На днешното извънредно заседание на Народното събрание, депутатите спориха в продължение на 2 часа по точката дали да замразят заплатите си в периода на извънредното положение.
Днес те трябва да вземат още две важни решения - да актуализират бюджета и да гласуват промените в закона за извънредното положение.
Замразяването бе поискано от премиера Бойко Борисов, а по темата имаше сериозен обществен отпор, след като се разбра, че възнагражденията им се вдигат от 1 април.
Обвиненията между народните представители бях в популизъм и трупане на политически дивиденти в неподходящо време.
Предложенията бяха от замразяването на заплатите до края на извънредното положение, до това да се намалят на половина, а също така и да не получават никакво възнаграждение за работата си.
Десислава Атанасова от ГЕРБ коментира, че Народното събрание е длъжно да предприеме такива мерки които да покажат не само гражданска и политическа отговорност, но и съпричастност към всички български граждани.
БСП предложи основната депутатска заплата да бъде замразена по принцип, а не само в периода на извънредното положение и да бъде на нивото от предходния парламент, което означава основното възнаграждение да бъде 2976 лв.
"Защо само в криза, не трябва ли да сме солидарни или съпричастни изобщо?", попита лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Депутатът на ДПС Йордан Цонев даде предложение спестените средства да отидат в Министерството на здравеопазването.
Народните представители да получават минимална работна заплата, в размер на 610 лв., по време на извънредното положение пък предложи партия "Воля", като лидерът ѝ Веселин Марешки подчерта, че днес България има нужда от своя съвременен Левски - "Нали не сме свикнали да го цитираме по инерция само на празници, такива хора ни трябват всеки ден".
Дебатите в Народното събрание продължават.