На бившия енергиен министър Румен Овчаров е отказана американска виза седмица, преди да получи обвинение във връзка с „Белене". Това каза самият той пред журналисти.
„Българската съдебна система работи така, че за това на кого ще се повдигат обвинения първо научава Американското посолство. Миналата седмица ми се обажда някой от консулския отдел и казва така с развален български: Г-н Овчаров, много се извиняваме, но не можем да ви дадем виза. Аз питам защо. „Ами защото има някакъв проблем около „Белене". Една седмица по-късно аз разбирам какъв е проблемът около „Белене", каза Овчаров. От прокуратурата отрекоха да имат информация за това.
Бившият енергиен министър беше обвинен за безстопанственост и допускане на щета в размер на 193 млн. евро на бюджета на НЕК заради споразумението с "Атомстройекспорт" за строеж на АЕЦ "Белене".
През 2010 година беше отнета визата и на бившия вътрешен министър Румен Петков. Към него имаше обвинения от страна на тогавашния шеф на Агенция "Митници" Ваньо Танов, че е участвал в преразпределянето на наркопазара у нас на среща с братя Галеви на басейна "Спартак" през декември 2006.
Преди години шефът на "Мултигруп" Илия Павлов и банкерът Емил Кюлев трябваше да заминат за САЩ и за първи път получиха отказ за виза. Визата се отнема по здравословни или криминални причини или от съображения за националната сигурност на САЩ.
Днес обвинение във връзка с „Белене" ще получи и Делян Добрев - енергийният министър от първото правителство на ГЕРБ. Добрев е петият обвиняем в рамките на месец по започналото през 2014 година разследване. Той ще бъде обвинен за умишлена безстопанственост, с която е ощетил НЕК с малко над 4 и половина милиона евро, защото допуснал тази сума да бъде изплатена на консултантската фирма "Парсънс И енд Си Юръп Лимитед", след като МС и парламентът приемат през 2012 година решение за прекратяване на изграждането на ядрената централа на площадка "Белене". Обвинени в разследването са още Любомир Велков, Мардик Папазян (и двамата - бивши шефове на НЕК), предшественика на Добрев - Петър Димитров, и Румен Овчаров.