Има ли изобщо нещо ново в новия iPhone 7?

Apple направи всичко по силите си, за да убеди публиката, че новите iPhone 7 и iPhone 7 Plus са иновационен връх за компанията.

Въпреки това, много от новите функции на iPhone всъщност са отдавна познати на потребителите на Android - от безжичните слушалки до двойната камера.

Екипът на AndroidPit е събрал на едно място всички нови попълнения на Apple, за да провери доколко иновативен е iPhone 7.

1) Край на традиционния аудио-жак

"Кураж" - това беше обяснението на Apple за решението да премахне 3,5-милиметровия аудио-жак от корпуса на iPhone. Разбира се, вицепрезидентът на Apple Фил Шилер даде още две технически причини, поради които дигиталният интерфейс подобрява качеството на звука. Само че това изпълнение не е откритие на Apple - вече има телефони под Android, които предават аудио-сигнала през USB-порт.

Преди всички беше Moto Z. A доколкото може да се съди по коментарите на потребителите - премахването на буксата за нормални слушалки е меко казано "противоречиво" решение.

Предимството на Apple е, че разполага с мощна платформа за продажба на аксесоари и можем да очакваме, че съвсем скоро пазарът ще предлага достатъчно достъпни и разнообразни слушалки с Lightning-изход.

За производителите на Android-устройства обаче не е толкова лесно да обявят война на 3,5-милиметровата букса. От техническа гледна точка USB-C-портът позволява преноса на аудио-сигнал, но все още се предлагат прекалено малко аксесоари с правилния накрайник.

Lenovo махна аудио-жака на Moto Z, най-вече за да може да изтъни корпуса му. Moto Z Play обаче отново си върна класическия стандарт за вход на слушалките.

Остава да видим дали решението на Apple да мине от аналогов към дигитален звук ще успее да преобърне нагласите на производителите, които все още се колебаят дали това е правилният подход.

2) Безжични слушалки и стерео-тонколони

Феновете на aptX вероятно доста са се посмяли при грандиозното представяне на безжичните слушалки на Apple - AirPods.

Техническият пренос на звука от мобилното устройство към wireless-слушалките едва ли е представлявал особен проблем, по-интересен е изборът на протокол за свързване. Вероятно Apple използва модифициран вариант на Bluetooth или Wifi-Direct връзка, тъй като AirPods работят не само с iPhone и iPad, но и с Mac-устройствата.

Слушалките ще бъдат пуснати през октомври на цена от 179 евро.

Колкото до стерео-говорителите на мобилни устройства, те отдавна съществуват в моделите на HTC и някои други производители.

Изглежда, това е поредният пример за практиката на Apple да вземат съществуваща технология и да се опитат да я усъвършенстват за целите на собствената си платформа.

3) LG и Huawei вече имат двойна камера

LG G5 разполага със стандартна 16 MP камера и втора с по-ниска резолюция и 135-градусов ъгъл, който прави широкообхватни снимки с fish-eye ефект. Huawei използва втората камера за допълнително изчистване на контраста в изображението, така че камерата да прави малко по-добри снимки при слаба светлина.

Системата с двете камери при iPhone обаче има и оптичен zoom. Така Apple представя трети вариант на технологията - втората камера (Tele-Photo) има различна дължина на фокуса и прави двойно оптично увеличение.

4) Вградена памет: край на опцията за 64 GB

Google и Apple имат нещо общо: не харесват особено MicroSD-картите. Новите устройства с Android все по-рядко поддържат външна памет, а iOS никога не е работила с карти с допълнителна памет. А липсата на достатъчно пространство винаги е била проблем за потребителите.

Apple най-после се реши да премахне базовия си вариант от 16 GB вътрешна памет и увеличи до 256 GB пространството за запис на файлове в премиум моделите си. Подобряването на паметта ще се приложи и в по-старите серии на iPhone, които все още се продават на пазара.

През втората половина на 2016 г. LG и Samsung представиха топ-модели с базова версия на 64 GB. На IFA също видяхме няколко предложения от средния клас, които вече са с 32 GB памет.

Тенденцията е ясна: колкото повече, толкова по-добре.

Вместо обаче да вдигне нивото над 32 GB, Apple оставя по-слабия базов модел и премахва опцията за 64 GB памет. За сметка на това ще има iPhone 7 и 7 Plus с вариант за 128 и дори 256 GB. С други думи - клиентите на Apple, които искат по-добро качество, ще бъдат принудени да платят за по-скъпия 128-гигабайтов iPhone.

5) Водоустойчивост

Това беше поредната функция, с която Apple се похвалиха на премиерата на iPhone 7, но практически водната защита не е никаква иновация. Вече има достатъчно разнообразие от водоустойчиви телефони, а и едва ли има кой знае какво поле за подобряване на технологията.

Оценката за iPhone 7 не е еднозначна. Тази година много от наблюдателите критикуват компанията поради липсата на въображение: няма нов дизайн, няма нови радикални промени в софтуера.

Може би само двойната камера на Apple прави крачка напред в сравнение с LG и Huawei и придава реална стойност на технологията. Истински смислена иновация е новият процесор A10, който вече е 4-ядрен с две бързи и две енергоспестяващи ядра (още един трик, който не е непознат за Android телефоните).

На пръв поглед, много от функциите на новия модел на iPhone вече са познати от устройствата на Android. От друга страна, никога досега не сме ги виждали събрани на едно място.

Всичко това е вярно. И все пак iPhone 7 не се отклонява от основната линия на Apple: всичко съществуващо е подобрено, така че да работи идеално и да се интегрира в общата платформа.

#1 kibrito 08.09.2016 в 21:07:42

Жалко...Още една компания се е запътила с широки крачки към небитието, заради липса на идеи и ясна представа какво искат и очакват да получат срещу парите си потребителите Пръва беше Нокиа, последва я Microsoft, когато изостави Windows Mobile 6.1 системата за мибилни телефони, по чието подобие Andeoid разви своята операционна система, и се захвана с разни въртящи се грозни икони, които не издържаха теста на потребителите дори на компютрите им. Сага ще наблюдаваме Apple де самоунищожава

#2 boris 08.09.2016 в 21:35:50

Има ли изобщо нещо ново..... Че на старите ко не им харесвахте бе?

#3 деграданта 10.09.2016 в 08:33:05

Не знам кой какво е очаквал да има, дали директна орбитална връзка, холограмно управление или ДНК четец, ама само глупости се дрънкат. Пазарът е такъв, че няма абсолютно никаъв смисъл да се пускат изключителни новации, след като няма конкуренция. Изборът на телефон си е въпрос на вкус, финансова възможност или изисквания за работа. Неоспорими факти: iOS е най-добрата мобилна операционна система, само лаик или сляп фен на андроид би твърдял противното; хардуер: безспорно Apple са отново абсолютен лидер; батерия: зле; дизайн от серия 5 нататък: нищо особено. А относно коментара по-долу, че Apple били потъвали: човече, ти сериозно ли? Може би е време да се върнеш на Марс, понеже явно това е родния ти дом и знаеш много малко за Земята и случващото се на нея...

Новините

Най-четените