За цената на "заварчиците" по Южен поток

Бившият икономически и енергиен министър Драгомир Стойнев заяви, че заради прекратяването на Южен поток България ще загуби цяло поколение „заварчици и кофражисти".

Георги Първанов споменава, че страната ще загуби пет хиляди нови работни места, свързани със строителството на проекта.

От самата компания „Южен поток - България" са по-скромни - те казват, че постоянно наетите служители след построяването на газопровода ще са 200 човека, които ще работят в 3 компресорни станции; за 1-2 години по време на строителството ще бъдат наети директно 2500 строители и още толкова индиректно в снабдяване и обслужващи звена.

Нека направим някои сравнения.

Общият брой на заетите в страната е 3 милиона души по последни данни на националната статистика (преди кризата бяха далеч повече, около 3.4 милиона).

Т.е. ефектът на проекта Южен поток е едва 0.16% увеличение на заетите и при това временно, само по време на строителството, след което заетостта ще спадне отново. В строителния сектор ефектът ще е по-осезаем, около 12% увеличение на заетите (в най-добрия случай) - отново временно, по време на строителството.

Временният характер на заетостта е важен, тъй като реално след построяване на проекта той няма да генерира никаква устойчива заетост в строителния сектор, т.е. всички наети от Южен поток след това ще станат отново безработни.

Как изглежда това в числа?

Южен поток в България по последни данни струва около 4.6 милиарда евро с ДДС, като тук не са включени съпътстващите разходи, с които общата сума приближава 5 милиарда евро.

При 5 милиарда евро инвестиция се създават около 5 хиляди временни работни места - с други думи,

едно работно място излиза около 1 милион евро (около 2 млн.лв.).

Да, 2 000 000 лева за едно работно място, при това временно!

Още по-зле стоят нещата ако разделим сумата на проекта на устойчивите работни места, които ще бъдат заети дългосрочно. Тук числото е 25 милиона евро за едно постоянно работно място.

При това, газопроводът е транзитен - т.е. това не е инфраструктурен проект, който да има индиректни ползи за местната икономика както има една магистрала, мост или пристанище. Съответно, няма значима икономическа мултипликация от проекта. Голяма част от парите отиват за внос на тръби от Русия.

Какви са алтернативите?

Ясно е, че 2 милиона лева за временно работно място е твърде скъпо. Но направо астрономически скъпо е 25 милиона евро за постоянно работно място - това е повече от бюджета на Софийския университет, който с годишен бюджет от 24 милиона евро обучава 20 хиляди студенти и всички те си намират успешно работа след завършване.

Да, СУ осигурява 20 хиляди работни места с толкова пари колкото Южен поток харчи за едно-единствено работно място.

Неслучайно правя това сравнение. Инвестициите в образование са най-ефективни и имат най-голям дългосрочен ефект.

Много по-евтино е да се инвестира в хората, отколкото държавата да създава работни места.

Да се инвестира в образование и квалификация на безработните е безкрайно по-евтино и с безкрайно по-големи и дълготрайни ползи, отколкото грандомански проект като Южен поток.

С по-малко от една трета от сумата необходима за Южен поток може да се обучат и квалифицират всичките близо 400 хиляди безработни и да се реши кардинално проблемът с безработицата и бедността, а възвръщаемостта ще е голяма, тъй като ще има повече работещи, създаващи продукция и пълнещи бюджета.

Освен това, има и конкретни инфраструктурни алтернативи на Южен поток.

Бюджетът на руския газопровод въобще не може да се мери с над 1 трилион евро 7-годишен бюджет на ЕС и с допълнителния план на Юнкер за над 300 милиарда евро в следващите 3 години, да не споменавам и европейските финансови институции ЕБВР и ЕИБ.

Изисква се единствено да се подготвят добри проекти, за да може страната да инвестира многократно повече средства и да получи многократно повече работни места, отколкото би осигурил Южен поток.

Вместо да се вайкаме за Южен поток, трябва да се концентрираме върху писане на икономически обосновани проекти - алтернативни газопроводи, магистрали, нови мостове над Дунав, инвестиции в образованието, създаване на добри условия за бизнес и инвестиции.

 

Георги Ангелов е старши икономист в Институт "Отворено общество".

