На първото заседание на кабинета "Желязков" в Министерския съвет стана ясно, че ще бъде оттеглен Законът за държавния бюджет за 2025 г., представен от служебното правителство. Това обяви в началото на заседанието министър-председателят Росен Желязков.
Заедно с Бюджет 2025 ще бъдат изтеглени още и законопроектите за бюджета на Здравната каса и този на Държавното обществено осигуряване. Ще се изтегли и пакетът от данъчни закони.
По думите на премиера това се налага заради картината, която има вече от отчета за месец януари т. г, както и данните, които бяха публикувани от Евростат.
"Трябва да имаме възможност да направим една по-точна преценка и на база на допусканията, анализите, макрорамките и прогнозите за възможностите пред бюджета и средносрочната бюджетна прогноза", посочи Желязков.
Той обясни, че финансовият министър Теменужка Петкова ще даде повече информация по темата по-късно през деня.
Посочените от Желязков нови данни от Евростат поставят България като страната с най-бързо нарастващ дълг спрямо Брутния вътрешен продукт в Европейския съюз.
В момента страната ни е с второто най-ниско съотношение на държавен дълг към БВП в ЕС - 24,6% или 48,7 млрд. лева. Доскоро обаче България беше на първо място по този показател, докато сега вече е задмината от Естония, където дългът на страната е 24% от БВП.
---
И преди тези нови данни срещу Бюджет 2025, лансиран от служебния кабинет имаше много негативни реакции:
"Взехме решение да бъде изтеглен проектът на Закона за държавния бюджет за 2025 г., внесен от служебното правителство, както и законите за бюджетите за НЗОК и този за НОИ. Причината е свързана с това, че България вече има редовно правителство, което има свои политики, които следва да намерят отражението си и в бюджета за 2025 г.", обясни малко след това финансовият министър Теменужка Петкова.
По думите ѝ до 14 февруари тя, заедно с министрите на труда и социалната политика и на здравеопазването ще внесат проекта на закон в Министерския съвет.
"Ще предложим да се ревизира правилно, да вземем най-добрите решения така, че да предложим бюджет, който да има дефицит до 3% от БВП така, както предвижда Законът за публичните финанси и изискванията, свързани с членството на България с еврозоната. Това ще бъде трудна задача", добави Петкова.
Министърът обясни, че до края на март държавата може да работи в условия на т.нар. удължителен Закон за бюджета.