Чест прави на привържениците на Локомотив (София) декларацията, която изпратиха до медиите вчера, възмутени от заплахата на клубния президент Николай Гигов, че щял да закрие отбора и от 17-годишното му управление като цяло.
Акцентът в силния и дълъг текст, който публикувахме, бе, че бизнесменът може да закрие своята фирма "ПФК Локомотив София" АД, но не и един отбор с 82-годишна история.
Други в неговата ситуация вече са го правили и след това феновете сами са започвали от нулата и са възраждали клуба на сърцето си. Има много такива истории - като например за чешкия Бохемианс и за английския Уимбълдън, за които вече писахме. Нещо подобно се опитват да направят в момента и привържениците на Стяуа, за да се отърват от омразния им Джиджи Бекали, но там нещата стоят по-различно, защото отборът се движи добре като резултати, макар и да води номадски живот, домакинствайки на стадиони по цяла Румъния.
Има и много други случаи, когато запалянковците не могат да постигнат своето - в Англия тези на Манчестър Юнайтед от години се мъчат да катурнат американската фамилия Глейзър. Най-крайните от тях обаче се отказаха да подкрепят глейзъровия тим и си създадоха Юнайтед ъф Манчестър - аматьорски отбор, чийто девиз е "Нашият клуб, нашите правила" (на чиито мачове ходят по няколко хиляди зрители!).
По-известните истории у нас - Ботев (Пловдив), където фенове и ветерани създадоха наново клуба, и Берое, където обществеността навремето изгони Николай Банев, потвърдиха, че за да съществува един клуб като професионален, той се нуждае от подкрепата на едрия бизнес.
Така Ботев в крайна сметка стана собственост на Корпоративна търговска банка, а Берое - на ТЕЦ "Марица-Изток 2" и романтиката отиде на кино, но поне засега няма признаци за еднолична безконтролна власт, както беше при господата Христолов и Банев.
Както е и в четирите софийски клуба, впрочем. Притежателят на акциите на Локомотив Гигов плаши със закриване. Венци Стефанов в Славия не спира да нарича феновете, които се осмеляват да протестират срещу него "наркоманчета", "шлякатарници" (каквото и да означава това) и прочие. В ЦСКА "титаните" или играха на "Разделяй и владей" с агитката, или директно пращаха я мутри, я полиция да ги бият. Батков пък успа недоволството на синята публика с хитър ход, поставяйки идола Гонзо между себе си и тях да обере напрежението, и мина на заден план.
Въпросът е къде е удоволствието от играта. Славия ли е "Венцеславия" и Левски ли е батково-чорният клуб?
Постоянно се говори или за продажба на някакви акции от един добре облечен бизнесмен на друг, или за футболни "благодетели" (най-гадната подлизурска дума, която българската спортна журналистика успя да измисли за последните двайсет години), без които нямало играта да съществува.
А играта си я има и е по-истинска в аматьорските лиги по минифутбол, без да са нужни незнайно как забогателите галеници на прехода.
Както е тръгнало, футболът май трябва да се върне към корените си - когато през 1913, респективно през 1914, група ентусиасти създават своите отбори. Тези от Локомотив сякаш са готови да пресъздадат наново своя, вече основан веднъж през 1929 г.