Преди 12 месеца почти никой не си помисляше да прогнозира, че цените на петрола ще се търгуват над $60 за барел в по-продължителен период от време. Сега обаче някои анализатори говорят публично за опасността от връщане на цени от порядъка на $100 за барел суров петрол.
Драматичните трусове на пазара на горива скоро ще се превърнат в норма.
След продължителен период на ниски цени и относително спокойствие, петролните анализатори предупреждават, че предстои пик на нестабилност заради решението на Тръмп да върне санкциите срещу Иран.
Когато Иран подписа споразумението за ядрената си програма през 2015 г., световните пазари бяха добре снабдени със суров петрол. Цените на горивата се покачиха в първите пет месеца от онази година, но веднага след това се върнаха надолу, след като стана ясно, че Иран скоро ще възобнови неограничените продажби за клиенти от всички страни по света.
В най-ефективния си период международните санкции, които доведоха до сключването на споразумението, бяха заличили по около 1,4 млн. барела на ден от пазара. Когато ембаргото беше вдигнато, ръстът на петролния износ от Иран понижи цените под $30 за барел.
Сега обаче ситуацията е доста по-различна. Обемите на производство, които бяха договорени в края на 2016 г. от Русия, ОПЕК и още 10 страни-износителки на петрол, успяха да сложат край на свръхпредлагането по световните пазари - благодарение на фактори като стабилното търсене и колапса на индустрията във Венецуела.
Цените на петрола поскъпнаха повече от два пъти в сравнение с ниските нива от 2016 г. Суровият брент се продаваше за повече от $77 на барел през миналата седмица.
Отпадането на възможността за търговия с иранския петрол - особено след ограничаването на добива от Венецуела, Саудитска Арабия и Русия - на практика означава, че маржовете за грешка на пазара стават изключително тънки.
Буферите са изчерпани до такава степен, че пазарът е свръхчувствителен към геополитически опасности и други трусове.
Това обаче не е всичко. Възможно е и други влиятелни играчи на пазара да предизвикат разместване в цените на петрола. Към тях спадат активизиращият се американски долар и пика в производството на тексаските шистови находища.
Анализатори от Bank of America вече предупреждават за евентуално връщане към цена на петрола около $100.
Това е забележителна промяна, като се има предвид, че суровият петрол се срина до само $26 на барел преди по-малко от две години. Други наблюдатели се придържат към прогнози, че цените на петрола ще се върнат скоро към нормалните си нива.
"Нестабилността на цените на петрола ще продължи да се увеличава," писа тази седмица Дамиен Курвалин, ръководител по енергийните изследвания в Goldman Sachs до клиентите на банката.
Енергийните пазари винаги са чувствителни към конфликти, които представляват заплаха за доставките в Близкия Изток, глобалния хъб на петролния бизнес. Анализаторите се опасяват, че с излизането от иранското ядрено споразумение Тръмп е проправил път за още по-голямо напрежение в и без това нестабилния регион.
Тази седмица бунтовници от племето хути изстреляха ракети срещу Саудитска Арабия, Израел обвини Иран в атака с ракети срещу Голанските възвишения, след което нанесе удар срещу ирански цели в Сирия.
Извън Близкия Изток, производството от засегнатата от тежка криза Венецуела е спаднало с 600 000 барела дневно.
Американският вицепрезидент Майк Пенс призова тази седмица Венецуела да суспендира "симулативните" президентски избори, насрочени за 20 май. Не е изключено САЩ да наложи санкции и срещу последното производство на нефт от южноамериканската държава като знак на протест срещу манипулирания вот.
Търговците на петрол се опитват да разберат точно колко барела петрол от Иран ще отпаднат в резултат на санкциите. Никой обаче не знае със сигурност: анализаторите смятат, че ще отпаднат между 200 000 и 1 млн. барела дневно.
Дори загубата на 300 000-400 000 барела може да вдигне цените на петрола с още $5. Така или иначе, пазарът вече е свит, а търсенето надвишава предлагането.
САЩ, които са най-бързо разрастващата се енергийна свръхсила, могат също да започнат да действат по-агресивно.
Тази седмица агенцията Energy Information Administration отново увеличи прогнозите си за американски добив на петрол за следващите две години.
Има обаче граници на темповете, с които може да се случи шистовата революция. Пермският басейн, най-голямото петролно находище в САЩ, изпомпва толкова много петрол, че тръбопроводите не могат да го поемат изцяло. Това спомага за повишаването на цената в глобален мащаб.
"Проблемите на Пермския басейн носят ползи за останалите играчи на глобалния петролен пазар," писа в петък експертът по глобална енергийна стратегия в RBC Майкъл Трейн до клиентите на компанията.
Повишаването на цените на петрола може в крайна сметка да бъде спряно от наскоро засилилия се американски долар, който като цяло спъва търсенето в чужбина продукти, оценявани в долари - като суровия петрол. Суровият петрол обаче в последно време остава актуален, въпреки силното завръщане на долара.
Има и още един силен потенциален фактор на петролния пазар: Тръмп може да се намеси.
Goldman Sachs твърдят, че САЩ могат да се възползват от резервните на петрол в Стратегическия петролен резерв, за да компенсират загубата на иранските доставки. Тръмп освободи някои резерви през август, след като ураганът Харви унищожи американски рафинерии в Мексиканския залив.
Може и да има решение на този проблем - но дори и то е под голям въпрос. Саудитска Арабия показа, че е склонна да промени стратегията си и да увеличи производството, за да компенсира загубата на суров петрол от техния архи-враг Иран.
Goldman Sachs обаче предупреждават: няма гаранция, че Саудитска Арабия напълно ще компенсира спада на доставките от Иран. Рияд вероятно няма да има нищо против по-високи цени, които ще вдигнат пазарната оценка на държавния петролен гигант Saudi Aramco, чиито акции саудитците възнамеряват да пуснат на публично предлагане.
Дори и Саудитска Арабия да компенсира загубите на доставки от Иран, Goldman Sachs предупреждават, че това допълнително ще намали относително ниското ниво на резервен производствен капацитет в света.
В ситуация, в която Саудитска Арабия балансира между крехките си отношения с Русия и собствения си интерес от по-високи приходи, не е много ясно доколко кралството ще бъде склонно да крепи световния петролен пазар.