Цвета Караянчева: Опозицията задава въпроси, които не засягат премиера

Според председателя на Народното събрание Цвета Караянчева когато има конкретно зададен към премиера Бойко Борисов въпрос, той идва в парламента, за да отговори.

По време на нейното гостуване в "Шоуто на Слави" тя допълни, че има въпроси, които трябва да бъдат зададени към ресорните министри и не се отнасят до министър-председателя.

Тя оправда отсъствието на Борисов при гласуването на оставката на вицепремиера Валери Симеонов с факта, че по конституция премиерът не е задължен да е в пленарна зала.

За сметка на това по думите й той е присъствал при всички пет пъти, в които е имало питания, директно отправени към него. Освен това по нейно мнение разделението на властите продължава да съществува, въпреки че е от ГЕРБ. След оставката на бившия председател на НС - Димитър Главчев, ГЕРБ като спечелила изборите партия има право да излъчи новия председател.

Подобен въпрос беше зададен и за депутата от ДПС - Делян Пеевски. Караянчева подчерта, че според правилника на Народното събрание председателят на всяка парламентарна група решава дали конкретен народен представител да се яви.

Председателят на парламента получава само уведомление за присъствието, така че за отсъствието на Пеевски трябва да се търси позицията на лидера на ДПС - Мустафа Карадайъ.

Караянчева подчерта, че моралът остава над закона за нейната политическа партия. Тя посочи, че президентът също има право да се изказва от трибуната на парламента, но нито веднъж не се е възползвал от тази възможност.

По въпроса за второто четене на бюджета за 2019-а, което предстои утре, и идеята за намаляване на партийните субсидии Караянчева каза, че не е съгласна с предложението.

Според нея с тези субсидии се върши реална партийна дейност и даде пример с избирателен район Кърджали, където има общо седем общини с техните местни служите. В осигурените чрез субсидии офиси се събират симпатизанти и се организират приеми с народните представители.

"Субсидиите са в полза на малките партии", катеогрична е Караянчева.

Въпреки мнението й, че партийните субсидии са за малките партии и е против намаляването им, тя би се съобразила с мнението на парламентарната група на ГЕРБ и, ако бъде предложена, идеята ще бъде гласувана.

По въпроса за референдума председателят на Народното събрание потвърди, че трябваше да има по-широк дебат и че въпросите в запитването е трябвало да бъдат по-подробно разяснени. Тя отчете, че това е грешка на отделните партии, които не са били достатъчно активни.

По въпроса за промените в изборния кодекс, Караянчева каза, че има внесени предложения за промени в Изборния кодекс и решението да се въведе машинно гласуване няма да бъде нарушено.

В момента обаче няма възможност да бъдат закупени 12 хил. машини за гласуване и по тази причина такава опция за вот ще има по училищата с повече секции.

Машинно гласуване няма да има в чужбина, в затворите и на корабите например. Ще има такова обаче в секциите с регистрирани над 300 души, но в момента тече обсъждане. Караянчева подчерта, че машинният вот със сигурност няма да отпадне.

По нейното мнение електронното гласуване също не е загърбено и такова ще бъде въведено в определен момент. Засега единственото, което бихме спечелили от такъв вот, е гласовете на българите в чужбина. За момента обаче според Караянчева не може да се гарантира тайната на вота и сигурността на подобна система.

Докато няма гарантирана сигурност, електронното гласуване няма да бъде одобрено. Например хора, които са технологично грамотни, даде пример председателят на парламента, могат да хакнат системата, защото личните карти в България нямат чип за идентификация. Тя допълни, че това дава поле за налагане на корпоративен вот като този във фирмите на Ковачки.

По повод протестите, които има в България през последните седмици, Краянчева каза, че не отрича, че не всички са щастливи, но ситуацията в страната върви към подобрение.

Тя подчерта, че сегашните изблици на гняв не са автентични и ако някой наблюдава внимателно демонстрациите - ще забележи партийни лица. Затова и хората започват да се разотиват - заради партийните лидери сред тях. Според нея гражданите имат право да излизат на протест, тъй като това е корективът на управляващите и така те чуват какво се случва.

Караянчева е на мнение, че ако има силна опозиция, то и управляващите са силни.

Само че тя допълни, че със сигурност няма монопол на някоя от петролните компании като визира въпрос относно "Лукойл". Ако има такива съмнения, обясни Караянчева, работа е на Комисията за защита на конкуренцията да търси дали съществуват монополи на отделни фирми или картели между тях.

Зрител на "Шоуто на Слави" зададе въпроса дали ще има намаляване на данъка добавена стойност (ДДС) за стоки като лекарства, книги и храни от първа необходимост.

Намаляването на ДДС може да доведе и до вдигането на други данъци с цел попълване на държавната хазна.

Според Караянчева подобна мярка няма и да гарантира задължително падане на цените, защото в условията на пазарна икономика правителството не може да принуди никой търговец да свали цените си.

Новините

Най-четените