През 90-те години и началото на новия век гимнастиката стана много по-безопасен спорт. Около всички уреди бяха поставени задължителни защитни дюшеци, които да омекотяват случайни нежелани падания.
Трагедията с Джулиса Гомес бе една от предпоставките за всички тези промени.
През 1988-а, по време на подгряващо Олимпиадата състезание в Япония, американката се подхлъзва на трамплина и удря главата си в гимнастическия кон. В резултат на удара 15-годишната Гомес е парализирана от врата надолу. Но ужасът за нея тепърва предстои.
Предисторията
На Олимпийските игри в Лос Анджелис през 1984 г. американските гимнастици печелят неофициалното класиране по медали за първи път. Тогава обаче СССР не участва, тъй като бойкотира Игрите - по същия начин, по който редица нации бойкотират Олимпиадата в Москва четири години по-рано.
Така в Сеул '88 двете суперсили в този спорт се готвят за челен сблъсък и да определят коя от двете е по- по- най-. Тайното оръжие на САЩ се нарича Джулиса Гомес. Тя е сред най-талантливите състезателки на американците, но дори тя няма гарантирано място в националния отбор.
Всеки трябва да си заслужи тази чест, още повече когато си на 15.
Няколко месеца преди Игрите в Сеул Джулиса се състезава в Токио, като надпреварата в японската столица е сред тези, които осигуряват квоти за Олимпиадата. Там тя трябва да докаже, че има качествата да представлява САЩ на най-високия спортен форум.
Нунес е готова да даде всичко от себе си, че и повече. Дотолкова, че някои от колежките ѝ дори се притесняват за здравето ѝ, тъй като американката планира твърде сложно съчетание, с което да впечатли съдиите и треньорите в националния отбор.
"Очевидно бе, че това съчетание не бе безопасно за Джулиса. Някой трябваше да я спре", коментира съотборничката ѝ Карол Мишел Стак в интервю за книгата на Джоан Райън "Малки момичета в красиви кутии".
Развръзката
Но така и никой не спира 15-годишното момиче. По време на тренировката преди финала прескокът се оказва фатален за Джулиса. Гомес е парализирана моментално след удара. Откарана е в болница в Токио, където е свързана към различни машини, които да стабилизират жизнените ѝ показатели.
Прогнозите на лекарите са обезкуражителни - Джулиса ще прекара остатъка от живота си, прикована към инвалидната количка. Но родителите ѝ решават да се борят за бъдещето ѝ, въпреки че всички ги уверяват, че шансовете за подобрение са почти нулеви.
Но най-лошото за Джулиса тепърва предстои. В един момент вентилаторът, който ѝ помага да диша, спира да работи. Никой обаче не забелязва повредата навреме, което води до необратими последствия - 15-годишната гимнастичка получава кръвоизлив в мозъка и изпада в кома.
Шансовете ѝ за връщане към нормалния живот се изпаряват тотално. В интервю за "Лос Анджелис Таймс" майката на Джулиса обвинява лекарите в болницата в Токио, но семейството така и не съди здравното заведение. Родителите ѝ с мъка събират парите, за да я транспортират у дома в Гюстън. Там се грижат за нея в продължение на три години, след което Джулиса умира.
Това е един от трагичните случаи в историята на гимнастиката, но случилото се с Джулиса Гомес може и да е помогнало за спасението на друга спортистка - многократната олимпийска шампионка Симон Байлс.
Байлс си припомни именно трагедията с Гомес по време на Олимпийските игри в Токио през 2020 г., когато отказа участие заради проблеми с психиката. Впоследствие Байлс обясни, че по време на едно от изпълненията си е загубила за кратко ориентация. А случаят с Джулиса е възможно най-подходящият пример за това колко важна е тя при изпълнението на толкова сложни съчетания.