Още на пръв поглед този смартфон леко спира дъха.
В ръцете ми е Xiaomi 11T с цвят, наречен "Метеоритно сиво", но в допълнение гърбът му с металически цвят е стъклен и хармонизира страхотно на предната част и мащабния 6,67-инчов дисплей. Цялостното усещане е за едно стабилно устройство, при което обаче надеждността не е причина за компромиси със стила и външния вид.
В елегантната бяла кутия откривам и прозрачен протектор, който обаче сърце не ми дава да сложа на точно този впечатляващ гръб.
Второто впечатление обаче не отстъпва на първото. При включването пред очите ми светва контрастен AMOLED дисплей, заобиколен от деликатни рамки и с малък punch-hole отвор за предната камера.
Чувството, че тук сигурността и стилът вървят за ръка за ръка се затвърждава и от факта, че дисплеят е с най-високото ниво на защита и е с покритието от последно поколение Gorilla Glass Victus.
За леко небрежни потребители като мен Gorilla Glass е абсолютно условие, защото в противен случай трябва да държа смартфона си в сейф и да го вадя единствено при необходимост. Victus пък обещава да е най-здравото покритие от своята серия, което издържа до четири пъти повече на надраскване. С други думи, удоволствието да държа телефон, който никак не се плаши от интензивна употреба и от джобовете из дамската ми чанта, е огромно.
Че работя с флагман, който е тук, за да бъде хем красив, хем максимално полезен, подсказва и интерфейсът MIUI.
Наясно съм, че мъжете далеч по-рядко обръщат внимание на опциите за персонализация, но аз с удоволствие преминах през богатата колекция от теми и цветови схеми, които да направят този телефон "моят телефон". Смартфонът поддържа и още една функция, без която вече трудно си представям живота - Always On Display.
"Братята-близнаци" Xiaomi 11T и Xiaomi 11T Pro обаче са тук не само за работа, но и за впечатляващи снимки. Да, имам късмета да видя и какво може "на терен" Xiaomi 11T Pro и за това - по-надолу.
Xiaomi 11T и Xiaomi 11T Pro си изградиха своеобразен визуален код в дизайна на телефоните си и те не могат да бъдат сбъркани с никоя друга конкурентна марка. При двата модела първото нещо, което ще ви направи незабравимо впечатление, ще е правоъгълното гнездо за камерите, разположено на гърба.
Основният сензор и при двата модела е 108 мегапиксела - нито повече, нито по-малко. Сами по себе си те са напълно достатъчни за контрастни снимки и ярки цветове, но са придружени и от 8 мегапиксела ултраширока камера, която улавя ъгъл от 120 градуса на заснемане, и 5 мегапиксела телемакро сензор.
Последният спомага за детайлни снимки в близък план. Ако изведнъж решите да преоткриете фотографа или артиста в себе си, именно този 5-мегапикселов сензор ще е насреща, за да направите впечатляващи кадри на неща като око на котка, монета отблизо, бижу, коледна украса, цвете или нещо, което искате да изглежда максимално детайлно на снимка.
Камерите поддържат и двукратен и десеткратен зуум, който е на помощ при широкомащабни снимки, при които изведнъж решавате, че трябва да "приближите" и уловите някой конкретен елемент. В софтуерно отношение Xiaomi са се постарали да има избор от различни функции и филтри, сред които са ефект Боке, забавен или забързан каданс, нощен режим на снимане и други.
Xiaomi 11T и Xiaomi 11T Pro поддържат и крайно любопитна функция, наречена Audio Zoom, при която с едно приплъзване на пръстите по дисплея едновременно приближавате образа и наблягате на звука, който се чува именно от приближения кадър.
При продуктовото си представяне тази опция беше онагледена със снимането на тиган с цвърчаща пържола, при което с Audio Zoom изведнъж апетитното цвърчене започва да се чува изключително отчетливо. Примерът може да звучи на пръв поглед абсурдно, но е сред най-добрите демонстрации как работи функцията при Xiaomi 11T и Xiaomi 11T Pro.
Xiaomi 11T Pro, който също имах късмета да изпитам, може да се похвали и с опция за заснемане на видео в 4К и 8К резолюция и видеа, които са по-скоро като кино изживяване, отколкото като мобилна фотография. Динамиката на цветовете и на движенията изглежда подсказва за заснемане с професионална техника, а не със смартфон, но е факт - видеата са с безпрецедентно качество.
Pro версията носи и още едно предимство и то е озвучаване от Harmon/Kardon. Това е един от много малкото случаи, в които при пускането на силна музика с много бас в нея телефонът не започва притеснително да вибрира в ръцете и сам да се разхожда по плота, на който е оставен.
Напротив, Xiaomi 11T Pro възпроизвежда кристални звуци с изчистени басове и ясно откроими ниски тонове. Смартфонът не се поколеба да пусне с идеално качество дори и тегави за този тип устройства песни като "Papercut" на Linkin Park и "Radioactive" на Imagine Dragons, не се задъха и на класика като парчетата от "The Wall" част 1 и 2.
Нормално е човек да се запита на какво се крепи цялата тази производителност, а масивното зарядно в кутията вече подсказва за какво иде реч.
При Xiaomi 11T то е 67 вата, а при Xiaomi 11T Pro - цели 120 вата. И двата смартфона са с мощни батерии от по 5000 mAh, така че ще ви отнеме немалко време, докато изтощите устройството, и за целта ще трябва да впрегнете целия си капацитет под формата на гледане на видеа, мобилен гейминг и снимане.
После обаче са необходими само около 15 минути, за да заредите до 80 процента, и не повече от 30 минути, за да постигнете сто процента заряд. Това означава, че ако вечерта сте се разсеяли и сте оставили телефона си с паднала батерия, сутринта можете да пиете едно кафе и да си измиете зъбите, след което да изхвърчите от вас с напълно зареден смартфон.
Само на човек, на когото не му се е налагало посред работния ден да зарежда спешно телефона си, това би му се сторило излишно. На мен ми се наложи да тествам на практика зарядното на Xiaomi 11T, когато установих, че спешно ми трябва устройство с диктофон, което да изкара поне 30-40 минути разговор.
Какъв по-добър повод да тествам способностите на мощното зарядно? И, да, за кафе време имах под ръка така необходимия диктофон, но с него и перфектна камера, а можех да си проверя и социалните мрежи в движение, за да не допусна FOMO-то да ме завладее.
Ако трябва да съм честна, не успях да разчовъркам до дъно всичко, което Xiaomi 11T и Xiaomi 11T Pro предлагат, защото бях твърде заета да изследвам основните им таланти, а именно - страхотни камери, прекрасна производителност и чудесен дисплей.
Смартфоните обаче са едни красавци в металик сиво, които се предлагат и в синьо (Celestial Blue) и бяло (Moonlight white) и които въпреки изпипания външен вид не се страхуват да вършат много работа, да снимат, да пускат музика и да ви помагат да сте свързани със света по всяко време. Защото и двата телефона поддържат 5G свързаност, която тепърва ще разкрива своите предимства в България.
А ако този хубавец се умори най-накрая? Е, поне знаете, че след няма и половин час ще бъде отново на линия за нови подвизи.
* * *
Смартфоните Xiaomi може да намерите в партньорската мрежа на бранда, както и в Xiaomi магазинa в Paradise Center. Повече информация за моделите може да видите тук.