О, не! Пак ли?

Мине се, не мине се време и в най-симпатичния футболен клуб в България пак го закъсат финансово.

Едва отшумяха последните сътресения в Пирин от зимата, в резултат на които от отбора си тръгнаха 6-7 титуляри и още толкова резерви, но се оказа, че всъщност съвсем не е така! Клубът продължавал да виси с пари на половината от напусналите, а сегашните играчи не били получавали възнагражденията си цяла пролет!

Двата удара дойдоха един след друг вчера - първо отборът бойкотира тренировката си и заплаши да не излезе за мача с Берое в събота, а след това Дисциплинарната комисия към БФС заплаши да отнеме 18 точки от актива на Пирин, ако не се разплати с бившите си футболисти.

И всичко това в момент, когато работата на всеотдайния треньор Костадин Ангелов започна да дава резултати, от необяснимо плодородната на фона на немотията школа излязоха нови таланти, подкрепени от опитни бойци, които се завърнаха в родното гнездо, и "орлетата" изглеждат сигурни за запазване на мястото си в "А" група, скоро след като бяха на косъм от финал за Купата...

На фона на всичко това обаче историята странно се повтаря и е на път да се осъществи най-зловещият сценарий, както през 2005 г., когато клубът заради дългове загуби професионалния лиценз и бе изпратен във "В" група. Сега чак такава заплаха няма и ако не се намери изход от положението, Пирин просто ще отпадне в "Б" група, но това ще е изключително жалко на фона на усилията на треньора, себераздаването на футболистите за зелената кауза и факта, че дори и без пари отборът е доста по-класен от други в елита.

"Орлетата" са странен отбор - финансовата криза при тях е перманентна от средата на 90-те години, когато клубът бе управляван от мошеници и странни типове като Иван Кочев-Чомбе или лудия зъболекар Христо Христов, източили средствата от трансфери на играчи от най-добрата школа в България.

Въпреки трагичното състояние на базата и на футболния интернат, с македонски инат там продължиха да работят и да бълват нови и нови таланти - най-ярките примери са Димитър Бербатов, Станислав Манолев, Спас Делев... В половината отбори от "А" група титуляри са рожби на пиринското гнездо, а отборът е в постоянно "йо-йо" между дивизиите.

Защо това е така? Защо хубав град като Джумаята, който има спретнат център, пълен със студенти от цял свят, страхотен нощен живот, атрактивен е туристически с намиращите се в непосредствена близост Рила и Пирин и се намира на час и нещо път от столицата да няма проспериращ футболен клуб?

Ако в Благоевград имаха човек като Гриша Ганчев, сигурно "орлетата" щяха да са десет пъти поред шампиони! Каква е причината да не се намери начин за издръжка поне сходен с този на Берое, където със съвместни усилия на местни бизнесмени, фенове и ветерани на клуба някак си клубът се стабилизира. Защо за Пирин да не работи и моделът на Монтана, където общината стои зад футболния отбор?

Със сигурност ресурсите в Благоевград са много по-благоприятни за развитието на футболен клуб, отколкото във всеки от изброените градове.

Какво може да е причината? Друго обяснение освен безкрайна човешка глупост едва ли би могло да има. Нейният апотеоз бе ситуацията отпреди няколко години, когато в града функционираха (поне) два клуба, носещи името Пирин.

Слава Богу, това безумие вече е в историята, но събитията от вчера показаха, че нещата не са с нещо по-добри сега.

Актуалният собственик на акциите на Пирин Емил Наков е доста спорна фигура във футбола ни, но дано все пак той намери начин и най-вече средства за изход от ситуацията.

Иначе, историята ще се повтори пак и пак.

На трибуните на стадион "Христо Ботев" ще си скандират "Пирин е голяма планина, тя ражда предани чеда" и ще чакат новото възраждане. Отново и отново.

Новините

Най-четените