Озан Варол е роден в Истанбул през 1981 г., завършва планетарни науки в университета Корнел, работи в оперативния екип на проекта "Роувър" на НАСА, а през 2007 г. завършва юридическия факултет на Университета в Айова, като специализира конституционно право.
Представяме ви статията от блога му, озаглавена "Защо трябва да спрем да търсим правилния отговор", с незначителни съкращения.
Наскоро прочетох страхотната книга на Дъглас Адамс "Пътеводител на галактическия стопаджия". В нея суперкомпютърът Дълбоката Мисъл получава заповед да даде "Отговора на Живота, Вселената и Всичко останало".
След 7,5 милиона години на дълбоки размисли, най-накрая той дава ясен, но абсолютно безсмислен отговор: 42.
Почитателите на книгата са се опитвали да открият скритото символично значение на числото, но според мен - такова липсва. Напротив, Дъглас Адамс просто се подиграва на усилията, които хората са склонни да влагат в опита да намерят правилния отговор на Всичко.
Има два големи проблема с правилните отговори. 1) обикновено такива не съществуват, и 2) дори да съществуват - нямат особено значение.
Абсолютната сигурност е мираж. В реалния живот изборите, пред които сме изправени, рядко се характеризират с яснота. Очаква се да действаме на базата на несъвършена информация, да вземаме решения въз основа на несигурни данни.
В резултат на това "правилният" отговор постоянно ни убягва.
Това създава усещане за дълбоко неудобство у мнозина (включително и при мен). Все пак откакто сме се родили, ни захранват с правилни отговори.
Знанието е като щафета, която се предава от поколение на поколение. Има един всеобщ учебен план, един правилен начин за интерепретиране на историята, един правилен път от точка А до точка В.
Когато бях гимназист, успях да реша една задача на контролната по математика, използвайки по-различна формула от тази, която ни преподаваха в час.
За моя изненада, тази формула намали оценката ми наполовина. Когато попитах защо, учителят надвисна над чина ми и обяви, че има само един правилен начин да се достигне до верния отговор. А именно - онзи, който той преподава. След което ми препоръча да не му продавам антиконформистките си номера, и с това обяснението приключи.
Тези образователни реалности доста се доближават до антиутопията, която Рей Бредбъри описва във "451 градуса по Фарнехайт":
"Предлагай на хората конкурси, които могат да спечелят, ако си спомнят думите на колкото се може повече популярни песни или имената на колкото се може повече столици на щати, или пък колко царевица е произвел щатът Айова миналата година.
Набий в главите им безобидни данни, натъпчи ги с толкова много „факти", че да се задушат от тях, като същевременно се смятат за „много умни" поради това, което знаят. Тогава те ще имат чувството, че мислят, че се движат, без всъщност да са се помръднали. И ще бъдат щастливи, защото фактите от този род не се променят".
Бредбъри повтаря същата теза в друга част на книгата си: "Ако не искаш човек да се вълнува от политиката, не му разказвай двете страни на даден въпрос, за да не го тревожиш - разкрий му само едната. А най-добре не му казвай нищо".
В политиката, а и в живота, приемаме, че не съществуват нюанси, а аргументите на противниковата страна са абсурдни. Не спираме опитите си сграбчим неуловимия "правилен отговор", а Сизиф ни се присмива.
Яснотата е удобна. Яснотата е проста. Признанието за сложността на един проблем - т.е. признанието, че има повече от един отговор - е много по-трудно, отколкото заемането на твъда позиция. Нюансите не вършат работа за новинарски репортажи или за ударни речи. Много по-лесно е да се преструваме, че нюансите не съществуват.
В кариерата си предпочитаме да работим на места, които ни дават сигурност и стабилност. Вместо да предприемаме рискове, се задоволяваме с предсказуеми стратегии и предсказуеми резултати.
Животът се превръща в състезание към центъра.
Но стабилността, която сигурните решения ни дават, е фалшива. Внимавайте, ако работата ви се състои в това да дадете серия от правилни отговори. Ако правилният отговор е лесен за разпознаване, работата ви може да бъде автоматизирана или прехвърлена на по-нискоквалифициран служител.
Нещо повече - ако разглеждаме света като серия от правилни отговори, няма да си правим труда да ги поставяме под въпрос. Властите превръщат правилните отговори в свещени истини.
Често давам на студентите си в класа по конституционно право един пример: "Може ли 25-годишен човек да бъде избран за президент на САЩ?". Има само един верен отговор според конституцията на Америка: Не.
Но фактът, че знаете правилния отговор на този въпрос, не ви прави по-специални, не ви отличава. Отговорът е на един клик разстояние в търсачката на Google.
Прогресът и откритията се случват тогава, когато престанем да гледаме на света като поредица от верни и грешни отговори. Когато се накараме да помислим, когато излезем от зоната на удобство към сферата, в която няма яснота.
Хората, които преуспяват в Информационната епоха, са онези, които приемат несигурността, вместо да я отричат и да се залъгват с твърди позиции и тежки преценки.
Ще разберете, че сте на прав път, когато няма гаранции за успеха на подхода ви.