Бившият шеф на американския Федерален резерв Пол Волкър каза, че има опасения, че еврозоната може да се разцепи след фискалната криза на Гърция, която провокира безпрецедентна спасителна помощ от ЕС и МВФ.
"Налице е големият проблем с потенциалната дезинтеграция на еврото," заяви 82-годишният Волкър в реч в Лондон вчера. "Най-важният елемент - дисциплината в икономическата и фискалната политика, на която се надявахме, досега не е била възнаградена в някои страни."
Европейските лидери обещаха спасителен пакет от почти 1 трилион долара тази седмица за справяне с нарастващата дългова криза и възстановяване на доверието в единната европейска валута.
Бившият американски финансов министър Джон Сноу заяви тази седмица, че еврото може да има нужда от обща фискална политика, за да оцелее. Коментарът му беше повторен и от Норман Ламонт - британски финансов министър в кабинета на торите, когато Британия избра да остане извън еврозоната през 1992 г.
Една по-интегрирана Европа - и политически, и икономически
"Дали икономическият и финансов стрес най-накрая ще бъдат преодолени, като се потърси по-голяма интеграция в тясно интегрираната Европа, както в политическо, така и в икономическо отношение?" запита Волкър, който е председател на съвета на Барак Обама за икономическо възстановяване. "Аз се надявам на това, тъй като вярвам в еврото."
Пакетът с помощ също така включва участие на Европейската централна банка (ЕЦБ), която се намеси на дълговите пазари след разгрома на държавните облигации на някои по-слаби членки на еврозоната. Европейската комисия заяви, че ще "засили" своя надзор над дефицитите и "постави националните бюджети и планирането на политики" в система за координация на обща икономическа политика.
"За да бъде в състояние еврото да издържи в дългосрочен план, вероятно е необходим някакъв вид фискална координация - консолидация на данъчната и фискалната политика," каза Сноу.
Гуверньорът на Банк ъф Ингланд Марвин Кинг също коментира кризата, заявявайки, че е "много ясно", че общността има нужда от фискален съюз, "за да може да функционира монетарният."
Шефът на Дойче банк: Гърция едва ли ще изплати дълга си
Покачващата се доходност на боновете заради притесненията, че фискалната криза на Гърция ще се разпространи, заплашиха да отрежат Испания и Португалия от дълговите пазари и доведоха до уикенд на напрегнати преговори между финансовите министри и централните банкери от еврорегиона.
Въпреки че полученият в крайна сметка пакет с финансова помощ от 750 милиарда евро успокои пазарите на бонове, еврото днес тръгна нагоре от най-ниската си стойност за последните 14 месеца, достигната миналата седмица - преди европейските лидери да представят плана за спасение. Еврото, което беше паднало до $1.2457, в 7:46 часа се търгуваше в Лондон за $1.2564.
Главният изпълнителен директор на Дойче банк Йозеф Акерман заяви в интервю пред немската телевизия ZDF, излъчено късно вечерта вчера, че Гърция може да не е в състояние да изплати изцяло дълга си с аргумента, че това би изисквало "невероятни усилия." Акерман, както и други банкери преди него, не изключват възможността от преструктуриране на дълговете й.
Шефът на Дойче банк обаче смята, че Испания и Италия са достатъчно сълни, за да обслужват дълговете си, докато за Португалия това би създало "известни затруднения".
Еврото е "фундаментално силно", каза Акерман. Шефът на най-голямата германска банка заяви още, че не очаква висока инфлация в еврозоната в следващите 2 до 3 години и че регионът ще отбележи "скромен растеж".
Допълнителната доходност, която инвеститорите искат, за да задържат 10-годишните испански бонове срещу немските бонове, които са ориентир за Европа, се е свила до 99 базови пункта, от 164 базови пункта на 7 май. Търговията с португалски дълг спадна повече от наполовина - до 163 пункта. Търговията с гръцки бонове беше на 442 базови пункта вчера, след като достигна 973 пункта миналата седмица.
Оцеляването е възможно
Волкър изрази надежда, че еврото ще оцелее. "Има силно мнение то да бъде запазено," заяви той пред журналисти след речта си в "Маншън хаус" - резиденцията на кмета на лондонското Сити. "Това според мен изисква промени в структурата на европейската икономическа политика."
По-тесният фискален съюз едва ли ще бъде посрещнат охотно от някои страни. Най-голямата ирландска опозиционна политическа партия заяви тази седмица, че предложенията на комисията дават на ЕС "окончателно вето" върху ирландската фискална политика. Ирландският премиер Брайън Коуен отхвърли коментарите и заяви, че "никога няма да има заплаха" за националния контрол върху данъчната политика.
Засега Европа има доста ползи от еврото, каза Волкър. "Ако нямаше тази обща валута в Европа, съюзът щеше да има по-големи проблеми, отколкото са налице сега."
На излизане, пресичайки улицата, за да посети "Банк ъф Ингланд", той отказа да доразвие тезата си какво би трябвало да предприемат европейските правителства: "Това зависи от европейските правителства. Естеството на проблема не се поддава на определения с една дума."