Как фитнесът се превърна в култ за Афганистан

Mъже с разголени гърди, позиращи с изпъкнали и пулсиращи мускули - можете да видите образите им навсякъде по улиците на Кабул. Разпръснати из афганистанската столица, постерите привличат погледа сами по себе си. Още по-силно впечатление правят на фона на местата, където мъжете обикновено носят традиционните дълги панталони и дебели ризи, известни като "шалвар камиз".

В Кабул и други афганистански градове изникват нови фитнес зали в последните години, като все повече от мъжете се захващат с бодибилдинг. Можете да го наречете неочаквана мания в страна, разкъсвана от война, където несигурността е огромна. Броят на жертви сред цивилното население е достигнал нов пик в Афганистан в първите шест месеца на 2017, като има 1662 загинали и 3581 ранени.

Когато няма гаранция за сигурността, правиш всичко по силите си, за да защитиш себе си и семейството си.

Така смята Джавад Вардак, който тренира с приятеля си Карим Халил в Gym Nation в жилищна сграда в центъра на столицата. Сякаш се опитва да компенсира безпомощността си и липсата на контрол върху бъдещето, като постига пълно владеене на тялото си.

Ръцете на Халил са толкова напомпани, че не може да ги отпусне свободно край тялото си. Физиката му кара и мъжете, и жените да се извръщат, когато излиза от колата си. Свикнал е да го спират хора на улицата, за да го разпитват как е успял да изгради такова тяло. Всички тук искат да се занимават с бодибилдинг, споделя 29-годишният мъж.

Работата му е да консултира по въпросите на сигурността посолства, международни организации и частни фирми, и да работи за тях на терен.

Клиентите подписват договори с него благодарение на външния му вид, смята той. Колкото по-силен е физически, толкова по-способен е да носи тежко оборудване, или в краен случай - да пренася ранени хора. Затова и възможностите да договаря по-високо заплащане се увеличават.

Безработицата в Афганистан все още е много голяма, а Халил не е единственият, който прибягва до мускулите като стратегия за оцеляване. Тези, които се разминават с него на улицата, му завиждат. "Когато го видях с такова прекрасно тяло, веднага си помислих, че той е успял, реализирал се мъж, човек с дисциплина, и вероятно богат," казва 16-годишният Милад, който току-що е забелязал Халил за първи път при визита в Gym Nation. Милад и неговите приятели без изключение се стремят да приличат на Халил.

В Афганистан, където зависимостта към наркотици е масово бедствие, спортният и мускулест външен вид се приема за доказателство, че не вземаш дрога.

"Тук винаги се сблъскваш с наркомани, бродещи по улиците, спящи под мостовете. Обществото ги гледа с пренебрежение, презира ги, докато спортуващите млади мъже изглеждат готини," казва Джавад Вардак. "Гледаш ги и си мислиш - ето човек с много дисциплина."

В Gym Nation, мъжете тренират в мазето, а на първия етаж са жените. Има около 40 момичета, които членуват във фитнес клуба. Някои загряват на бягащата пътечка, докато други директно започват с вдигането на сериозни тежести.

Собственикът на фитнеса Осман Гани практикува бодибилдинг от 1999 г., две години преди талибаните да бъдат свалени от власт от предвожданата от САЩ военна коалиция.

"Талибаните не се противопоставяха на бодибилдинга, стига да не бръснем брадите си," обяснява 35-годишният мъж. "Но пък тогава имаше само пет-шест фитнеса в Кабул, докато сега броят им е между 500 и 600." Гани, който е роден в скромно семейство, държи два от тях.

Gym Nation има около 150 членове, като месечният абонамент варира от 800 афгани ($10) за проста тренировка на мускулите до 1500 афгани ($21) за достъп до електрическо фитнес-оборудване.

"Електричеството тук е скъпо и токът спира често. Налага се да използваме генератори," обяснява Гани разликата в цените.

Дори и за тези, които могат да си го позволят, цените са сравнително високи в страна, където средната месечна заплата е около $140.

Мнозина обаче го считат за добра инвестиция.

"Вече имах добро тяло, когато се ожених. Това е една от причините съпругата ми да ме харесва," казва Вардак. "Но с годините бях твърде зает да се грижа за жена ми и детето ми, и се запуснах. Върнах се към бодибилдинга, защото тя ми се присмиваше. Сега жената се хвали с тялото ми, когато говори с приятелките си," разказва той.

И Халил, и Гани са печелили титлата "Мистър Афганистан" в популярното състезание, събиращо ежегодно бодибилдъри от страната от 2002 г. насам.

За да не шокират зрителите в тази традиционно мюсюлманска държава, телевизионните предавания показват само лицата на победителите, но не и техните покрити с масло тела в тесни бански Speedo.

Новините

Най-четените