Мразите ли да ходите на работа? Да? Хехе. А обичате ли сирене? Да? Обичате, ама сиренето е с пари, така че марш на работа.
Нали сами си избираме какво да правим. Големи хора сме, можем да си представим адекватно какво ще бъде на работа. Ако сме преживели някаква травма в детството си и сега харесваме държавната администрация, би трябвало да сме наясно, че работата ни там ще включва контакт с много и различни хора.
Естествено, че някои от тях ще са луди, някои от тях ще са глухи, някои от тях ще имат паметта на керемида - трябва да очакваш това. А не да се изнервиш и като дойда да попълня любимите си формуляри, да ми викаш, че "гише номер 3 е ей там". Половината сграда също е ей там, аз на ръка ли да си гледам!
Ако искаме да пишем литература, би трябвало да съобразим, че ежедневието ни ще премине да зяпаме празен уърдовски файл, докато не го напълним и след това ще дойде нов и нов.
Гледах наскоро по телевизията полицаи да се оплакват, че се е стреляло по тях. Като се записа в Симеоново, какво си мислеше? Че ще те замерят с рози ли? Да не си Андреа Бочели! Никой не си избира професията с търкане на картончета. Защо тогава мразим работата си?
Мразим работата си, защото няма ясна крайна цел. Помните ли как в първи клас чичкото по физическо ни хвърляше някаква топка там и "да се оправят"? Всички деца се сурваха като на безплатни шотове. Няма врата, няма очертания, първокласник за първокласника е враг. Какво научихме за живота от последвалото прашно насилие? Научихме, че:
1) мениджър без крайна цел прави бъдещето водовъртеж;
2) цялата работа не е ничия работа, което я прави работа на всички, която никой няма да свърши, защото не е негова работа;
3) мениджъри на водовъртежи се наемат от директори на водопади.
Ако имаш крайна цел, дори и да те пратят за зелен хайвер, поне ще имаш хайвер накрая.
Работата винаги ще бъде неприятна и досадна, и тегава, и тъпа, и "това не може ли утре".
Винаги, каквато и да е. Много млади хора искат да пътуват, да пият чай и да четат книги. Добре, започваш работа за сайт и утре пиеш черен чай в 8 вечерта на представянето на новата книга на Емил Конрад в Хасково (където той ще бъде на 25 март да представя новата си книга, не си измислям). Нито Емил е лош примерно, нито книгата му е лоша, да речем, нито в Хасково е лошо, ако вървиш само по центъра, ама това не си е работа.
Същото е и ако си министър или барман, или чистачка, или природозащитник, или с всички неоснователно романтизирани професии. Министрите са разпъвани на всички страни и откровено псувани от трезви хора, барманите са псувани от пияни хора, чистачките всъщност трябва да чистят, а природозащитниците са бебета цял живот.
Естествено можеш да имаш и сбъркана цел. Ето един Динко например, който иска да се разправя с бежанците. Има бизнес с гробище за рейсове, но иска да се занимава с бежанците.
Динко, от четири Икаруса сглоби един и закарай хората до Германия! Хората, които искат да връщат казармата, също имат сбъркана цел. Но не можем да ги съдим остро, защото са възрастни, на по 300 години и още си мислят, че е 18 век.
Целта ни дава мотивация. А без мотивация човек дори едно престъпление не може да извърши.
Да, добре. Хората, които си харесват работа обясняват на строителите на пирамиди как да се кефят ма влаченето на камъни.
Минусчетата ви са от мен. Приятна вечер и се упражнявайте в мислене. Не боли.