Как да станеш №1 с три прости стъпки

Не се подвеждайте по заглавието и не очаквайте някой от онези психонаръчници, които обещават всичко, но гарантират само еднопосочен билет към страната на хроничната депресия. Тази история е съвсем истинска и представя успеха такъв, какъвто трябва да бъде - изкован със собствени сили, целенасочен труд и съзнателни лишения.

Четири години тренировки по карате и биографията на Владимир Путин като настолно четиво - сега погледнете отново елегантната брюнетка на снимката, която тъкмо получава целувка от Стефка Костадинова. Да, Габриела Петрова си я бива във вечерна рокля, но е в стихията си не на високи токчета, а с шпайкове на краката.

Изборът й за спортист №1 на 2015 г. бе донякъде неочакван, тъй като за фаворити се спрягаха капитанът на волейболистите Владимир Николов и световната и европейска шампионка в кану-каяка Станилия Стаменова. Габриела обаче спечели вота на журналистите с отличния си сезон в елита на леката атлетика.

Годината й в тройния скок стартира със сребърен медал от европейското в зала в Прага с 14,52 м. После стана четвърта на световното в Пекин с личен рекорд - 14,66 м. Освен това покри норматива за олимпиадата в Рио на турнир в Атина. А през 2013-а загатна за огромния си потенциал с континенталната титла за девойки.

Всичко обаче започва преди 15-ина години в суровата школа на бойните изкуства. "Карате изгради в мен характер, дисциплина, постоянство, търпение. Няма как да постигнеш нещо сериозно без тези качества", убедена е Габи.

Както обикновено се случва, Съдбата лекичко я побутва във вярната посока и в точния момент. Петрова е селектирана за щафетно бягане в училището в родния й Харманли. А треньорът Иван Еджиев я убеждава, че мястото й е на пистата.

После талантът й е забелязан от Атанас Атанасов, който я кани в Локомотив Пловдив. "Заявих на родителите ми, че искам да се преместя. Бях още малка, но те ме подкрепиха. Майка ми дойде с мен и живя 5 години, разделена от баща ми. Винаги ще им бъда признателна", спомня си Габриела.

С Атанасов са тандем вече почти десетилетие. "Тя е много нетърпелива и винаги си вярва. Доста си поплака след четвъртото място в Пекин, но сега е още по-амбицирана да постигне нещо голямо", разкрива специалистът.

Целта й е кристално ясна - да продължи блестящите традиции в една от най-българските дисциплини, извела до олимпийския връх Христо Марков и Тереза Маринова. Нищо не я отклонява от пътя - нито студената и течаща зала в парка "Лаута", нито контузиите, нито свирепата конкуренция на господарката в сектора - колумбийката Катерина Ибаргуе.

"Много е лесно, когато разполагаш с идеални условия за работа. Номерът е да се пригодиш и към неудобствата, това калява характера", съветва скачачката.

Макар да е далеч от мащабите на футбола или тениса например, леката атлетика е сред комерсиалните спортове, в които при солидно представяне се печелят добри пари.

Успехите на Петрова през изминаващата година й донесоха държавни премии в размер на 28 000 лв. А само четвъртото й място на световното - 15 000 долара от наградния фонд. Трите й участия в турнирите от Диамантената лига генерираха малко над 10 000 долара, а наградата за спортист на годината върви с чек за 50 000 лв.

Финансовият потенциал на Габи обаче е далеч по-голям. Най-малкото защото тя е на път да се утвърди като следващото усмихнато лице на родната лека атлетика след Ивет Лалова. А това би следвало да активизира фирмите, които търсят свежи попълнения в рекламните си кампании.

"Засега нямам обаждания. Но нищо чудно скоро да се появят след целия този журналистически интерес", пожелава си момичето, което все още трепти в граничната зона между обещаващия талант и голямата звезда.

Да се засилиш и да направиш три големи стъпки към целта - звучи просто, но не е. Тук не помагат никакви наръчници. Нужен е стремеж да преодолееш всичко и всички. И вярата, че Харманли и Рио са на три крачки разстояние.

В галерията ще научите още за Спортист №1 на България за 2015 г.

Новините

Най-четените