В последно време "коронавирус" значи COVID-19, но това не е много коректно. Когато говорим за кучета, трябва да разграничаваме нещата.
Кучетата познават коронавируса отпреди нас, или поне със сигуност отпреди COVID-пандемията. Кучешкият ентеро-коронавирус е вид инфекция, близка до вируса на кучешката парвовироза.
Кучешката коронавироза и парвовирозата са водещи вирусни причинители на диарията при бебетата-кучета. Двете инфекции са почти идентични като клинична изява, но краят обикновено се различава съществено. Парвовирозата е с 91% смъртност при нетретираните случаи, докато кучешкият коронавирус рядко може да убие кученце.
Кучешкият коронавирус (CCoV) е широко разпространен при кучетата в целия свят. Той поразява бързо растящите клетки на лигавицата на червата, което резултира в симптоми като гадене, безапетитие, повръщане и диария. Вирусът засяга предимно малките кученца.
Засягането на респиторната система от коронавирус при кучетата е много рядко. Обичайно вирусът при тях удря гастро-интестиналната система. Кучешкият коронавирус е РНК-вирус и е член на групата на коронавирусите.
Кучешката коронавироза е силно заразна за други кучета, но не може да зарази човек.
Как кучетата се заразяват с коронавирус?
Най-честият начин, по който любимите ни кучета се сдобиват с коронавирус, не е при трениране във фитнеса или обикаляне в мола, а чрез фекалиите на други кучета. Когато кучето души екскрементите на друго куче (или иначе казано, проверява си фейсбука), част от фекалиите може да попаднат на носа му, след което да бъдат облизани.
Някои кучета страстно практикуват копрофагия, което е друг начин да се заразят. Заразена вода или храна също може да стане източник на инфекцията.
Поставяне на диагнозата
В доста случаи кучешката коронавироза минава леко и ако не бъде изследвана, инфекцията може и да не бъде хваната. Ако все пак имате подозрения, че кучето ви може да има коронавирус, е задължително да го заведете при ветеринарния му лекар, който ще му вземе фекална проба, за да потвърди или отхвърли диагнозата.
Трябва да се изключи наличието на паразити, бактериален растеж, както и други заболявания, които засягат гастроинтестиналната система. Кръвните изследвания и рентгенографията може да бъдат назначени от ветеринаря, ако прецени, но за потвърждаване на диагнозата "коронавирус" е необходим специален RT-PCR тест.
Лечение
Няма специфично лечение за кучешката коронавироза, но симптомите обикновено се контролират лесно. Дават се пробиотици, фибри и течности, за да се предотврати дехидратация. Ако кучето ви има желание да пие течности, това е чудесен прогностичен знак. Ако не може да го накарате да пие, трябва да му се дават течности интравенозно или подкожно. Това се случва в клиника. Много ветеринари изписват и имуностимуланти, противоповръщателни и спиращи диарията лекарства, както и антибиотик, който да предотврати вторичната инфекция.
COVID-19 и животните
Трябва да се има предвид обаче, че "човешкият" коронавирус, печално познат още като COVID-19, е различен от кучешкия.
Въпреки че в 50 щата в САЩ и в Южна Корея са тествани над 3500 домашни любимеца, включително котки, кучета и коне, дали отрицателен резултат за COVID-19, научната общност приема, че кучетата могат да се заразят с вируса. Все още предстоят редица клинични проучвания, които да уточнят как се случва предаването на вируса и какви последици може да има за кучетата, но от Центъра по превенция и контрол на заболяванията в САЩ съветват инфектираните с COVID-19 стопани на кучета да избягват или да ограничат контакта с домашните си любимци.
При кучетата и други животни изглежда SARS-CoV-2 не нанася щети, както при хората. Съществуват обаче документирани случаи за кучета с положителни проби. Към момента е ясно, че вирусът може да премине от човек към животно, но няма докладвани случаи за трансмисия в обратната посока.
За финал е важно да се знае, че кучешката коронавироза е силно заразна, но е чудесно, че има ваксини за нея. Обсъдете с ветеринарния лекар коя ваксина е най-подходяща, още докато кученцето е бебе.
Що се отнася до COVID-19, ситуацията към момента не позволява научните усилия да бъдат насочени в посока изследвания на пораженията, които нанася при животните, но предвид оскъдните данни, с които разполагаме, кучетата могат да се заразят. Затова, ако сте инфектирани с COVID-19 и имате възможност да изолирате кучето си за период от две седмици, направете го.
Както казват англичаните, "better safe than sorry".