#1 Rowan 11.12.2014 в 08:56:41

Ареее, поредният НПО пропагандатор, дето да ни обяснява кое е по-добре. Почвам с една нагла лъжа: „Неслучайно правя това сравнение. Инвестициите в образование са най-ефективни и имат най-голям дългосрочен ефект.“. Имат ефект, но не за страната. Щото образованите хора бягат навън, а това е твърде удобно за застаряваща Западна Европа. Страната да се превърне в донор на бели емигранти, по възможност образовани за наша сметка. Напатиха се от арабите и се преориентираха към бившите соц държави. То затова и предложиха на Украйна членство, въпреки, че точно Украйна не покрива никое от предприсъиденителните условия. Второ – НПО „икономистите“ много обичат да тълкуват преките ползи за страната. Чак до заплатите на заварчиците стигнаха. Нека аз, с моите две неикономически магистратури, да просветя този конкретен НПО „икономист“, че освен преките ползи, има и косвени. Като например, че, ако страната купува евтин руски природен газ на преференциални цени по дългосрочен договор, ще може да го предлага евтино на вътрешният пазар, което би стимулирало инвеститори с енергоемки производства. Нещо което страната ни загуби с влизането си в ЕС и това ликвидира цял сектор от националната икономика и обезлюди огромни територии. Изобщо няма да споменавам за цената на парното и че всички заводи за производство на хляб в страната имат фурни на природен газ. Всъщност НПО „икономиста“ няма нужда от просветляване, той тези неща си ги знае, щото ги е учил. Но му плащат да лъже и заблуждава. И трето: международните отношение. ЮП може да изгради една линия на свързани държави по своето протежение, които да заформят единно крило по южната граница на ЕС, което да отстоява заедно интересите си в Съюза, като отпор на немската доминация и диктат. От аутсайдер в Съюза. можем да станем член на фракция.

#2 k_koev 11.12.2014 в 09:01:57

От пръв поглед си помислих, че авторът е от ония успешно намерили си работа след завършване на СУ. Но това не означава, че са го научили да прави сметките коректно. Правилно би било да се сравнява инвестицията в "Южен поток" с инвестицията за построяване на един нов СУ (където евентуално ще се преподава още по-добре). Другата лека "неточност" е да се сравняват работни места (ЮП) с произвеждан продукт (студенти в СУ). Работните места в СУ са на преподаватели, администрация, подръжка и т.н.

#3 Rowan 11.12.2014 в 09:15:03

И ако може, един личен въпрос към автора в синхрон със заглавието на статията: - Колко е цената на съвестта? Просто информативно, да си калкулирам пропуснатите ползи от това, че баща ми не ме е научил да лъжа хората…

#6 Оня Дето Го Трият 11.12.2014 в 11:01:37

"...ако страната купува евтин руски природен газ на преференциални цени по дългосрочен договор..." Знаеме го тоя "евтин" газ. Дето за нас дето сме най-близо е по-скъп отколкото на тия дето са на най-далечния край на тръбата. Заеби ти да ни говориш за икономика. Я по-добре ни кажи пак оная смешната шегичка как Оня живеел с майка си Добре че са НПО-тата да ръчкат мързеливите и некадърни държавни служители. Иначе ще ни заливат така с оценки на проекти, дето един заварчик излиза по-скъп от Бербатов Ясно е защо държавен служител мрази и в червата си НПО-тата

#8 Harry 11.12.2014 в 11:17:04

До колко и къде Георги Ангелов е изучил занаята икономист, каквото и да значи, е реторичен въпрос, обаче той не ви казва друго. След като разправя че трябва да сме независими енергийно от Русия и трябва да добиваме собствен шистов газ и нефт, та не ви казва че когато това стане, ако изобщо стане, ще трябва да купуваме собствения си газ, от американски, британски и холандски корпорации, на собственици със старозаветни имена, неплащащи данъци, и няма да е никак евтино, ЩЕ НИ ПРОДАВАТ НАШИЯ ГАЗ, за разлика от Русия, която ни предлага свой газ. Схващате ли ? Много е нагло! А след интернационалните компании остава само пустиня, вижте какво са направили в Южна Америка.

#9 Оня Дето Го Трият 11.12.2014 в 11:27:32

Пузев Намам съмнение, че в очите на такива като тебе минава за умен и информиран. Те тука баш си е намерил фен-масата да изглежда начетен... Нещо като Болен Сидеров сред лумпени

#10 Rowan 11.12.2014 в 11:35:58

Хахха, Хари, измислих рецепта за построяване и на „Южен поток“ и на „Белене“. Просто трябва да продадем „БЕХ“ на някоя задокеанска корпорация със старозаветно име, при запазване на структурата му и монополното положение за страната. Те да видиш тогава, същите тези НПО икономисти, как ще забравят за шистовия газ „родно производство“ и закриването на „Козлодуй“, и ще започнат да лобират за „Южен Поток“ и за „Белене“ с руски реактори

#11 Harry 11.12.2014 в 11:38:45

Не знаеш колко много си прав, , както казал един американец, за каквото и да се говори, винаги става дума за пари.

