Един стар виц гласеше, че съветското радио "Москва" излъчвало три вида новини: верни, вероятни и неверни. В първата група влиза съобщението за точно време. Във втората - синоптичната прогноза. В третата - всичко останало.
Ако обърнем внимание на заглавията, които се изливат през фунията на българските медии по теми от международен характер, ще осъзнаем, че вицът е съвсем актуален.
Заглавията от типа "Мохамед е най-разпространеното име сред новородените в Берлин" например попадат именно в последната графа на новините. Нещо като опит да се вдъхне живот на друг виц, който разказва как през 2040 г. двама полицаи спират кола на магистрала в Германия, единият взима книжката на шофьора и ахва от изненада: "Ей, Осман, я виж какво странно име - Ханс Мюлер".
Естествено, форумните философи побързаха да обявят преждевременната смърт на западната цивилизация, да оплачат Хензел и Гретел, които щели да станат "малцинство в собствената си родина", да оплюят Меркел за съсипията на чистата арийска нация, и да призоват духа на хан Тервел, за да спаси Европа от нашествениците... през Facebook.
"Не е далеч денят, в който и тук ще се "поздравим" със същото", предупреждава горко един от коментиращите, за когото имаме "новина". Но за нея - малко по-късно.
Какво всъщност се случва в Германия?
Всяка година Обществото за немския език извършва проучване за най-често срещаните имена на момчетата и момичетата. Анализаторите работят по този проект от 1977 г., а от 2004 г. списъкът с Топ 10 от любимите имена на германците се ползва официално и от Федералната статистическа служба.
Изненада - в тази класация не присъства името на пророка Мохамед.
Фаворитите за 2018 г. сред личните имена на момчетата са: Паул (1,32% от новородените германски деца носят това име), Александер (1,3%), Максимилиан (1,29%).
Останалите в топ 10 са: Елиас, Бен, Луис, Леон, Ноа, Хенри и Феликс. Това е справката за честотата на ползването им в т.нар. Vorname - личното име на новороденото дете, което може да бъде и конструкция от две или повече съставки.
Например, "Мария" често е попадало в класациите с "любими мъжки имена" в Германия, защото през годините много от силно религиозните християнски семейства са добавяли името на Божията майка към това на синовете си.
През 2018 г. децата с едно-единствено лично име в Германия са 56,2%, както показва статистиката. Поради тази особеност, създателите на списъка го разделят на две части - любими "първи" имена (Erstnamen) и любими "следващи" имена (Folgenamen).
Съответно двете класации при момчетата изглеждат така:
Е, добре, къде е все пак Мохамед?
Името се появява начело на списъка с любими "Erstnamen" (първи имена) сред момчетата в Берлин. Присъства и в челните десетки за първи имена в Хамбург, Хесен, Северен Рейн-Вестфалия и Саарланд.
Въпреки този "пробив" обаче Мохамед пак не е сред най-често срещаните лични имена на новородени в германската столица. Пред BILD Андреа-Ева Евелс от Обществото за немския език обяснява: "От общо 22177 момчета, родени през 2018 г. в Берлин, точно 280 са получили името Мохамед".
Топ 3 на имената за новородените момчета в Берлин за 2018:
1) Александер (за втора поредна година)
2) Максимилиан
3) Паул.
Впрочем, в Бремен Мохамед действително е бил най-честото име за момчета през 2017 година, в компания с Леон. Уви, през 2018 г. е изместен по предпочитания от Елиас и Бен.
Обяснението за успеха на името Мохамед има много причини, пише "Зюддойче цайтунг" по повод истерията в крайната десница по тази тема.
На първо място - името на пророка присъства под една или друга форма в документите на почти всяко мюсюлманско момче (не само в диаспората в Германия) заради религиозните особености и заради ограничения избор на родителите, които се стараят да запазят традицията на общността. Това не се отнася за модерните германски семейства, които предпочитат да избират сред повече и по-светски имена, като кръщават децата си.
На второ място - под общото име "Mohammed" са включени над двадесет различни изписвания. Ако всяко от тях се броеше за самостоятелна единица в статистиката, то делът му на общия фон щеше да е пренебрежим.
С други думи, концентрацията на едно конкретно и много често срещано име в малка общност, на територията на отделна провинция, е изкривила данните заради огромното разнообразие на имената в много по-голямата германска група.
Достатъчно е да погледнете и списъка с най-популярни фамилни имена в Германия, за да видите, че в топ 50 не присъства нито едно мюсюлманско име. Делът на турските семейства в страната е малко над 3 процента, а заедно с тези от Близкия Изток и Северна Африка стигат до 5% (по данни от 2017 г.).
Имигрантите в Германия, които декларират турския си произход, към 31 декември 2018 г. наброяват 1 476 410 души от общото население на Германия, което възлиза на около 83 милиона.
Колкото до българската "изненада" от ситуацията в Германия, тя не издава нищо повече от непознаване на собствената ни национална статистика.
По данни на НСИ за 2017 г., името "Мехмед" е най-често срещаното сред мъжете и момчетата в област Разград и е на второ място в Кърджали и Търговище. И въпреки това то не попада нито в топ 10 на предпочитаните имена на новородени български граждани, нито в топ 20 на най-разпространените лични български имена - от Георги, Иван и Димитър, до Ивайло, Мартин и Валентин.
А за медиите, чиито източници на "авторитетна" информация се ограничават до Дейли мейл, Спутник и Брайтбарт, остава тази утеха, че с уверени стъпки влизат в историята на журналистиката. В графата с вицовете. Но все е нещо, нали?
* "Wo bist du?" - Къде си?
Цитат от статията: "...делът на турските семейства в Германия е 3%. Заедно с тези от Близкият изток и Северна Африка възлизат на 5%." Мюсюлманите в Берлин са между 8% и 9%. В цяла Германия са 7%. Тоест,авторът на статията се опитва да манипулира читателя като брои мюсюлманите "семейно" за да изглеждат по-малко на брой. Е,как да ви вярва човек?! Нека всеки сам да си направи сметка. Представете си,че жителите на София са точно два милиона. А от тях 8% са мюсюлмани,(турци,араби,иранци,негри-мюсюлмани и т.н.). Това са 160 000 души!!! За справка,най-големият квартал,(район),в София е "Люлин" и той е с население 127 000 души. Но изкарват хората от "Билд" прости задето се притесняват от ислямската инвазия! След тези статистически данни ще продължавате ли да питате иронично "Мохамед,къде си?"?!
Predator, данните които дадох са на Капка Тодорова! (8%-9% в Берлин. И 7% общо за Германия.) Знаеш ли коя Капка?
Владимире, 7% са днес,след десет години ще станат 9%,но германците ще си останат пак толкова,в най-добрият случай. И хиляда пъти ви се каза досега - страшна бъдеща опасност представлява приемането на АРАБИ от някои европейски страни. Приемът на други мигранти не е опасно,стига да е в малки количества,разбира се.
Бам, парите по плана "Маршал" са били жълти стотинки,както казваме у нас. Но дори и да приемем,че са били милиарди,то как така Германия успява да върне всичките пари,(в долари!) от "Маршал" през 1949г.?! Само четири години след края на ВСВ! И то при положение,че САЩ освен,че са заграбили всички ценни немски технологии,но и реално са отвлекли стотици хиляди немски учени,специалисти и инженери. Например,десет хиляди немски ядрени физици работят по създаването на американската ядрена бомба. След ВСВ Германия наистина извършва изумително икономическо чудо!