"Баба ти едно време все депресии е имала и по психолози е ходила!" е изречение, което имаш голям шанс да чуеш, ако споделиш пред по-скептичен или по-възрастен близък някое свое откровение на тема ментално здраве.
И макар да го каже с пренебрежение, човекът всъщност ще има право. Бабите ни наистина не са чували за понятия като емпатия, емоционална интелигентност, биполярност, гаслайтинг, гранични личности, личностни граници и нарцисисти.
Само че това не е особена похвала.
По тяхно време "травма" е значело детето да скъса коленни връзки в час по физическо и да чуе "хайде пък ти, нищо ти няма, ставай, недей се излага". "Токсични" са били изпаренията в заводите, където човек работи. "Зависимост" - да чакаш ред в списъка за лека кола и да не те пускат да пътуваш свободно, понеже границите пък са били предимно държавни. Пасивната агресия обикновено се е проявявала активно. Толкоз.
И това също не е особена похвала.
Витрините на днешните книжарници за сметка на това преливат от Габор Мате, Франсоаз Долто и компания психиатри, психолози, психоаналитици и прочее, до които всички имаме достъп. А наред с тях и до далеч по-спорни, световно известни или никому неизвестни научни, съмнително научни и псевдонаучни имена и теории.
И не е нужно да стигнеш до книжарница. Достатъчно много научна, съмнително научна и псевдонаучна информация те очаква онлайн.
Идеи като 16-те личностни типа на Майерс-Бригс, Петте езика на любовта или петте Маски на Лиз Бурбо, отговарящи на пет типа личностни травми, не се ползват с доверие и потвърждение в средите на науката, но са много актуални за теб - лаикът, който не разбира нищо от психология.
Макар че как така да не разбираш? Нали намери осем статии и прочете цели две книги, от които ти се изясниха животът, обществото, вината на вашите в развитието ти и какво не им е наред на другите хора.
Гледа едно двучасово видео на Джордан Питърсън, в което той обясни романтичните обвързаности между хората с тези между омарите. Беше и на един духовен ретрийт миналата година, манифестира към вселената, а гуруто ти направи психо сеанс с ангелски карти... Абе, превъртя я играта.
Разликата между теб и професионалиста в областта на човешкия ум е само една - той, за разлика от теб, няма толкова да бърза с поставянето на диагнози и фабрикуването на заключения.
Сигурно не е ходил на миналогодишния ретрийт, който ти донесе такова просветление.
Ти вече знаеш:
Ако нещо в характера ти дразни и притеснява някой твой близък, да се сърди на емоционално недостъпните ти родители, чието неглижиране ти е нанесло травма.
Ако в яда си някой каже, че претенциите ти вече започват да стават налудничави, значи те гаслайтва.
Ако на раздразнения ти въпрос какво не е наред, отговори с "остави, няма значение, щом така или иначе не разбираш", очевидно проявява пасивна агресия. И не се държи особено емоционално интелигентно, това ли му е представата за ненасилствена комуникация?
Ако настроенията му се менят често вследствие на постъпките ти, класически случай на биполярност.
Ако вземе да повтори молбата си да измиеш чиниите, както обеща, всячески прекрачва твоите лични граници. Държи се точно като токсичния ти колега и като нарцистичната ти шефка.
Ако детето на комшиите не те поздравява на стълбите, а вече е навършило годинка, явно попада в спектъра на аутизма. То даже преди години имаше един филм за това, с Дъстин Хофман, дали да не поканиш съседите на кино вечер, белким се сетят сами какво се случва.
Великодушно няма да се разсърдиш на приятеля си, който отменя уговорки в последния момент, за да си остане вкъщи, тъй като не е редно да си обиден на човек в клинична депресия. Другият, който все забравя какво и на кого е обещал и не идва заради недовършените си задачи, страда от синдром на дефицит на вниманието.
И на него няма как да се разсърдиш с тази своя висока емоционална интелигентност. Само ще им обясниш пространно какво не е наред с тях.
Не ме разбирай погрешно - не опитвам да съм пасивно агресивна с теб, нито да те гаслайтвам (макар че ако исках да те гаслатйвам и да бъда пасивно агресивна, щях да ти кажа точно това).
Засилената важност на психичното здраве е стъпка напред към по-функционално и здравословно общество, в това съм убедена. Личностното развитие, изучаването на себе си и по-дълбокото разбиране на чуждото поведение - също.
Само че минимум половината от съвременната масова психология по витрините и в случайните линкове идва от ненадеждни и непотвърдени източници, които ще ти дадат опростени и лесни за сдъвкване обяснения за теб и за света. Точно такива, каквито ще ти е най-удобно да чуеш.
Част от масовата психология изобщо няма да е психология, а невежото бръщолевене на шарлатанин с тесте карти Таро и мераци за бързо забогатяване. Същият като повечето водещи на групи, сеанси, индивидуални консултации, мотивационни лекции и ретрийти, които не просто не са си дали труда сами да посещават психотерапия и да си извадят нужните разрешителни, а и често дори не са завършили или даже записали да учат психология.
"Заобиколен си от нарцисисти", "ето ти този кристал за благоденствие", "започни да чистиш аурата си", "виждам в теб много страхове", "трябва да работиш над себе си", "ангелите са с теб", "Юнг го е казал".
От добро желание да се опознаеш и да работиш над себе си, има риск да постигнеш точно обратното, воден прибързана самонадеяност и полунаучни тези на опортюнисти и дилетанти.
Мисълта за вината на другите, проблемите, които идват от тях, и нанесените от тях травми и етикетите, които можеш бързо да им лепнеш, може да те отклонят от възможността да си зададеш един много съществен въпрос:
Ами ако токсичният си ти?
По времето на баба ти имаше една пословица, че на кривата комета Космосът ѝ пречи. А баба ти, макар и да не разбираше от гаслайтинг, може и да е била права за това.