Хитовата Call of Duty стъпва на нова територия, но отново чупи рекорди

Името Call Of Duty се е превърнало в синоним на комерсиално успешна видеоигра.

Напоследък екшън поредицата, която се сдобива с ново издание всяка есен, предизвиква все повече пренебрежителни коментари, а фенове и журналисти упорито говорят, че концепцията й е изчерпана.

Новата Call Of Duty: Black Ops 4 обаче стартира доста силно след излизането си през миналата седмица, поне според първоначалните отзиви и финансови постижения. А това е изненадващо за игра, която само преди броени месеци бе разпъната на кръст заради премахването на самостоятелната сингълплейър кампания от това издание.

Макар Activision от известно време да не споделя конкретни цифри за продажбите на Call Of Duty, издателят побърза да се похвали, че новата Black Ops 4 е най-успешната дигитална премиера в историята не само на поредицата, но и на компанията.

Това означава, че от шутъра са продадени повече дигитални копия за кратко време за PlayStation 4, Xbox One и PC, отколкото от Destiny 2, Call of Duty: WWII и реално всяка друга игра в богатия каталог на Activision. Имайки предвид, че миналата година WWII също се оказа по-добре продавана от предните части, фактът, че новата игра я задминава говори много за финансовите резултати на издателя.

Наред с това, Black Ops 4 стана най-продаваната игра в деня на премиерата си през PlayStation Store глобално, както и най-продаваната дигитална игра на Activision в Xbox Store. Пускането й през Battle.net удвои дигиталните продажби на РС версията спрямо миналата година. Накрая, общият брой на хората, влезли онлайн, за да играят Black Ops 4, също се е увеличил спрямо миналата година.

Сингълплейър кампаниите в Call of Duty, предназначени за самостоятелна игра, често остават на заден план заради онлайн компонентите, но през годините сме били свидетели на много силни попълнения като историите в класиката Call of Duty 4: Modern Warfare и в по-новата Call of Duty: Black Ops 3. Без стандартна кампания, която да поставя основата на целия екшън, тайната на успеха този път категорично се крие в Blackout.

Става въпрос за версия на изключително популярния battle royale жанр, който продължава да е истинска сензация в гейминга и намира място във все повече игри напоследък. Разработчиците от Treyarch са създали една много качествена версия на този режим и той може и да не измести безплатната Fortnite по чиста популярност, но определено е новият златен стандарт в жанра и заглавия като PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG) могат само да се страхуват от него.

Blackout е истинската причина да си купите Black Ops 4. Казано накратко, режимът напомня PUBG, но в доста по-изпипан вид.

И тук имаме същите уж постни пейзажи, сред които са пръснати бензиностанции, предградия и стандартни постройки. 100 души се спускат с парашут на картата без екипировка, след което преравят всичко, за да открият оръжия, способни да им гарантират оцеляване. Между тях започва битка, а победител е последният оцелял, докато игралната зона постепенно се стеснява автоматично, за да принуди играещите да се събeрат на все по-малка територия.

Това си е изцяло концепцията на PUBG, но реализирана в Call of Duty стил, което означава, че престрелките са атрактивни и прецизни, движението е по-бързо, а самите мачове не се проточват твърде дълго. Означава също, че в играта има по-малко бъгове и по-малко хакери, които да я опорочават.

Звуковият дизайн в Blackout също носи белезите на добре изпипаната игра и е на светлинни години пред конкуренцията.

Зловещо мълчание изпълва картата, докато напрягаш ушите си, за да чуеш нечии стъпки, или издайническия звук от прозорец, който се разбива или врата, която се отваря наблизо. Може да чуеш и тътена от стрелба на хоризонта, за да решиш дали да се насочиш към него и да атакуваш разсеяните врагове или да избягаш, докато събереш повече муниции и се опиташ да оцелееш малко по-дълго.

Тук има и още една важна разлика, която всеки, който е играл Fortnite, ще забележи: Blackout като цяло е значително по-лесен режим от играта на Epic.

Разбира се, и двете заглавия са мултиплейър, което означава, че до голяма степен трудността се определя от останалите играчи. Във Fortnite обаче трябва да се притесняваш не само за движението и стрелбата, но и за строенето на различни структури. Там един добър играч с лекота може да прегази дузина новаци дори без изстрел.

Blackout, от друга страна, предоставя много по-опростено изживяване, сходно с PUBG. Тук всичко зависи най-вече от позициониране и точност. По-бързият и опростен геймплей е значително по-предразполагащ за новаците в жанра и всичко е много по-достъпно и лесно.

Blackout обаче има и едно тайно оръжие в своя арсенал, за което хората все още дори не говорят толкова: сплит скрийн опция, даваща възможност двама души да играят на един телевизор.

За пръв път в историята на battle royale жанра геймърите могат да седнат един до друг на дивана и да играят на един и същ екран. Това е функция, която преди време бе често застъпена при конзолните заглавия, но напоследък липсва при доста онлайн игри.

Няма как да играете сплит скрийн в хитове като Fortnite и Destiny 2. Дори най-новата част на Halo се отказа от локалния сплит скрийн за сметка на онлайн кооперативен режим. Е, на теория може да играете Fortnitе локално като пробвате едновременно няколко устройства (конзола, лаптоп, Switch и т.н.) и пак ще е забавно, но се изисква да имате въпросните устройства. С Blackout единственото, което ви трябва, е копие от играта и една платформа, на която да я подкарате.

Call Of Duty: Black Ops 4 е дръзка игра с амбицията да преоткрие визията на тази толкова популярна поредица.

Тя залага на традиционно силните й страни, предлагайки повече от достатъчно съдържание, за да бъде лесна препоръка за всеки, който има дори малък интерес към онлайн гейминга.

В центъра на всичко това е режимът Blackout, който изглежда като добре адаптирано решение, едновременно модерно и традиционно. В гейминг среда, доминирана в момента от манията Fortnite, не е лесно да изпъкнеш и да привлечеш вниманието, но Blackout го прави с лекота.

Новините

Най-четените