Мнозина в САЩ останаха изненадани, когато едва ли не всемогъщата Национална асоциация на огнестрелните оръжия (National Rifle Association - NRA) подаде на 15 януари документите си за обявяване на несъстоятелност и обяви, че ще възстанови дейността си с нова база - в щата Тексас.
Лобито на NRA е сред най-яростните и могъщи във Вашингтон, а членовете на организацията са фанатични защитници на правото на притежание на оръжие, минималните законови проверки за собствениците на огнестрелни оръжия и като цяло насърчаването на идеята, че единственото нещо, което може да те защити от "лош човек с пистолет", е ти сам да си въоръжен.
Как се стигна обаче до този обявен фалит, при условие, че говорим за наистина влиятелна структура, която всяка година пръска милиони долари за лобиране и други харчове?
Причината не е финансова, а е сложен опит да се контрират съдебни проблеми, пред които организацията е изправена. Основната идея е NRA да се преструктурира в среда, далеч от щата Ню Йорк, където е централата на организацията още от самото ѝ основаване през 1871 г.
Според официалното изявление, публикувано на сайта на организацията, щатът предоставя "корумпирана политическа и регулаторна среда", която пречи на развитието на Асоциацията.
През август 2020 г. главният прокурор на Ню Йорк Летисия Джеймс заведе дело срещу част от висшето ръководство на NRA за измами с фондовете на организацията и лошо управление.
Според нея тези висши ръководни кадри са пренасочили милиони долари за финансиране на луксозни почивки, покупки на частни самолети и дори подкупи към бивши служители, за да си мълчат и да не разкриват вътрешни тайни.
Така в рамките на 3 години за подобни неща организацията е изхарчила крупната сума от 64 милиона долара.
Подобен иск беше заведен и от главния прокурор на окръг Колумбия и столицата Вашингтон Карл Расин, който обвинява NRA в злоупотреба с донорски средства.
Според експерти, цитирани от Bloomberg, шансовете на Асоциацията да спечели делото в Ню Йорк в момента са доста малки и сегашният ход е опит да се избегне крайната присъда. Затова и ситуацията с фалита и новата централа е много повече правна игра за заобикаляне на промените, отколкото реално физическо преместване. И дори да се случи, най-вероятно ще остане преди всичко само на хартия.
С подаването на иска за обявяване на несъстоятелност, известен като "Член 11", по правило се спират всички висящи дела срещу организацията, а гледането им се премества в новия щат, където е новото ѝ местоположение.
Така делото срещу NRA, заведено от щатския прокурор на Ню Йорк, вече няма да се гледа в гражданския съд на щата Ню Йорк, а в съда за обявяване на банкрути в Далас.
"Те се опитват да направят превантивен удар срещу Ню Йорк. Това е доста умен ход, но дали ще им се получи, нямам идея", коментира на свой ред друг адвокат по подобни дела за минаване в несъстоятелност - Сидни Шейнбърг от Далас.
Истината е, че в Тексас NRA може да се радва на много по-приятелски настроени съдии, тъй като щатът е на практика "Меката" на притежаването на лично оръжие.
Губернатор на щата Грег Абът "отпразнува" новината за преместването на NRA с туит: "Добре дошли в Тексас - щатът, който защитава Втората поправка" (Втората поправка на Американската конституция гарантира правото на свободно притежаване на лично оръжие - б.р.). Други консервативни депутати от щата също приветстваха новината.
"Добре дошли в Тексас! За разлика от Ню Йорк, ние защитаваме и поддържаме правото на нашите граждани да носят оръжие", коментира сенатор Дон Бъкингам от Републиканската партия.
А освен всичко друго Тексас е известен и с едни от най-леките си данъчни закони - 0% върху приходите.
И макар всичко това да звучи идилично за NRA, този им ход може и да не е съвсем успешен. От една страна, нюйоркската прокуратура може да оспори хода и да се опита да върне случая на своя територия.
Според много правни експерти подаването на "Член 11" изисква финансови причини за обявяване на несъстоятелност, за да може искът да бъде одобрен от съда. А в конкретния случай нещата не са такива.
В изявлението си от петък от ръководството на Асоциацията заявяват, че NRA няма финансови проблеми, а единствено проблеми със средата в Ню Йорк, която по идеологически причини е подела борба срещу про-оръжейната група.
Другият важен момент е дали прокуратурата на Ню Йорк ще се опита да се пребори за случая си, дори и несъстоятелността да бъде обявена. Според някои адвокати това може да се случи и за щатския правосъден орган да бъде направено изключение от общото правило за "замразяване" и евентуално преместване на делата в друг щат.
Летисия Джеймс обеща да се бори, за да спре лидерите на NRА да избягат от правните последици от своите действия.
"Няма да позволим на NRA да използва тази или която и да е друга тактика, за да избегне отчетността и надзора на моя офис", каза Джеймс след обявяването на декларацията за несъстоятелност.
Същевременно про-оръжейната организация трябва да се изправи и срещу вътрешното недоволство, след като един от големите ѝ донори - бившият технологичен шеф Дейв Дел'Акуила, заяви, че също възнамерява да съди Асоциацията заради неправомерни харчове.
Ако NRA мине в несъстоятелност, солидна част от дълговете ѝ ще отпаднат, но Дел'Акуила настоява, че 60 млн. долара не трябва да бъдат опрощавани, тъй като са изхарчени неоторизирано и за неща, които нямат общо с дейността на организацията.
Той е завел делото си в гражданския съд за несъстоятелност и ако неговото дело успее, това сериозно ще навреди на каузата на организацията да се защити и по делото на нюйоркския главен прокурор.
Все пак някои тексаски адвокати, занимаващи се с такъв тип дела, коментират, че цялата ситуация може да се развие и в едната, и в другата посока. Причината - все пак голяма част от съдебната битка ще се развие в Тексас, а нито един друг щат не обича оръжията толкова.