#12 korynd 11.12.2014 в 11:46:43

Роуън, Хари докато Г.Ангелов чака коледен бонус от ам. посолство, вие може да се наредите за консерва сельодка и пакет замразени пелмени от Путин, в замяна на вярната служба през годините.

#13 Harry 11.12.2014 в 12:00:54

Офтопик, но пелмените са страхотни, както и руската кухня, за разлика от американската, ако изобщо има такава! Култура, която не е създала кухня, няма никога ДА СТАНЕ ЦИВИЛИЗАЦИЯ!

#14 Dox 11.12.2014 в 12:10:40

Забелязвам, че до преди седмица-две, официалната ни позиция беше, че ние не сме против ЮП, а само против това, че не отговарял на изискванията на европейското законодателство. Той наистина ни бил нужен, но само дето не бил съобразен с 3-я енергиен пакет. Т.е., ако е съобразен, значи не би бил и скъп, след като нямахме нищо против. След закриването на проекта обаче, започна дружна песен - ама бил скъп, всъщност - за какво ни е, и т.н. Защо това не се казваше тогава, ами чак сега? Значи излиза, че ако отговаря на европ.законодателство - няма да е скъп, а ако не - тогава ставал много скъп. Кое, всъщност го прави по-евтин в първия случай?

#15 VK 11.12.2014 в 12:11:59

"Щели не знам си колко работни места....." Ми вместо в тръби, тия милиарди да ги инвестират в друго, в производство - поне нещо дългосрочно, а не ден до пладне. Нали до 2015 щеше да е готов потока. Ми после? Къде отива "едното изгубено поколение заварчици" ? Или до там не сте стигнали в сметките ..." Това го бе написал преди няколко дена, при подобен спор за ползите от ЮП, под една друга статия. И не съм на работа в "Отворено общество" - просто всеки нормален човек може да стигне до тези изводи, освен ако не е със "широко затворени очи". Като гледам обаче, агитката на "русофилите" пак нейното си знае. Че и взаимно се величаят кви големи мозъци били.... Чугунена кратуна трудно увира!

#20 Rowan 11.12.2014 в 13:44:48

Бойче, а защо не закрием БАН и с бюджета им, не създадем национален фонд за финансиране на научни разработки на университетите? Така хем парите ще отиват при младите, хем те ще се стимулират да се развиват, хем ще има реални разработки. И дай ми моля те една основателна причина, държавата да финансира допълнително висшето образование, при условие, че същата тази държава има нужда от по-малко от 10% висшисти, а висшУ завършват 90% от абитуриентите? Не е ли по-целесъобразно да оправим бройките и така намалявайки количеството, да повишим качеството? О Боже, единственото по-лошо нещо от капиталист – империалист, е комунист – утопист. Първият поне си гледа личната полза, вторият те дърпа надолу, като при това си мисли, че го прави за всеобщото благо…

#21 Оня Дето Го Трият 11.12.2014 в 14:32:24

Толкова глупости се изписаха, а в крайна сметка никой не можа да обори очевидния факт, че да инвестираш няколко МИЛИАРДА и основния ти коз да е, че ще се открият няколко хиляди ВРЕМЕННИ и НИСКОКВАЛИФИЦИРАНИ работни места е безумно. От другото печалба стана ясно, че няма да има. Ми да бяхте дали на 5000 безработни по една минимална заплата 380 лв. да почистят София и Морската градина....поне някаква файда щеше да има. Иначе да немеш 5000 Бербатовци за тоя дето духа, файда само Пузе може да види.

#23 John Smith 11.12.2014 в 15:32:46

"НИСКОКВАЛИФИЦИРАНИ работни места ". Абе Оня, няма лошо да живееш с майка си, ама да наричаш заварчиците ниско квалифицирани е голям цирк. Ти имаш ли идея какви знания се искат за един заварчик, наясно ли си ,че хубавата заварка не е само техника , а изкуство. Знаеш ли колко е таксата за един семестър “Международен (или европейски) инженер по заваряване” или “Международен (или европейски) технолог по заваряване” в ТУ- Пловдив? Доста повече от таксата за лекар Или си мислиш , като г-н Говедото, че вече няма нужда от заварчици, всичко се прави от роботи. Те тия роботи са Терминатори паднали от Марс.....

Новините

Най-четените