Голямата битка за бъдещето на Disney мина и досегашният главен изпълнителен директор Боб Айгър излезе победител.
В продължение на месеци неговите противници - милиардерът и активист инвеститор Нелсън Пелц с неговия Trian Fund Management и бившият главен финансов директор на Disney Джей Расуло, подготвяха кампания, която да ги инсталира в борда на директорите на гиганта в развлекателния бизнес.
Двамата критикуваха жестоко начина, по който Айгър управлява Disney заради загубите на компанията, критикуваха твърдата линия на политическа коректност и цялостния подход към развитието на бизнеса.
Trian Fund Management притежава дял в компанията, равен на около 3 млрд. долара (при обща стойност на Disney от около 218,25 долара).
Пелц многократно изрази притесненията си, че въпреки, че говорим за такъв мастодонт в света на развлеченията, последните години показват много слабости, особено що се отнася до успеха на новите филми и развитието на платформата Disney+ (която работи на загуба от откриването си преди няколко години).
"Домът на Мики Маус" разполага с изключително ценни и популярни обекти на интелектуална собственост - от собствените филми на компанията, през супергероите на Marvel, епоса за "Междузвездни войни" и целия каталог от анимации на Pixar.
Въпреки това стратегията да се бълват продължения и нови версии на стари истории, която години наред докарваше сериозни печалби, в последно време води до разочароващи резултати.
Зрителите просто се изтощиха от нови, не особено креативни истории от Marvel или продължения на вече известни истории. Имаше го и елементът със скандалите около обвиненията за прекалена политическа коректност във филмите под шапката на Disney.
Може би единственият наистина категоричен стълб в изключително богатото портфолио на компанията останаха лунапарковете "Дисниленд".
Затова Пелц и Расуло обещаваха, че ако се присъединят към борда на директорите, ще могат да "насочат кораба" в друга посока - далеч по-малко политически послания за сметка на стабилизиране на финансовите резултати и цялостната здравина на развлекателния гигант.
Нелсън Пелц предизвика доста реакции със свое скорошно интервю за "Файненшъл Таймс", в което посочи "пробудения" дневен ред във филмите на Disney като "Капитан Марвел 2" и "Черната пантера" като един от проблемите в момента с продукцията на студиото.
"Защо трябва да има "Капитан Марвел", в който има само жени? Не че имам нещо против жените, но защо трябва да го правим? Защо ми е нужно да имам изцяло черен актьорски състав?", коментира той пред изданието, предизвиквайки спекулации, че може да доведе след себе си една "по-консервативна" визия за бъдещите филми на "Дома на Мики Маус"
В рамките на кампанията си той и Джей Расуло получиха подкрепата на бившия шеф на Marvel Studios Айк Пърлматър и на шефа на Tesla и X - Илон Мъск.
Това обаче се оказа недостатъчно, тъй като според източници, цитирани от "Форбс", "Тайм" и "Си Ен Ен", победата на лобито на главния изпълнителен директор на Disney Боб Айгър е постигнало убедителна победа.
Неговите кандидати за борда на компанията са спечелили победа над Пелц и Расуло с около 2 към 1 гласове, като мнозина обявиха това за категорична победа за визията на Айгър за бъдещето на развлекателния гигант.
Самото гласуване беше определено ясно като своеобразен вот на доверие за главния изпълнителен директор.
Преди гласуването на 3 април той беше подкрепен от някои от основните акционери в компанията, включително и Джордж Лукас (който сам притежава един от най-големите частни дялове акции в Disney).
Другият фактор, който изигра сериозна роля в подкрепа на Айгър, беше и представеният от него отчет за приходите за предходната година, където се вижда, че ситуацията е по-положителна от очакваното от експертите.
Той обяви в началото на годината съкращението на 7000 служители, като заедно с това представи план за преструктуриране, целящ да активизира основните творчески отдели на Disney.
Главният изпълнителен директор също така обеща голяма възвръщаемост на предстоящи издания ексклузивните права за излъчване на турнето на Тейлър Суифт, което се очаква да подсили стрийминг платформата Disney+.
Той също така изложи плановете за бъдещето на спортния канал ESPN в стрийминг вариант, който потенциално ще се превърне в част от една мега стрийминг платформа за спорт, в която Disney ще си партнира с Warner Bros. Discovery и Fox.
Айгър има амбициозни планове да развие и гейминг крилото на компанията, като използва богатството си от интелектуална собственост за създаване на нови, популярни игри.
За капак на всичко той предвижда инвестиции от 60 милиарда долара за нови атракции в тематични паркове и круизни кораби на Disney.
Така поне засега Боб Айгър успя да отблъсне инвазията поне до 2026 г., когато е обещал да се оттегли като главен изпълнителен директор.
Пелц и Расуло обаче все още не са се отказали от идеята за оздравяване на компанията. В официално изявление на Trian Fund Management се посочва, че оттам оценяват "подкрепата и диалога, който имахме със заинтересованите страни на Disney".
"Гордеем се с въздействието, което оказахме при пренасочването на тази компания към създаване на стойност и добро управление", се казва в изявлението.
"Ние ще наблюдаваме представянето на компанията и ще се съсредоточим върху нейния продължаващ успех", допълват още оттам.