Младите ще спасят икономиката

Младите хора са мързеливата изкупителна жертва на рецесията. Те не работят, живеят в домовете на родителите си, постоянно се оплакват за дълговете си, не купуват нови автомобили или жилища и дори не раждат деца.

Има някакъв шанс двайсет-и-няколко-годишните, любимото икономическо плашило на медиите, да се превърнат в героите на съвземането на икономиката и всичко това се дължи на четири изключително важни думи.

И те са: "формиране на нови домакинства"

През последните четири години милиони млади хора, които иначе биха започнали да формират семейства и да водят независим живот, изчакваха рецесията да отмине в уютното убежище, намиращо се в родните им домове.

Един на всеки трима 20+ годишен човек се връщаше при родителите си през този период, показват данни от доклада на Pew за 2011. Някои продължиха с образованието си, някои дори започнаха работа. А някои просто не правеха нищо.

Каквото и да са правили обаче, представителите на това поколение не пожелаха да се изнесат от родния си дом и да започнат да живеят в самостоятелни "домакинства".

От техническа гледна точка "домакинство" представлява всяка група от хора, които живеят заедно: шест съквартиранти, млада двойка, семейство с деца и каквото друго се сетите. Отлагайки зрелия си живот, тези обитатели на майчиния си дом забавяха икономиката в САЩ (макар и не умишлено) чрез отлагането на обособяване на нови домакинства.

Ала икономистите са все по-уверени, че това поколение е готово да започне истинския живот на "възрастни" и най-после да мигрира в истинската икономика.

Където и да се преместят, младите хора ще допринесат за позитивната промяна

Ако се изнесат в апартаменти, те ще спомогнат за повишаването на цените на наемите (което от своя страна ще направи идеята да притежават собствено жилище все по-привлекателна) и ще насърчат построяването на повече жилищни блокове.

Ако си купят собствено жилище, още по-добре: това ще вкара една съживителна инжекция на цялата индустрия на недвижимите имоти. Новите домакинства са по-склонни да си купуват автомобили и електроуреди. Те са по-склонни да купуват и пакети за кабелна телевизия, както и да имат деца.

Може би всичко това звучи твърде тривиално и очевидно, но тези детайли всъщност са решаващи за икономическия растеж. Независимите зрели хора карат икономиката да се разраства. Колкото повече двадесетинагодишните хора отлагат независимото си съществуване като възрастни, толкова по-бавно ще се възстанови състоянието на икономиката.

Да вземем например връзката между формиране на домакинства и стартовите цени на имотите. Ако искате икономиката да потегли нагоре, ви трябват повече самостоятелни домакинства. Очевиден факт.

Това поколение далеч не може да бъде единственият виновник за ситуацията

Трябва да бъдем напълно ясни - забавянето на образуване на нови домакинства не е само и единствено по вина на двайсетгодишните - поради поне две причини. На първо място, не те са причината за рецесията, освен това е отговорна постъпка да спестяваш пари, докато живееш с родителите си във времена на тежка безработица и занижени доходи.

Второ, формирането на нови домакинства запада от десетилетия, както показват статистически данни на BNP Paribas, тъй като представителите на средната класа раждат все по-малко деца, а младите хора отлагат брака за все по-късни етапи от живота си.

Ако някога сте имали съмнения за ролята на новите домакинства в икономиката, просто разгледайте нивата на самостоятелни домакинства в САЩ по време на силната икономика от 60-те и големия пик по време на Рейгън и икономическото съвземане.

Все пак, никой не очаква чудеса на пазара и приливна вълна от 20-годишни, купуващи си нови домове

Какво предстои тогава? Най-разпространените очаквания са, че 20-годишните няма да изскочат светкавично от домовете на своите родители с десетки хиляди долари, кътани под дюшеците, с които да си купят нови жилища. Преди да могат да си позволят да закупят свой собствен дом (ако въобще някога го пожелаят), те ще бъдат наематели.

Както пише Мат Филипс от Quartz, това вероятно ще насърчи строежа на все повече жилищни сгради, за да се облекчи натиска на пазара на наеми, докато търсенето нараства. Това пък може да подобри най-кризисния елемент, възпрепятстващ американското икономическо развитие - а именно ужасното състояние на инвестициите в недвижимост.

Когато това се случи, ще можете да благодарите за него именно на същите тези мързеливи 20-и-нещо-годишни, за това, че са съживили икономиката.

#4 Дебел 31.10.2012 в 10:44:43

За Щатите не знам,но в България няма смисъл.Като знам качеството и цените на нашето строителство,просто няма смисъл.За парите които ми искат за къща с голям двор мога да си купя същата в някое селце в Германия.Пък и там доста хора живеят под наем.Да изплащам кредити 20-30 години на банки,които са с най-високи лихви сигурно в цяла Европа,и те да си вдигат постоянно лихвите и всякакви глупави такси няма никакъв смисъл.

