Samsung Galaxy S7 най-после беше официално обявен и макар че лийковете преди премиерата бяха не малко, оказа се, че компанията е запазила някои изненади за финала.
Телефонът е новият флагман на S-линията на Samsung, по света предварителните му поръчки започнаха още на 21 февруари вечерта, когато беше показан на MWC в Барселона. Самият телефон ще бъде достъпен на 11 март по основните пазари.
В България МТел обяви, че започва предварителна продажба. Потребителите ще могат да закупят устройствата през сайта на компанията в периода от 25 февруари - 5 март, така че да го получат на 8 март - 3 дни преди официалния старт на продажбите у нас. Цените тръгват от 930 лв. в брой с договор за абонаментен план 3xl.
Все още телефонът няма цена нито в САЩ, нито във Великобритания, но се очаква да бъде най-скъпият Samsung смартфон досега. Знаем, че в Австралия ще се предлага за 1149 австралийски долара, или около 740 EUR, 820 USD, 1450 лв.
Дизайн
На външен вид Galaxy S7 изглежда много подобен на Galaxy S6 или поне така бихте помислили, когато го видите за първи път.
Поне отпред двата телефона доста си приличат - с метални ръбове и заоблени ъгли. Но отзад панелът е заоблен (представете си предната част на S6 Edge, но сложена отзад) по подобие на Galaxy Note 5. Усещането е напълно различно.
Като голям плюс трябва да отбележим, че Samsung са върнали IP68 стандарта, което означава, че може да се потапя в до 1,5м вода за до 30 минути. Нещо, което за последно видяхме при Galaxy S5, но този път е комбинирано с премиум усещането, което дават стъклото и метала.
Все още е малко по-тежък от повечето смартфони на пазара, но стои добре в ръката, а заради качествената изработка се нарежда в групата на устройствата, за които си заслужава да се изхарчи немалка сума пари.
Екран
Samsung отново използват миналогодишния 5,1-инчов QHD Susper AMOLED екран и на Galaxy S7. Обикновенно не гледаме с добро око, когато една марка пропусне да добави нещо ново към микса за новия си телефон в сравнение с предходната година (към вас гледаме, Apple...), но в този случай правилото не важи - дисплеят на S6 беше достатъчно добър, така че тази година няма какво да го задмине.
Super Amoled означава, че винаги получавата чудесно възпроизвеждане на цветовете и брилиятен контраст между светлите и тъмните елементи на екрана.
QHD резолюцията също е доста добра, на 5,1 инча се разпределят 1440х2560 пиксела, което означава, че е доста трудно да различите отделните пиксели.
Винаги включен дисплей
И макар технологията зад екрана да не се е променила много, то начинът, по който се използва, е напълно нов.
Samsung са преценили, че имат нужда от екстра, с която да рекламират телефона, и това е винаги работещият дисплей. Както се досещате, това означава, че когато телефонът е заключен, на него винаги се показва нещо - часовник, календара ви или някакво странно изображение.
За да бъдем честни към Samsung, новата функция добавя малко блясък към телефона, но извън това източва батерията. Производителят твърди, че допълнителната активност на дисплея харчи под 1% на час, но в рамките на деня това пак не звучи малко.
Максимална памет
Все още няма официално потвърждение с каква памет ще се предлага S7, но изглежда на повечето места ще се вижда основно варианта с 32GB.
Предвид факта, че Samsung предлагаха варианти с 64GB и 128GB при предишните модели, това изглежда като стъпка напред. Но всъщност са напълно достатъчни благодарение на това, че от компанията са добавили слот за microSD карта - нещо, което липсваше в Galaxy S6 и заради което феновете на марката се оплакваха през последната година.
Въпреки че от Samsung обещават производителността на картата да е добра (при Galaxy S5 картата силно забавяше функционирането на галерията, когато се наложеше да се отварят множество снимки на веднъж), има и една уловка.
Телефонът не използва новата екстра, наречена Adoptable Storage. Това означава, че когато му сложите картата, той я криптира и я възприема като вътрешната памет, позволявайки на нея да се инсталират и приложения - на практика, ако го бяха добавили, това щеше да превърне S7 в телефон с 288GB за значително по-малко пари.
Камера
Тук Samsung ще се наложи да изхарчат солидна сума за маркетинг, за да обяснят какво точно се случва: Galaxy S7 е оборудван с 12MP камера, което звучи като даунгрейд от 16-те мегапиксела при Galaxy S6.
Всъщност това е промяна към по-добро - камерата ще абсорбира 25% повече светлина, а благодарение на това пикселите, които ползва новата матрица са с 56% по-големи.
Това ще натоварва процесора по-малко, след като няма да му се налага да работи с по-големи файлове - така снимането с телефона е по-бързо.
Автоматичният фокус също е силно подобрен, с "dual pixel sensor technology", която му придава възможност за по-бързо фокусиране и ясна картина на снимките. Резултатът би трябвало да са по-ясни снимки дори и при нестабилна ръка.
Батерия
Ако сте от хората, които прекарват по цял ден на телефона си, имате повод за щастие - Samsung изглежда са положили много повече усилия тази година при Galaxy S7, като са увеличили мощността на батерията от 2550mAh при S6 (което всъщност е по-малко от S5) до 3000mAh при новия модел.
И макар компанията да не е известна с това, че успява добре да оптимизира използване на батерията, комбинацията от Android 6 Marshmallow и повето mAh, които да бъдат изцедени, това може би означава, че най-накрая имаме Galaxy, което издържа повече време.
Операционна система и производителност
Galaxy S7 е един от първите телефони на компанията, който директно идва обурудван с представения миналата есен Android 6.
Той би трябвало да работи повече от перфектно на процесора Qualcomm 820 в комбинация с 4GB RAM. Телефонът трябва да се справя отлично и с особено тежки задачи като записването на 360-градусовото видео от новата Gear 360 камера.
Дали е твърде много мощ? Може би да, и да се надяваме, че новият чипсет от Qualcomm няма да страда от същите проблеми с прегряването като предшественика си.
Game Launcher
Остана още един голям плюс на телефона - новият Game Launcher. Това е място, в което можете да поставите всичките игри на телефона и да получите възможност за няколко настройки, които да подобрят подкарването им.
Например - за по-леките игри можете да намалите производителността на процесора и броя на кадрите на дисплея, за да пазите батерията. Ако желаете, по време на игра можете да заключите бутоните и дА спрете известията. Или пък, просто да запишете видео как играете.