Цветан Цветанов призова президента Румен Радев да направи отчет на финансирането, получено по време на предизборната му кампания в края на 2016 г., като намекна за "определени зависимости" заради съмнителни дарения към инициативния му комитет.
"Първо президентът трябва да отговори на съмненията, че социално-слаби са финансирали кампанията. Как е възможно един социално-слаб човек, който трудно може да поеме своите собствени разходи, да отдели 400 лв. за кандидатпрезидентската кампания на Радев? Прозрачността е изключително важна за всеки един изборен процес. Всички тези съмнения за непрозрачно финансиране обаче пораждат въпроса дали можем да говорим за определени зависимости. Затова е редно всеки, който иска да вземе ролята на ментор в обществото, първо да отговори на всички тези подозрения", казва Цветанов по време на посещение в Банско.
Призивът му за отчетност дойде след седмица на активен дебат в президентството по повод готвените промени в Изборния кодекс. Самият президент Румен Радев обяви, че "има предпоставки за изборни манипулации" преди предстоящия вот за Европарламент (през май 2019) и за местна власт (есента на 2019), като поиска да се въведе постоянно видеонаблюдение във всички секционни избирателни комисии.
Казусът около даренията на безработни и социално-слаби граждани в подкрепа на кампанията на Радев беше повдигнат още при избирането му за президент, но не се стигна до институционално разследване по случая.
През 2017 г. Сметната палата излезе с доклад, в който посочи, че инициативният комитет зад Румен Радев е нарушил Изборния кодекс, като е продължил да събира средства след края на предизборната кампания. Установената сума в нарушение възлизаше на малко над 87 хиляди лева.
Отчетът на комитета показваше общо 878 743 лв. приходи, като най-голям дял в него се падаше на даренията от физически лица (723 172 лв.). Средствата, похарчени за избора на Румен Радев, са значително по-малко от бюджета на кампанията на Цецка Цачева и Пламен Манушев, издигнати от ГЕРБ (над 1,7 млн. лв.).