Когато официално излезе на пазара, стартиращата компания за предоставяне на решения за офисните пространства WeWork успя да събере финансиране в размер на 11 млрд. долара.
Друг стартъп - Olive AI, който развива изкуствен интелект в сферата на здравеопазването, набра инвестиции за 852 млн. долара. Convoy - фирма за логистика и превоз на товари, събра инвестиции в размер на 900 млн. долара. А Veev, млада технологична компания за строителство на жилища, натрупа 647 млн. долара от инвеститори.
Какво е общото между всички тези стартъпи в технологичния сектор? За последните шест седмици всички те обявиха фалит или спряха дейност.
И това са само някои от най-скорошните примери за технологични предприятия, които претърпяха колапс през последната година. Това бележи тенденция, която според инвеститорите тепърва започва да се развива.
Редица технологични фирми, които през последните две години успяват да избегнат края, съкращавайки разходи и персонал, вече са на ръба. Не им остават нито много пари, нито много време, за да успеят да се оттласнат нагоре.
Суровата реалност в края на 2023 г. е такава, че инвеститорите вече не вярват само на обещания. Затова редица фондове за рисков капитал са затегнали ситото и гледат критично към това кои млади компании си струва да бъдат спасени и кои вероятно ще бъдат затворени или продадени.
Според платформата за следене представянето на стартъпи PitchBook само за 2023 г. 3200 компании са се провалили.
В периода си на събиране на инвестиции, те са успели да акумулират общо малко над 27,2 млрд. долара.
Един ярък пример е Hopin - стартъп, който в началото набра повече от 1,6 млрд. долара и в пиковия си момент беше оценен на 7,6 млрд. долара. През август тази година Hopin продаде основния си бизнес само за 15 милиона долара.
През ноември т.г. Zeus Living, стартираща компания за недвижими имоти, която събра 150 млн. долара като инвестиции, обяви, че затваря врати. Финтех предприятието Plastiq, което събра 226 млн. долара, фалира през май.
Дори известната платформа за електрически скутери под наем Bird, в която има налети инвестиции за 776 млн. долара, беше извадена от листата на Нюйоркската фондова борса заради ниската цена на акциите ѝ.
За сравнение, пазарната капитализация на цялата компания възлиза на около 7 млн. долара - над три пъти по-малко от имението, което основателят на Bird Травис Вандер Зандън си купи в Маями за 22 млн. долара.
Джени Лефкорт от инвестиционния фонд Freestyle Capital предупреждава, че индустрията на технологичните стартъпи тепърва трябва да се приготви за новини за провали в сектора.
Според в. "Ню Йорк таймс" е трудно да се получи пълна картина за загубите тук, тъй като от частните технологични компании не се изисква да разкриват кога излизат от бизнеса или се продават на по-големи инвеститори.
Оттам посочват, че тежката картина досега не се е виждала толкова ясно заради бума на изкуствения интелект след успеха на инструменти като ChatGPT. Това привлече нова вълна от инвестиции, която прикри провала на редица технологични предприятия.
Въпреки това обаче цитираните от PitchBook данни за фалирали технологични фирми само за тази година са повече от показателни. От платформата посочват, че техните данни не са изчерпателни и вероятно дават много по-ниска от реалната сума на загубените инвестиции, тъй като много компании предпочитат да фалират тихо.
Платформата за финансови услуги Carta, която работи с много стартъпи от Силициевата долина, също посочва, че се наблюдава разтърсване на пазара.
Общо 87 от стартиращите фирми, които ползват нейните услуги, към октомври 2023 г. вече са затворили. Същите тези компании са събрали инвестиции за най-малко 10 милиона долара.
От Carta отчитат, че броят на затворилите предприятия към момента вече е два пъти по-голям в сравнение с този за цялата 2022 г.
Според публикация в LinkedIn профила на ръководител на отдела по анализи към Carta Питър Уокър това е "най-трудната година за стартъпите от поне десетилетие насам".
За периода между 2012 г. и 2022 г. целият сектор отбеляза огромен ренесанс, като инвестициите за този период се увеличиха цели осем пъти до общо 344 милиарда долара за 2022 г.
Причините за това бяха много - от възхода на социалните медии и мобилните приложения до примамливите ниски лихвени проценти за бизнеси.
През този период инвестирането на рисков капитал стана модерно, а частните компании, които надхвърлиха обща оценка от над 1 млрд. долара, достигайки до статут на "еднорог", се увеличиха многократно - от няколко десетки през 2012 г. до над 1000 към началото на тази година.
Проблемът дойде от това, че за разлика от Facebook и Google, които генерираха огромни печалби от реклами, редица стартъпи така и не успяха да представят работещ бизнес модел, докато се опитваха да намерят своето място във виртуални вселени, микромобилност и криптовалути.
Доскоро в технологичния сектор битуваше усещане, че потенциалът за растеж на бизнеса със софтуер е безкрайна. Според Аманда Пейтън, главен изпълнителен директор на затворилия вече стартъп за онлайн разплащания Braid, сега вече е ясно, че това не е вярно.
Това, което за едни е провал, за други обаче се оказва възможност.
От "Ню Йорк таймс" посочват стартъпа SimpleClosure, специализиран в това помага на други стартиращи фирми да прекратят дейността си.
Компанията е отворила врати едва през септември, но вече има редица клиенти, на които предоставя помощ при изготвянето на всички правни документи за уреждане на задължения към инвеститори, доставчици, клиенти и служители.
Всичко това е част от жизнения кръг на Силициевата долина, където дори от фалита вече се прави бизнес.
А много от управителите на провалящите се компании вече се готвят да изтупат прахта от себе си и да се хвърлят отново в бизнеса с нови начинания. Въпросът е дали ще има място за тях.