Кой ще е 10-ият? Само 9-има са печелили световната титла и ШЛ в един сезон

Спечелването на Шампионската лига и титлата от световно първенство са две от най-съкровените мечти за всеки футболист. През тази година още един ще се присъедини към едва деветимата в историята, вдигали двата трофея в един сезон.

Хулиан Алварес от Манчестър Сити и Лаутаро Мартинес от Интер са на една победа от този златен дубъл. Двамата нападатели бяха част от шампионския тим на Аржентина в Катар през декември 2022-ра, а сега отборите им излизат във финала на Шампионската лига на 10 юни в Истанбул.

Поглеждаме назад във времето, за да припомним кои се деветимата с невероятното постижение:

Сеп Майер, Франц Бекенбауер, Ханс-Георг Шварценбек, Паул Брайтнер, Ули Хьонес, Герд Мюлер

Отбори: Байерн и ФРГ

Сезон: 1973/74

През 1974 г. шестима германски футболисти правят невъзможното: печелят Купата на европейските шампиони и световното в рамките на два месеца. Първо вратарят Майер; защитниците Бекенбауер, Шварценбек, Брайтнер; халфът Хьонес и нападателят Герд Мюлер стават носители на КЕШ като част от Байерн.

Пътят към трофея се оказва труден за баварците. Те почти отпадат още в първия кръг, когато двубоят с шведския Отвидаберг е решен след изпълнение на дузпи. Във втория рунд следват луди битки срещу Динамо Дрезден - 4:3 у дома и 3:3 като гост. На четвъртфиналите Байерн се справя с нашия ЦСКА, а на полуфиналите елиминира унгарският Уйпещ.

Финалът с Атлетико в Брюксел завършва 1:1 след продължения, а Шварценбек спасява Байерн от поражение с изравнителен гол в 120-ата минута. В преиграването баварците записва разгромно 4:0 благодарение на Хьонес и Мюлер, които вкарват по два гола.

Световното първенство през 1974 г. се провежда в Германия, което опростява задачата на Бундестима. Домакините печелят групата си с ГДР, Чили и Австралия, а във втория поток стават победители сред квартета с Полша, Швеция и Югославия. Финалът с Холандия в Мюнхен започва зле за германците: "оранжевите" отбелязват още във 2-рата минута от дузпа. Попадения на Брайтнер (също от дузпа) и Мюлер преди почивката обаче помагат на Бундестима да се доберат до обрат с 2:1 и нови голове не падат.

Тогава Бекенбауер е капитан и на Байерн, и на националния отбор на Германия. Логично е избран за №1 за годината в родината си, но губи битката за "Златната топка" с Йохан Кройф. Мюлер става голмайстор в турнира за КЕШ с осем гола.

Кристиан Карембьо

Отбори: Реал Мадрид и Франция

Сезон: 1997/98

Карембьо, който е роден в Нова Каледония, прекарва най-добрите години от кариерата си в Реал Мадрид. През 1998 г. полузащитникът първо печели Шампионската лига с "кралете", а след това и домашното световно първенство с националния тим на Франция.

Сезон 1997/98 е първият за футболиста в испанската столица. По-точно - втората част от сезона, тъй като той е купен от Сампдория през януари. Френският национал е титуляр във всички мачове от плейофите на Шампионската лига, като в първите три (в двата четвъртфинала с Байер и на полуфиналите с Борусия Дортмунд) отбелязва гол. Във финала срещу Ювентус, който Реал Мадрид печели с 1:0, Карамбьо също играе пълни 90 минути.

Месец по-късно халфът вече е на световното, като до четвъртфиналите е резерва, а на полуфиналите е сменен още в 30-ата минута заради контузия. Успява да се възстанови и на финала с Бразилия (3:0) играе близо час.

Роберто Карлош

Отбори: Реал Мадрид и Бразилия

Сезон: 2001/02

Преди повече от две десетилетия Роберто Карлош записва уникален сезон, в който печели и Шампионската лига, и световното първенство. Най-ценният клубен трофей е завоюван като част от Реал Мадрид през май 2002-ра, а месец и половина по-късно бразилският отбор прави това, което не успява на мондиала във Франция четири години по-рано.

Роберто Карлош, който приближва 30-те, е на върха на кариерата си. В Шампионската лига Реал печели групата си с Рома, Локомотив Москва и Андерлехт, а после е най-силен и в потока с Панатинайкос, Спарта Прага и Порто. На четвъртфиналите "кралете" отстраняват Байерн, а на полуфиналите - вечния съперник Барселона. Във финала с Леверкузен (2:1) на Димитър Бербатов Роберто Карлош участва и в двете голови атаки.

На Мондиал 2002 Бразилия с Роберто Карлош печели предварителната си група с Турция, Коста Рика и Китай, а след това изхвърля Белгия, Англия и Турция във фазата на директните елиминации. На финала в Йокохама бразилците побеждават Германия с 2:0. Левият бек на Реал Мадрид играе цял мач.

През 2002-ра Роберто Карлош завършва втори в анкетата за "Златната топка", като е изпреварен само от сънародника си Роналдо.

Рафаел Варан

Сезон: 2017/18

Преди пет години в Русия Варан сбъдна мечтата си, окичвайки се със златния медал от Мондиал 2018, след като преди това печели Шампионската лига с Реал Мадрид. Но победата с френския национален отбор на "Лужники" вероятно е по-скъпа за централния защитник. В крайна сметка той вече беше триумфирал в най-престижния европейски турнир с "кралете" три пъти преди това.

В Шампионската лига Реал завършва втори в групата си с Тотнъм, Борусия Дортмунд и АПОЕЛ. Варан пропуска мача в Лондон - единственият, който отборът му губи в груповата фаза. В плейофите мадридчани са безпогрешни: ПСЖ - на осминафиналите, Ювентус на четвъртфиналите и Байерн на полуфиналите. А на финала в Киев Варан е титуляр при 3:1 над Ливърпул.

Малко по-късно футболистът е важна част от тима на Франция по терените в Русия. Варан играе във всички мачове на "петлите" от първата до последната минута. Нещо повече - той отбелязва победния гол срещу Уругвай на четвъртфиналите.

Франция излиза от група с Дания, Перу и Австралия. На осминафиналите е елиминирана Аржентина в луд мач - 4:3. Следва 2:0 над Уругвай, а на полуфиналите - минимално 1:0 над Белгия. Във финала на "Лужники" тимът на Дидие Дешан побеждава Хърватия с 4:2.

През 2018 г. Варан е включен в символичния отбор както на Шампионската лига, така и на Мондиал 2018. Той обаче не е сред кандидатите за "Златната топка".