Зависимостта към алкохола и наркотиците обикновено идва незабелязано.
Тези, които са попаднали в капана ѝ и искат завинаги да се оттърват от нея, прибягват до всякакви варианти за лечение, дори то да се намира на другия край на света.
Тамкрабок е будистки манастир, разположен на 140 км северно от Банкок. Той приютява и дава надежда на тези, които не са намерили сили да се преборят с най-големите си пороци.
През последните години, преди да бъдат наложени ограниченията за пътуване заради коронавируса, Тайланд се превъща във водеща дестинация за лечение на зависими от цял свят.
Изборът им да се подложат на радикалните детоксикации, предлагани в Тамкрабок, е като последна мярка, след няколкото предишни неуспешни опита да се излекуват.
"Обикновено тук има около 50 души, които искат да се отърват от наркотиците и алкохола, включително и около 10 западняци", казва британката Мей Чи Катриша, бивша монахиня, която отговаря за чуждестранните пациенти.
Манастрът предлага сравнително евтина алтернатива на западните лечения, но някои експерти предупреждават, че детоксикацията в тропическа обстановка и далеч от дома, може да бъде опасна и повишава риска от повторно завръщане към зависимостта.
Тамкрабок представлява комплекс от храмове с бели колони, огромни статуи на Буда и малки къщи, предвидени за монаси и монахини.
След основаването му в края на 50-е години от местната монахиня Луанг Пох Яаи и нейните двама племенници, дейността на манастира скоро се насочва към неговата кауза.
"По това време правителството криминализира употребата на опиум и местните земеделски производители идвали тук с молба за помощ, за да се отърват от него", казва Вичит Акачито, заместник на игумена в Тамкрабок.
Но през този период историята тепърва започва.
Един от първите чужденци, тръгнали към манастира през 70-е години, е ветеранът от войната между САЩ и Виетнам, носещ името Гордън. Той се ръкоположил за монах и започнал да се грижи за шепата западни пациенти, които изведнъж прииждат, след като чули за радикалната рехабилитация предлагана там.
В днешно време чуждестранните пациенти трябва да прекарат поне 7 дни в манастира, като единственият им разход е около 20 долара на ден и то само за храна.
Докато местните жители са пристрастени най-вече към метамфетамин и яба, дошлите от други страни приемат смесица от хероин, кокаин, метамфетамин и алкохол. По наблюдение на монасите, в манастира идват все повече хора, употребяващи фенталин и други синтетични опиоди, особено от САЩ и Канада.
Детоксикацията може да бъде опасен процес, затова изисква наблюдение. При зависимите от метамфетамини е възможно да предизвика параноя и силно безпокойство, а при алкохолиците - припадъци и сърдечни пристъпи.
Това е и причината Тамкрабок да има изискване към всички свои пациенти, преди пристигането си да са направили първо детоксикация в болница. Процедурата им помага след това да се съсредоточат по-лесно върху контролирането на желанието си чрез молитва и медитация.
Програмата на пациентите е строга.
Всяка сутрин те се включват в поредица от дейности, свързани с някаква физическа работа - някои метат, други правят тухли или дървени маси. След това идва церемонията по пречистване.
"Повръщането помага за изхвърлянето на токсините от тялото", казва Супаро.
Еметичната отвара, която всъщност го предизвиква, е съставена от 108 местни билки, а рецептата се пази ревностно от храмовия билкар.
Но това не е най-решаващият елемент от терапията.
В първия ден от постъпването си зависимите полагат клетва, че никога повече няма да вземат наркотици, като се кълнат три пъти под зоркия поглед на висш монах. Действието е свещено и според монасите клетвата не може да бъде нарушена. Ето защо пациентите получават само един шанс за рехабилитация там.
Освен това по време на престоя са забранени мобилните телефони и парите и затова при пристигането монасите ги конфискуват. За хранене се използват ваучери, които могат да бъдат харчени само в района на манастира.
Тамкрабок е известен с един от най-радикалните начини за отказване от зависимости - рязкото спиране на приема на веществата, към които лекуващият се е пристрастен.
На пациентите не се предлагат заместващи лечения като метадон, нито лекарства за облекчаване на симптомите от абстиненция.
Това, което притеснява експертите обаче, е, че зависимите, които търсят лечение в друга страна по света, може да претърпят провал, тъй като след прибирането си ще бъдат в същата среда и около същите задействащи фактори, които са предизвикали пристрастяването им.
Причината някои пациенти да решат да останат в Тамкрабок и след възстановяването си е именно тази - страхът от повторната поява на зависимост.
Но всъщност оставайки там те успяват да намерят покой и да се чувстват полезни на тези, които тепърва се сблъскат с порока и пречистващата сила на храма.