В последния си доклад компанията Meta (бившето Facebook) обявила, че или ще се намери вратичка за нея измежду тежките и строги регулации на ЕС за личните данни, или можело да се стигне дотам Марк Зукърбърг да дръпне шалтера на Facebook и Instagram за Европа.
Забавно е как технологичен гигант тръгва да плаши европейски бюрократи с подобно нещо, при условие че е напълно възможно те да плеснат с ръце и да приемат. Та нали там на половината им е нещо като мокър сън да сложат хомот над технологичните гиганти...
Да не говорим колко голословно звучат тези заплахи на Facebook да се откаже от стотици милиони потребители на територията на Европа, при все че със спад от само няколко милиона души, компанията преживя най-големия си удар досега, по-болезнен и от Cambridge Analytica.
Но да оставим настрана цялата комичност на ултиматума, който Meta поставя пред ЕС ,и да приемем, че действително решат да спрат социалните си мрежи на Стария континент.
Кой е казал, че това ще е нещо лошо?
Честно казано, едва ли някой разумен човек ще отрече, че на света му е необходима една добра почивка от социалните мрежи, просто за да си поеме въздух от всички тези опити на хора да придобият своите няколко мига "вайръл" слава.
От праведния гняв на дългите постове до нацупените снимки на прясно пълнолетните инфлуенсъри - имаме адски много какво да загубим при изключване на Facebook и Instagram, въпросът е, че не всичко е лошо да бъде загубено.
Ето ви 5 причини защо ще ни е по-добре, ако Зукърбърг дръпне шалтера на проектите си от Европа:
Край на целия напън към инфлуенсърството
Откакто хората откриха, че умението да си правиш селфита може да ти донесе пари, да си инфлуенсър се превърна в мечтана професия за толкова много потребители. Даже твърде много потребители. Вече всяка кифла и кроасан с над 2000 последователи претендират за това, че могат да променят нагласи и да оформят общественото мнение по един или друг въпрос.
Заради което се стига и до пълни абсурди онлайн - от режисирани "пранк" войни до сълзливи откровения за трудността на живота под прожектора.
Дали има забавни и интересни примери - определено. Дали обаче една почивка от целия този панаир на суетата няма да ни дойде добре - определено на квадрат. За всичко останало има и YouTube.
По-кротко с политиката
Днес вече е изумително лесно да се покажеш като социално активен. Две-три саркастични мемета по дадена тема и вече може да се броиш за социално отговорна личност. Един по-дълъг статус и даже минаваш за "активен борец". Социалните мрежи дадоха трибуна за изказване на идеи, а мнозина възприеха наличието ѝ като задължение да се изказват по всякакви позиции.
Ако Facebook падне в Европа, вече няма да се налага да гледаме политическите изблици на платени партийни тролове в група за продажба на резервни части за автомобили.
Но дори и извън троловете... Сериозно, светът може да мине и без активната позиция на бат' Пешо стругаря от петия етаж, който те е добавил във Facebook след едно събрание на блока, по въпросите на енергетиката и това доколко ни е нужен АЕЦ "Белене". Ако някой толкова държи да я знае, може да иде и да го пита и лично.
Конспиративните теории отново ще идат в девета глуха
Което води и до следващата важна точка - конспиративните теории за микрочипове във ваксини, педофили и канибали в Белия дом и рептили в Бъкингамския дворец ще се върнат там, откъдето тръгнаха - малките и забити форуми, за които на никого не му пука.
В колко по-спокоен свят ще живеем, без да сме изпитателна площадка за руска пропаганда за чернокожи норвежци, които искат да крадат български деца...
А освен всичко друго ще можем пак да забравим за съществуването на онези хора, които вярват, че земята е плоска. А това не е за подценяване!
По-малко снимки на икони, котки и кафета с пожелания за "Благословен ден"
Ако Зукърбърг си вземе Facebook-а и Instagram-а от Европа, ще помогне толкова много и за запазването на мира в семействата. Защото така освен политическите изблици на чичо си, вече няма да виждаш редовно и всички снимки на кученца, котенца, бебенца, икони за късмет и т.н.
Един ден може да бъде много спокоен и "благословен" и без картинките с благословии, които баба ти разпраща на всичките си приятели всяка сутрин.
Край на шофирането с поглед в телефона
Нещо наистина практично и полезно - като няма социални мрежи, в които да зяпаш постоянно, няма да шофираш като пълен тъпак, забил поглед в екрана на телефона си.
Не, нищо кой знае колко значимо няма да се случи за 30-те секунди на червен светофар, които си принуден да изчакаш, за да е толкова необходимо да прибягваш до смартфона като спасение срещу непосилната скука.
Вярно е, че съществуват вселенски изключения като кръстовището на "България" и "Гешов", но те са точно това - изключения във времево-пространствения континиум, които могат да превръщат секундите в часове.
За всичко останало - ръцете на волана и си гледай пътя!