Испанско нашествие в Нион - 4 от 8

Валенсия изигра исторически мач срещу Базел

Испания придвижи още два отбора на полуфиналите в евротурнирите и половината от тимовете на жребия в Нион ще бъдат представители на Примера.

След Реал и Атлетико в Шампионската лига, Севиля и Валенсия пробиха до полуфиналното каре в Лига Европа.

Успехът на "прилепите" бе впечатляващ - 5:0 след продължения срещу швейцарския Базел. Тимът на контузения Иван Иванов бе спечелил с 3:0 пред своя публика, но на "Местая" се разрази буря, която го помете.

За да бъде драмата пълна, Базел завърши 120-минутната среща с 9 души.

До самия край на първото полувреме не се виждаше как Валения може да заличи огромното си изоставане от първия двубой, но нещата започнаха да се случват.

В 38-та минута Жоао Перейра асистира на Алкасер, който бе оставен непокрит в наказателното поле на гостите, спря на гърди и шутира за 1:0.

5 минути след това "Местая" отново бе на крака. Едуардо Варгас посрещна с глава центриране от корнер и след миг топката бе в мрежата за 2:0.

Общият резултат бе възстановен 20 минути преди края на редовното време. Алкасер отправи ракета към швейцарската врата, топката срещна напречната греда и влетя в мрежата.

Валенсия направи всичко по силите си да реши двубоя без продължения, но Алкасер направи голям пропуск.

Марсело Диас остави Базел с човек по-малко в 101-та минута, а в 105-та Гастон Сауро остави Базел с девет души на терена.

7 минути преди дузпите Пабло Пиати намери с пас отляво Алкасер и той оформи хеттрика си. Крайното 5:0 фиксира Хуан Бернат.

В Севиля едноименният тим разгроми Порто от съседна Португалия с 4:1 и след поражението с 0:1 на "До Драгао" се класира за полуфиналите.

Иван Ракитич (5-дузпа), Витоло (26), Карлос Бака (29) и Кевин Гамейро (79), а за Порто точен в последната минута бе Рикардо Куарешма.

Бенфика очаквано попадна сред полуфиналното каре след нова победа над АЗ Алкмаар - 2:0 у дома и по този начин елиминира холандския си съперник с общ резултат от двете срещи 3:0. И двете попадения в двубоя в четвъртък вечерта реализира Родриго Морено.

Ювентус е близо до домашния финал след 2:1 над Лион в Торино и с общ резултат 3:1 е полуфиналист.

Андреа Пирло откри резултата в 4-та минута, а Джими Бриан изравни в 18-та. Победното попадение за домакините пък бе дело на Клаудио Маркизио в 68-та минута с помощта на рикошет.