#9 Оня Дето Го Трият 31.10.2012 в 13:51:47

Удоволствие е отново да видя отново Зашев и Роуън А относно статията, обещавам скоро да се оженя ако това ще спаси икономиката и света

#11 Оня Дето Го Трият 31.10.2012 в 16:12:01

Тая тема е вечна. Като Левски-ЦСКА

#16 Оня Дето Го Трият 31.10.2012 в 20:04:39

Не съм съгласен, че младежта в Европа е чиста и невинна, защото видиш ли имало безработица и т.н. Младите СА ГЛАСОПОДАВАТЕЛИ ! Основно задължение на всяко правителство е да движи икономиката (а.к.а. създаване на работни места). Следователно тия страдалци младите се провалят първо като работодатели, щом оставят друг (старите) да им назначава кофти правителства и после логично няма работа.... Така де, оплетено стана, ама ме разбрахте

#18 Оня Дето Го Трият 31.10.2012 в 21:45:57

Бобчо Не ми пробутвай лафа, че като всички са еднакви, трябвало да гласуваме за националистите. Ако има някой доказано некомпетентен, това са именно тези партии (националистическите), въпреки светлите идеали. Едно ДПС има повече акъл от вас. Но да не се отплесваме..... Тия т.нар. млади безработни, като са толкова много, ми да си излъчат някой от тях и да го изберат.....да не чакат баба им да ходи на избори, щото ше вдигат пенсиите, а те да си изберат някой, който ще вдига фирми и работни места, не пенсии...

#23 Оня Дето Го Трият 01.11.2012 в 08:34:14

Е кои са тия дето го "направиха" това бе, Пузев, кои са? Фирми и хора близки до всяка власт, която баба ти избира на избори, а младите са по кОпони......и после чакат някой да им дава работни места. Не, няма работни места за младите, щото правителството е на баба ти и му е важно да вземе гласовете на пенсионерите, младите (по тяхно желание) не са фактор в тая игра...

#25 Оня Дето Го Трият 01.11.2012 в 10:44:47

Пузев Тука въпроса е къде са "младите" докато всичко това става? Кат не ти харесва ойро-атлантическия път на теб например, какво направи? Вдигна ли червена революция та да обесиш изедниците, като в някоя от любимите ти държави за пример? ПС: Иначе никакъв Helloween - само Slayer!

#26 Ben Dover 01.11.2012 в 11:02:06

Младите го местят от левия в десния.Щото така е по-лесно.Едно време дядо ми само у фейсбук е киснел заеби.Ама то като опре ножа до кокала и нещата ще си дойдат на мястото. Сергей Переслегин,руски социолог и военен историк,твърди,че войната е полезна.Една война се води с цел потенциални възможности на първо място.На второ място вече са материалните блага.След като в цялата човешка история се наблюдават войни е разумно да предположим,че има смисъл в тази дейност.Наблюдава се бум в развитието на технологиите,намаляване на популацията и отстраняване на слабите елементи.Последното се разглежда в аспект такъв,че човекът е абсолютен хищник и с така стимулира биологическата еволюция. В свободните страни се наблюдава затишие на тези човечески фактори.Заблуда е,че вече ги няма.Те са там някъде вътре в нас,дремят и очакват да бъдат събудени. Та мисълта ми беше,че каквото и да става в момента е без значение.И без това много скоро няма да го има

#27 chacha 01.11.2012 в 12:20:11

Ами има логика в статията. Младите са тези който движат поголям процент от икономиката, но не е 100%. В тази глобална икономика има само един движещ фактор и това са броят хората. При увеличаване на популацията маладите щат не щат ще си ходят, като няма място в къщата, инвеститорите като видят повече потенциални клиенти щат не щат ще инвестират има потенциална печалба, хората щат не щат ще произвеждат повече, че трябва да се хранят. Общо взето има хора има производство има пари, то затова и политиката на някои страни е да подържат постоянно количество на емиграция да им се движи и икономиката. А и погледнато чисто статистически държавите със силна и обещаваща икономика са с голямо население.

#29 паяка 01.11.2012 в 12:41:46

Дори примерът София подкрепя идеята на статията. Съсредоточаването на голяма част, почти цялото даже мнозинство на млади образовани хора прави сърцето на столицата да тупти отчетливо за разлика от едва доловимия стихващ пулс в провинцията.

#31 John Smith 01.11.2012 в 13:31:09

Начи , Другари,решил съм да почвам да произвеждам оградна мрежа, ама ми трябва машина. Според г-н Адам Смит трябва да спестявам 10 год., да си купя машината, да наема 10 човека да ми работят за по 300 лева и да си лежа. Според ойро-атлантите трябва да взема кредит,да си купя машината, да наема 10 човека да ми работят за по 300 лева и да плащам лихви. Според другаря Маркс трябва да ида да работя на машина за мрежи и държавата да ми плаща 300 лв. Според глобалистите трябва да купя тел , да го занеса в Китай и да наема 100 китаеца за по 3лв да ми я плетат на ръка. Това са ,общо взето, икономическите модели и нито старите ,нито младите "дихатели" имат друга алтернатива.Освен алтернативата в БГ да мизерстват, а в US и EU да лежат на социал. ps Икономическият модал на Бакунин за средствата за производство няма да ги обеснявам ,щот още не сме дорасли.

#35 John Smith 01.11.2012 в 16:08:45

Леле Мале,то тая схема я няма в учебниците по икономика...... То затва и икономиката е на такъв хал... Иначе с теб в Куба....палми, пури...ром....ехххххх

#39 mima 01.11.2012 в 17:48:33

И за к'ъв да спасявам икономиката. Аз да градя нещо, а ония отгоре да го тъпчат. Ше оцелявам пък, нека ония горе си я спасяват, ако въобще им пука!

#44 паяка 02.11.2012 в 11:33:08

Благо:"Пък и все трябва да се чете нещо, че всичко се развива с бесни темпове. А младите си се справят чудесно, въпрос на човек е. Поне младите, с които аз контактувам"

Новините

Най-четените