Турският посланик Сюлейман Гьокче отхвърли съмненията за вмешателство във вътрешната политика на България, определяйки ги като „много тъжни и жалки".
Ден по-рано в Народното събрание бе създадена анкетна комисия, която ще проучи „всички факти и обстоятелства, свързани с твърдения за намеса на Русия и Турция във вътрешната политика на България".
„Турция не само е доказала, че е съсед и добър приятел на България, а също и един съюзник в НАТО и партньор в ЕС и затова, според мен, е доста жалко, че се развиват по този начин нещата", коментира дипломатът пред bTV.
„Тук става въпрос за една инициатива с политически мотиви, но нека да спра тук, защото задача на всеки парламент е да взема всякакви решения", допълни Гьокче. Той допъли, че няма такава практика в международното право и дипломатическия протокол.
Той не отговори на въпроса дали Анкара предпочита Лютви Местан пред Ахмед Доган: „Никой не е оказвал влияние кой да бъде лидер на ДПС. Искам да поясня нещо - с цялото ми уважение Турция никога не е молила някой български политик да вземе страна по отношение на друга политическа или обществена фигура в България".
Гьокче нито потвърди, нито отрече забраната на Доган и Делян Пеевски да влизат в Турция. Никога не се е срещал с двамата, но наскоро се видял с Местан за рождения му ден и му е подарил броеница.
Дипломът се изненада от версията, че ДОСТ, новата партия на Местан, е създадена в неговото посолство. „Нито Турция, нито дипломатическите мисии на Турция се занимават с вътрешните работи на страните", изтъкна той, с уговорката, че не желае за коментира какъвто и да било въпрос, който може да се изтълкува като вмешателство във вътрешните работи.
Турският представител у нас уточни, че не е предлагал помощ на Местан, срещнали са се за кратко на предварително уговорена вечеря, съвпаднала с времето, когато бе отстранен от лидерския пост в ДПС по Коледа.
Гьокче допълни, че не всичко, изписано по медиите е истина, а самият той не вярва на „четвъртата власт" никъде по света, защото винаги има пристрастия.
„Както преди 15-16 години турският парламент взе единодушно решение и постави нещата така, че Турция не би допуснала разширяване на НАТО преди България и Румъния да станат членки. Да задам един риторичен въпрос - във времето тогава смяташе ли някой това решение за намеса във вътрешните работи на България, пита посланикът.