Волейбол: Каква е работата на разпределителя и как организира играта

Световното първенство по волейбол, което ще проведе в Италия и България, чука на вратата и в края на тази седмица ще нахлуе в нашите домове.

Ключова роля в него ще играят състезатели като опитния руснак Сергей Гранкин, агресивния бразилец Бруно Резенде, дребничкия (за стандартите на спорта) френски вълшебник Бенжамен Тонюти, новата италианска звезда Симоне Джанели, неуловимия аржентинец Лусиано де Чеко, българския талант Георги Сеганов.

Всички те, като разпределители на своите отбори, ще се натоварят с тежката и отговорна задача да организират из основи играта на тима, да бъдат движещата сила за печеленето на точки, геймове, мачове, медали и най-вече – любовта на милионите зрители.

Какви са основните качества, които трябва да притежава плеймейкърът, за да бъде необходимият лидер на отбора си?

Не бива да има каквито и да е съмнения в твърдението, че разпределителят следва да е развил техническите си умения по възможно най-блестящия начин. Ако трябва задължително да се посочи една основна и забележителна характеристика на най-добрите играчи на този пост в световен мащаб, то тя би била, че те могат да направят всичко с топката.

Разпределителят следва да бъде максимално прецизен, когато дирижира играта, както по отношение на изборите, които прави в трудните или решаващи за гейма и мача ситуации, така и с оглед качеството на неговите подавания, които в даден момент биха могли да възродят или изпепелят надеждите на тима и многобройните му запалянковци.

Как точно обаче организира играта волейболният разпределител? Какви варианти има пред себе си в зависимост от ситуацията, в която е попаднал отборът? Какви са неговите опции при избора на даден нападател?

Вижте във видеото долу (на английски, но с български субтитри), а за още интересни волейболни анализи, може да се абонирате за канала в YouTube Volleyball Explained.

Новините

Най-четените