Имате толкова много неща за гледане и толкова малко свободно време.
И тъй като забързаното, натоварено ежедневие не ви позволява да намерите повече свободни минути, се лишавате от един или друг филм или сериал, без значение колко са ви го препоръчвали.
Netflix се опитват да намерят решение и на този проблем на съвременния, залят със съдържание зрител. Една от идеите - да дадат възможност на потребителите да "гледат" филми и сериали на по-висока скорост.
Има и опцията за намаляване на скоростта на възпроизвеждане. Функцията, която към момента е само в тестови период и е само за мобилни устройства с Android (смартфони и таблети), предлага гледане със скорости от 0,5 до 1,5.
С много по-голяма скорост обаче представители на филмовия и телевизионния бранш изстреляха критиките си срещу тази идея, макар тя все още да е достъпна само в приложението на Netflix за Android.
Режисьори като Джъд Апатоу и Брад Бърд, както и актьори като Арън Пол (Джеси от Breaking Bad), не само не одобряват възможността за по-бързо възпроизвеждане, но някои от тях дори заплашват Netflix с ответни мерки, ако функцията излезе от тестова фаза и стане достъпна за всички потребители.
"Не, Netflix, не. Не ме принуждавайте да се обадя на всеки режисьор и автор на сериал на Земята, за да се борим с вас срещу това", написа Апатоу в Twitter.
"Не се е**вайте с нашия тайминг. Даваме ви хубави неща. Оставете ги така, както е предвидено да бъдат гледани", допълва режисьорът на "40-годишният девственик" и "Позабременяла".
Аргументът на Апатоу е, че разпространителите нямат право да променят начина, по който съдържанието е представяно. Да направиш нещо подобно според него няма да бъде толерирано от създателите на това съдържание.
Джъд Апатоу е сред тези кинотворци, които плашат с отпор срещу новата функция
Неговият колега Брад Бърд нарече новата функция "поредната впечатляващо лоша идея" и я определи като нов удар върху вече "кървящото кинопреживяване". Режисьорът на филми като Tomorrowland и The Incredibles се чуди защо стрийминг услугата подкрепя и финансира визията на кинотворци от една страна, а от друга - се опитва да я унищожи.
Актьорът Арън Пол също се обяви срещу идеята и изрази увереност, че Netflix ще се откаже от "бързото гледане".
"Това ще означава те напълно да поемат контрол над изкуството на всеки друг и да го унищожат", коментира Пол, който има главна роля в El Camino: A Breaking Bad - директно филмово продължение на Breaking Bad, което се появи ексклузивно в стрийминг услугата.
Надеждите на Пол обаче може да са прибързани. Говорител на Netflix първоначално защити нововъведението пред Variety с обяснението, че компанията постоянно търси "нови начини да помогне на феновете ни да се наслаждават на съдържанието, което обичат".
Netflix посочва, че функцията с гледането с по-бърза (или по-бавна) скорост в момента е в тестови период и "може и да стане, а може и да не стане" постоянна характеристика на стрийминг услугата.
Това обаче не беше достатъчно. Вицепрезидентът на компанията Кийла Робинсън отговори на нападките с публикация в блог. Тя обясни, че подобна опция от години съществува при DVD плейърите. По думите на Робинсън тестът на функцията за възпроизвеждане с различна скорост е довел до много реакции - както "за", така и "против".
"Ние разбираме притесненията на създателите и не сме включили големи екрани, като определени телевизори, в този тест", обяснява тя.
Netflix се защитават с това, че функцията автоматично оправя качеството на звука на филма или сериал, ако той бъде пуснат с различна скорост, а също така не е възможно потребител да настрои профила си така, че да гледа всичко по-бързо или по-бавно от предвиденото. Скоростта трябва да се променя ръчно всеки път.
Те оправдават въвеждането на тази възможност и с това, че потребителите "често са искали" такава.
Кои са тези потребители? "Например хора, които търсят своя любима сцена, за да я гледат повторно, или искат да гледат по-бавно, защото става дума за заглавие на чужд език", обяснява Робинсън.
Вицепрезидентът завършва обяснянието си с това, че няма планове промените да бъдат въведени при всички потребители скоро. А дали това изобщо ще се случи в някакъв момент - зависи от реакциите на зрителите.
Освен при DVD плейърите, подобна функция всъщност отдавна съществува в YouTube, макар това разбираемо да не предизвиква гнева на популярни кинотворци (просто защото това не е платформа за техните произведения). Някои потребители бранят нововъведението с аргумента, че те имат право да решават как да гледат даден филм или сериал.
Други обаче са съгласни с кинотворците - че гледането с различна скорост отнема от качествата на творбата. И може ли да бъде оценен обективно сериал или филм, ако вместо да го гледаш, по-скоро го превърташ набързо?