На нож за Свещената война на Краков!

Полша. Страната с едни от най-страховитите ултрас фракции в света. Спомнете си какво представляваха английските хулигани през 80-те години на миналия век. Това са полските днес!

Фен-групировките им всяват страх и ужас сред много други из цяла Европа. Няма как да е иначе - те са като държава в държавата в буквалния смисъл. Покрай полската елитна футболна дивизия те си имат собствена - с резултати и класиране, с точки, с победи и загуби (тук "хиксът" е изключен като знак), като двубоите, както се досещате, не са футболни, а юмручни.

Най-брутални са хулиганите от Краков. Със сигурност дербито на града между Висла и Краковия не е от най-значимите, още по-малко най-популярни в света, но спокойно може да кандидатства за Топ 10 на сблъсъците, акумулиращи най-високо напрежение и създаващи най-наелектризираща атмосфера. И съвсем неслучайно се нарича от всички "Свещената война"...

Това прозвище отначало се е отнасяло за съперничеството между еврейските местни клубове на Макаби и Ютженка преди 70-80 години. Защитник на Ютженка, който впоследствие преминава в Краковия, казва преди едно от дербитата с Висла на своите съотборници следното: "Хайде, момчета! Нека спечелим тази свещена война!" Това изречение влиза в текста на песен, която впоследствие придобива огромна популярност.

Сблъсъкът между двата клуба има над 100-годишна история, което го прави най-старият в Полша. Висла е известен като "Biala Gwiazda" ("Бяла звезда"), но феновете на Краковия ги наричат "кучетата". Това е прозвището на полицаите в страната, а клубът е бил цели 40 години под шапката на униформените.

Краковия пък се е прочул като Pasy ("раираните") или "евреите" заради своите исторически корени. Преди Втората световна война в тима са се подвизавали редица евреи, които с гордост са защитавали раираната червено-бяла фланелка. Това е и причината феновете на Краковия да защитават тази етническа общност в Краков от нацистите. Една от фракциите на тима дори се казва "Jude Gang".

Съперничеството е толкова силно, че дори войната не успява да го прекъсне, нито да затрие двата клуба. На 2 септември 1939 е трябвало да се изиграе поредният местен сблъсък, но не би. Заради немската инвазия в града много от футболистите на Висла и Краковия хващат оръжието и немалко от тях не се връщат...

Германските окупатори забраняват всички спортни прояви, но дербито продължава да се провежда в покрайнините на града, а хиляди местни жители се стичат да го гледат, знаейки че най-вероятно ще им е за последно.

През 1942 г. мачът отново не се състои, тъй като нацистите са информирани за времето и мястото на провеждането му. На следващата година обаче над 10 000 души отново прииждат, за да гледат поредното издание на "Свещената война". Тогава съдията дава дузпа за Краковия четири минути преди края, след което играчите на Висла го атакуват, а оттам настава масово сбиване.

Друго голямо доказателство затова колко важен е този мач за жителите на Краков, е случилото се през 1970 г. Краковия изпада в по-долната дивизия, но феновете и на двата тима не искат да чакат минимум 12 месеца и настояват пред местната власт да насрочи среща между отборите макар и с неофициален характер. Тук просто не става въпрос за титли и точки...

Агитките на двата тима са сред тези с най-лоша репутация в Полша. От едната страна имаме "Wisla Sharks", а от другата - "Anti-Wisla". Само по името на групировката на Краковия може да разбере човек колко силна е омразата и какво значение й се отдава.

Нормално е при такава неприязън клубните стадиони да са в двата края на Краков. Нищо подобно! Разстоянието между тях е някакви си 500 метра. Разделя ги паркът "Блоня", който е бил много пъти арена на кървави сблъсъци.

Близостта на клубните стадиони води до това хулиганите на Висла и Краковия да се дебнат не само по време на дербито, а и когато само единият отбор домакинства в даден кръг от първенството.

Жестокостта на ултрасите на двата отбора се изразява главно в едно - и двете страни използват оръжия, най-често ножове, от което идва и прозвището на Краков, а именно Града на ножовете. Понякога в употреба влизат и газовите пистолети.

Преди няколко години всички ултрас организации в Полша се събират и решават да подпишат т.нар. "Споразумение от Познан", съгласно което никой не трябва да използва оръжие по време на битки. Този документ обаче остава неподписан единствено от агитките на Висла и Краковия.

Това неминуемо води до доста сериозни инциденти, немалко от които с фатален край. Най-паметно е дербито през 2006 г., когато се отбелязва неговата 100-годишнина. Висла е домакин, а ултрасите на отбора провесват на оградата и запалват ритуално стотици шалове и фланелки на врага, придобити вследствие на сериозни битки, след които има цели 8 убити.

Тези на Краковия опитват да разрушат клетката за гости и да се доберат до съперника. Полицията реагира и се сблъсква с хулиганите от двете агитки. Десетки вандали скачат с голи ръце срещу "робокоповците" от полицията, които млатят наред с палки и не подбират. Много униформени поемат множество изкъртени седалки, както и удари, поради което в един момент дори правят отстъпление, но в крайна сметка успяват да поемат контрола над ситуацията.

Масовото горене на фен-артикулите не остава безнаказано от страна на вандалите на Краковия. Само седмица по-късно в покрайнините на града е намерен фен на Висла, починал от множество прободни рани.

Покрай всички тези инциденти местната власт взима чудовищни мерки. При всяко ново издание на "Свещената война" в употреба влизат водометни машини, бронирани ванове, хеликоптери, кучета и не по-малко от 1000 полицая в пълно бойно снаряжение.

Ако посетите Краков, дори да не уцелите деня на големия мач, няма как да не се сблъскате с местната вражда. Извън идеалния център градът е изпълнен с графити. "Краковия е като уличниците - поема всичко", "Краковия не е клуб от Краков, той е еврейски и затова феновете му трябва да бъдат бити жестоко" и "Висла е просто полицейска к*рва" са само част от надписите...

Въпреки всичко има и момент, в който шокиращо или не, но хулиганите на Висла и Краковия се бият рамо до рамо, като общият враг е, разбира се, полицията. Това се случва през 1990 г., когато униформените започват да упражняват сериозен терор и да бият феновете на двата тима, което ги сплотява.

От последвалите сблъсъци по улиците на града са нанесени сериозни щети на сградата на консулството на СССР по онова време, тъй като полицай се опитва да се скрие в нея.

Според мнозина Краков е един много красив град, който се гордее със своя Исторически център. Той обаче може да бъде и много опасен за всеки негов жител и турист. Тази неделя е един от най-страшните дни за града през годината. Просто защото тогава се срещат Краковия и Висла...

Новините

Най-четените