Признавам си, че досега никога не бях имал досег с прахосмукачка-робот. Различни уреди за чистене са минали през дома ми, но не и такъв, който да не изисква моето участие в процеса на чистене. А пък аз не съм много по дейното участие в подобни начинания в домакинството...
Общата ми представа за умните прахосмукачки се ограничаваше до това, че най-вече тормозят домашни любимци, докато се блъскат безцелно в предмети и стени.
Затова може да се каже, че когато получих модела Xiaomi Robot Vacuum X10 с възможност да го изпробвам, го посрещнах с известна смесица между недоверие и интерес.
Първото нещо, което ми направи впечатление и ме изненада много, се оказа бързата и интуитивна конфигурация на прахосмукачката. Очакванията ми за нещо сложно и тромаво съвсем не се оправдаха.
След като Xiaomi Robot Vacuum X10 бъде извадена от кутията, в рамките на само няколко минути вече е готова за работа. Трябва само да ѝ се прикрепи малката четка за почистване на ъглите, да се дозареди на станцията и да се свърже с мобилното приложение Xiaomi Home, където всичко е визуализирано ясно и интуитивно.
Следващата стъпка е да се картографира мястото. Xiaomi Robot Vacuum X10 използва прецизен LDS лазерен сензор, който дава възможност за точно сканиране на помещенията и всички обекти в тях. В моя случай става въпрос за хол с кухня и коридор към тях, както и спалня.
Xiaomi Robot Vacuum X10 ги картографира и ги визуализира в приложението на четири отделни зони.
Противно на досегашните ми представи, прахосмукачката доста успешно заобикаля или избягва препятствия, докато се движи. Няма безумни блъсканици. Винаги намалява скорост преди да срещне каквато и да е пречка.
В добавка към това има и сензор против падане, така че да не се притеснявате, че ще тупне на земята от някое стъпало, както и още няколко, които гарантират безпроблемна навигация и почистване на ъглите.
Движението действително е толкова прецизно, че сякаш прахосмукачката се управлява с дистанционно от човек. Но не - движи се напълно самостоятелно, благодарение на своите прецизни сензори.
Xiaomi Robot Vacuum X10 се движи сама, но в крайна сметка всичко се управлява от мобилното приложение.
Там задавате команди с едно движение кога Xiaomi Robot Vacuum X10 да започне чистене или кога да се върне на станцията си за зареждане. Можете да избирате от четири различни режима, включително тих за през нощта, или пък да задавате различен за всяка отделна стая.
Например в кухнята, където имам плочки, заложих на стандартен режим, докато за хола избрах Strong режим, защото там имам килим и съответно е нужна повече мощност.
Възможността за конфигурации действително е голяма. Например на картата можете да нарисувате виртуална стена, ако не искате прахосмукачката да минава през конкретно място. Можете също така да очертавате конкретни зони, за които да избирате какво да прави или да не прави Xiaomi Robot Vacuum X10.
Така в хола маркирах килима като място, където прахосмукачката да не използва функцията си за миене, а единствено своите четки.
Хареса ми също така опцията за задаване на час за чистене. По този начин, например, е възможно да програмирате Xiaomi Robot Vacuum X10 всеки ден да събира прахта в 16 часа, за да е чисто, когато се приберете от работа. Това може да става за цялото жилище или пък само за избрани помещения.
Заключване за деца, намаляване на звук и автоматично събиране на прахта след всяко чистене са само част от всички функции на софтуера, който предлага Xiaomi.
Но основната си остава чистенето.
Прахосмукачката разполага с дизайн 2 в 1, който позволява едновременно миене и събиране на прах. Тоест зареждате електронно резервоарчето за вода, което позволява 80 минути миене и поддържа три нива на контрол на водния поток, и можете с едно включване да изчистите всички подови повърхности.
Тук отново на помощ идва мобилния ап, тъй като чрез него можете да маркирате килими като зони, където да не се мие.
От друга страна с всмукателна мощност от 4000 Pa прахосмукачката-робот прави всичко възможно, за да почисти всякакви пакости по пода.
Функцията, която обаче наистина ми хареса, е автоматичното отделение за отпадъци. Още с разопаковането на машината ми направи впечатление, че добре познатата торбичка за боклук не се намира в самата прахосмукачка, а в станцията за зареждане.
Причината за това е изключително практична и функционална. Вместо всеки път да се налага вие да се занимавате с боклука, Xiaomi Robot Vacuum X10 го прави вместо вас.
Тя разполага в себе си с контейнер за отпадъци, който се изпразва автоматично след всяко чистене. Това се случва веднага щом Xiaomi Robot Vacuum X10 се паркира на станцията за зареждане, която има двуканална система за събиране на прах с мощно засмукване от 17000 Pa.
Всичко отива мигновено в торбичката за боклук, а вие можете да се сетите за нея чак след поне 60 почиствания.
По отношение на батерията нещата също изглеждат впечатляващи. Голямата вградена батерия от 5200mAh дава живот за поне 180 минути работа в стандартен режим, така че колкото и да ви е голям домът, няма грижи.
Ако все пак машината не може да смогне наведнъж, ще ви даде сигнал, че се връща до станцията, за да се дозареди или да си изпразни контейнера за отпадъци. После продължава, там откъдето е работила последно.
В заключение мога да кажа, че Xiaomi Robot Vacuum X10 е наистина впечатляваща джаджа.
Прахосмукачка-робот с функция за ефективно миене, която сама почиства отделението си за боклук, и работи почти напълно автономно с огромен набор от възможности за персонализиране.
Един перфектен домашен помощник.