:00 вечерта са вредни за здравето и фигурата (а тя обикновено така вечеря, нещо, което няма как да знаете и не ви интересува).

Това е жената на ваш познат, която гледа неговата бивша съученичка кръвожадно, защото същата го е поздравила любезно, докато се разминавали по улицата...

И новият колега, който си мисли, че му се подигравате, когато се смеете шумно на някаква нелепа случка в съседната стая.

Това са всички тези хора, които се сърдят от вицове и се засягат от смешки. Това са онези, за които оценката винаги е на първо място и по-добре да е висока, защото иначе става страшно. Това е егоцентризмът на лесно обидчивите отличници.

Да си отличник обаче е трудно, скучно и опасно. Да си отличник е досадно. Затова никой е обича отличниците. Те развалят купона.

Всички познаваме отличници. Ако не познавате нито един такъв, сигурно вие сте отличникът в класа. Не сте убеден? Жокер: Отличниците упорито търсят оценки навсякъде. А животът няма общо с това.

Защото класният го няма. Няма и дневник. Всъщност и класът не съществува. А ако Пешо се заяжда и е лош, не можеш да "го обадиш" на директорката.

Но винаги можеш да му се присмееш на висок глас, без да те е страх от забележка. Подобна не би била от значение. Хубаво е гадостите да се обръщат на веселба. Здравословно е.

Защото животът на големите е пълен с гадости. Но в добрите случаи има и много веселие.

Да, големият плюс и големият минус в живота на големия човек не са на гърба на някоя цифра в бележник.

Големият плюс и големият минус е, че на никого не му пука чак толкова много за теб. Всеки е достатъчно зает със собствените си уроци.

И в това няма нищо лично. Наистина. Освен свободата, която носи със себе си.

#2 Бам 02.11.2016 в 20:46:55

глупости на търкалета... Касимова пак е в сесия ...

#4 Серафим 03.11.2016 в 04:04:51

а, така ми харесваш. Рационална, а не просто зла ( като с пушачите ). Тва са правилните хапчета

#5 explorer 03.11.2016 в 09:46:45

Също както отличията са маската на средната класа, така непукизма е маската на гетото или маргиналните индивиди и групи. Така че хайде да не вадим съчки от чуждите очи, преди да сме видели гредата в своите ;)

#6 normallll 05.11.2016 в 08:28:44

наистина ли плащат на автора пари за подобна посредствена статия с толкова повърхностни и произволни умозаключения..да бяха публикували експертно мнение на психолог ..психотерапевт.а тази дама със сигурност не е била отличник .. а посредствен ученик ,такава си е и днес с посредствени статии и прави и уебкафе посредствена платформа по добре тикви да иде да сади

#7 follow_the_cash_flow 31.01.2018 в 09:22:15

Отличниците в живота обикновено събират кръг от почитатели, или най-малкото публика, където да са център на внимание. Аутсайдерите отличници, или тр. да търпят цирка, или да успеят в извънколективни занимания.

Новините

Най-четените